1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Lale’nin ardından…
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Lale’nin ardından…

A+A-

Lale devri geçti, farkındayım. Biraz ardından konuşalım biz de.

Belediyelerde bir lale sevdası başladı ki sormayın. Rengarenk her yaz öncesi şehirleri süslüyor. Mevlana’nın laleye yüklediği anlam da manidar.

Ne uğursuz gülüştür lalenin gülüşü!

O lalenin gülüşüyle, ağzından içinin siyahlığı görülür.

Lalenin yaprakları arasına gizlediği siyahlığı, insanın içinde gizlediği fesada benzetir Mevlana. Laleyi sevmediği anlamı çıkarılmasın yine de.

Mevlana’nın lalenin içinde gizlediğini söylediği fesatlığı belediyeler yaşatıyor. Lalenin görünen yüzü ardında fesatça harcamalar yapılıyor.

Ziraat mühendisi, bu işlerden anlayan bir tanıdığımla çay bahçesinde oturuyoruz. Çaylarımızı yudumlarken gözlerim lalelere takılıyor. Mevlana’nın sözünü aktarıyorum. Sanki söyleyeceklerine zemin hazırlarmışçasına, bu lalenin ardında nasıl bir harcama vardır ki diye soruyorum.

Başlıyor anlatmaya…

Her lale üç soğan bırakır ömrü tamamlandığında. Yani üç tohum. Yani yeni lale soğanları almaya gerek yok; laleler sökülerek, kendi bıraktığı tohumlarla her yıl üç katı lale dikilebilir şehirlere diyor.

Belediyeler her yıl yeni lale soğanları alıyor. Her lale mevsiminde laleler dikiliyor, sonra da lale soğanları sökülüyor. Bir çok belediye söküm işini ihale yoluyla yaptırıyor. İhaleyi alan firma/şirketin benim ilk kez duyduğum üç soğan hikayesini bilmesine gerek yok. Bilmese bile sökülen tohumları muhafaza ederek, daha sonra satabilir. Mutlaka böyle yapılıyordur!

Belediyelerin Park Bahçeler Daire Başkanlıkları ya da müdürleri niye bu israfa göz yumuyor. Her yıl aynı masrafın artarak yapılması yazık günah değil mi? Milletin paraları nasıl çar-çur edilebilir. Her lale dikimiyle kâra geçilecek bir durum varken niye böyle bir yol izlenir. Her yıl birilerine para kazandırma niyeti mi taşınıyor yoksa söküm işlerini alan şirketlerle ortak bir ilişki mi kuruluyor? Bunların hiç biri yapılmasa bile bu tür soruların sorulması karşısında nasıl cevaplar verilecek?

Lale’nin içindeki karalıkları gizleyemeyeceğinize göre, belediyelere bir teklifim var. Her yıl en az her lale iki ya da üç soğan bırakıyorsa, bu tohumluk soğanlar nasıl muhafaza edilmesi gerekiyorsa muhafaza edilmelidir. Şehrin her yerine lale dikilmesi de gerekmiyor, dikilecek alanların ihtiyaç fazlası paketlenerek halka dağıtılabilir. Belki lale tohumları bir önceki yıla göre daha canlı renkleri göstermeyecektir, bunu da anlıyorum, yine de her yıl aynı israfı tekrar tekrar yapmak niyetlerinizi gösterir!

Argoda da bir deyim var: Dalgınlıkların, ihmallerin karşılığında insanlara boşuna “Lale” denilmiyor demek ki!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar