1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Marmara Üniversitesi soruşturmasında 'Yavuz hırsız hikayesi'
Marmara Üniversitesi soruşturmasında 'Yavuz hırsız hikayesi'

Marmara Üniversitesi soruşturmasında 'Yavuz hırsız hikayesi'

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi basın yayın organlarında yer alan "araştırma görevlilerine soruşturma" haberlerine yaptığı yazılı açıklama ile yanıt verdi.

A+A-

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden "araştırma görevlilerine soruşturma" haberlerine ilişkin yapılan açıklamada, "Bu soruşturma, araştırma görevlileri Gezi eylemlerine katıldığı için açılmamıştır. Bu konunun Gezi eylemleriyle ilintilendirilerek, başka boyutlara taşınmaya çalışılması üzüntü verici olup, basın etiği ile bağdaşmamaktadır" denildi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi basın yayın organlarında yer alan "araştırma görevlilerine soruşturma" haberlerine yaptığı yazılı açıklama ile yanıt verdi. Yapılan açıklamada, "7 Mayıs - 4 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılan final sınavlarında 4 Haziran 2013 tarihli öğleden sonra gerçekleştirilen sınav oturumlarına bazı araştırma görevlilerinin, kendilerine verilen sınav gözetmenliği görevlerine gelmemeleri nedeniyle, önemli aksamalar olmuştur.

Bu nedenle haklarında soruşturma açılan araştırma görevlileri, göreve gelmeme nedenlerini idari usul ve mevzuat çerçevesinde bildirmeleri gerekirken bildirmemişler ve sınavlara katılan öğrencilerin mağduriyetine neden olabilecek bir tutum sergilemişlerdir. Eğitim öğretim görevi gibi son derece önemli bir çalışma alanında görev alan insanların, diğer hak ve özgürlükler kadar önemli olan 'Eğitim Hakkı'nın hayata geçirilmesi ve korunması konusunda da titiz davranmaları beklenir" denildi. Araştırma görevlileri hakkında açılan soruşturmanın gerekçelerinin sıralandığını açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Soruşturma açılması gerekçeleri şunlardır: Fakültemizde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksatılması, Dekanlığı bilgilendirmeden görev yerinin terk edilmesi, Araştırma görevliliğinin gerektirdiği görev ve sorumluluklarla bağdaşmayacak şekilde hareket etmeleri, Fakültemizde yürütülen hizmetlerin akış düzenini ihlal etmeleri. Fakülte Yönetim Kurulu'nun iyi niyetle ve son derece hassas davranarak ele aldığı soruşturma süreci ilgili mevzuat çerçevesinde devam etmektedir. Neticelenince kamuoyu bilgilendirilecektir. Bazı basın organlarında yer aldığı gibi bu soruşturma, araştırma görevlileri gezi eylemlerine katıldığı için açılmamıştır. Bu konunun gezi eylemleriyle ilintilendirilerek, başka boyutlara taşınmaya çalışılması üzüntü verici olup, basın etiği ile bağdaşmamaktadır. Fakültemizde halen farklı sendikalara mensup doksanın üzerinde öğretim elemanı görev yapmaktadır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.