1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Meram Belediye Başkanı Toru, vakıf arazisine konut mu yapıyor?
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Meram Belediye Başkanı Toru, vakıf arazisine konut mu yapıyor?

A+A-

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’ya bir okuyucumuzun gönderdiği mektubu ulaştırmayı görev biliyoruz. Bilgiyi biz de araştırdık, şimdi de Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’nun açıklamasını bekliyoruz.

Bir vakıf arazisi şartlı olarak belediye takas yoluyla devredildiği halde üzerine konut yapmak hiçbir belediye başkanına yakışmaz. Bu karardan hemen geri dönülmelidir.

Okuyucumuzun mektubunu aynen yayınlıyorum;

1-) Meram Belediyesi, Cemiyeti Hayriye Vakfı’ndan takas yoluyla Necmettin Erbakan Üniversitesi kampus alanı yapmak üzere alınan Meram’ın akciğeri niteliğindeki imara kapalı sit alanlarını çevre imar plan ve uygulamalarına göre imar yoğunluğunu tam bir emlakçı zihniyetiyle 4 kat artırarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan özel plan yaptırmak suretiyle çevresinde hiç örneği olmadığı şekilde 180.000 m2’lik tek bir imar parseli çıkarmak suretiyle vakıf arazisini konut yapımına açarak yeşil alanı katletmek üzeredir.

2-) Şehrin imar düzeninin sağlıklı bir şekilde uygulanmasından sorumlu olan ve vatandaşa örnek olması gereken belediyenin plan bozucu, vatandaşın imar hakkına göre yoğunluk artırıcı, ayrıca şehrin nefes alabileceği yeşil alanları muhafaza etmesi gerekirken hiç emsali olmadığı şekilde 180.000 m2’lik tek bir imar parseli üretilerek (tek parça satılması için!) skandala imza atılmıştır. 

3-) Cemiyeti Hayriye Vakfı bu araziyi belediyeye rant temin etmek üzere mi, yoksa Üniversite kampus alanı olması için mi takas yaptı?

4-) Hayr yapmak, yapılacak hayr işlerine aracı olmak, toplumun sosyal yapısını güçlendirmek, ihtiyaç sahiplerine destek olmak, kültürel, sosyal, maddi ve manevi eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmek gayesiyle hizmet eden vakıf malının Belediye marifetiyle ranta çevrilmesi şehrin geleceğine karşı işlenmiş en büyük cinayettir.

5-) Şehrin geleceğini ilgilendiren imar planları hangi düşünceyle kamuoyundan gizlenerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayıyla oldu bitti’ye getirilmek isteniyor.

6-) İlçenin yönetimi teslim edilen Belediye Başkanı’nın ikili ilişkiler ile böylesi önemli kararları ‘Ben yaptım oldu’ düşüncesiyle hareket etmesi asla kabul edilemez.

7-) Emlakçı zihniyetiyle yönetilen belediyenin başkan ve meclis üyeleri yaptıkları maddi, manevi ve tarihi hatanın farkındalar mı acaba?

***

Bilgiyi gönderen okurumuz bir de not düşmüş; “Konuyu Büyükşehir Belediyesi ve İl Başkanlığı dahil herkes biliyor ama topa girmiyor kimse…”

Bir başka bilgi daha var, bazı gazetelere de gönderilmiş bu bilgi, “Malum sebeplerden dolayı yayınlayamayacaklarını söylemiş gazete patronları”, malum sebep denilen şey de reklam pastası...

Önceki ve Sonraki Yazılar