1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Kültürüz Turizm Bakanı
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Kültürüz Turizm Bakanı

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın resmi web sitesindeki biyografini okuyalım önce:

“Türk turizm sektöründe 25 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Etstur’un Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Ersoy, 1968 İstanbul doğumlu olup evli ve iki erkek çocuk sahibi. Alman Lisesi’nde öğrenciyken düzenlediği tur organizasyonlarıyla turizm sektörüne giriş yapan Ersoy, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde öğrenim gördü. 

Etstur’un ardından 2000 yılında kurduğu Voyage Otelleri, 2001’deki girişimi Didimtur, 2006'da açtığı Jetset ve Ucuzabilet ile turizme pek çok marka kazandırdı. Ersoy, 2011’in Mayıs ayında hizmet vermeye başlayan oteli Maxx Royal Belek ve akabinde açılan Maxx Royal Kemer ile turizm dünyasında yepyeni bir anlayışın mimarı oldu. Aynı zamanda Akdeniz’in en iddialı golf sahalarından Montgomerie Maxx Royal’i bünyesinde bulunduran tesis, 2013 yılından bu yana dünyanın en prestijli turnuvalarından biri olan European Tour Turkish Airlines Open finallerine de üst üste 3 yıl boyunca ev sahipliği yaptı.

2012 yılında cruise sektörüne yatırım yaparak Türkiye’nin tek cruise gemisi işletmecisi olan Ersoy, 2017 yılında online rezervasyon platformu Odamax.com’u hayata geçirdi. Odamax.com ile dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın tesis için rezervasyon hizmeti sağlamaya başladı.”

***

Bir insan ulusal gazetelere kendi işletmelerinin reklamını verecek olsa, bu kadar görgüsüz bir metni reklam sayfalarında yayınlatmaz.

Devletin bakanlık sitesinde, devletin bakanı kendi işletmelerinin reklamını yapıyor hem de eksiksiz bir şekilde; kurduğu otellerden, web sitelerine kadar.

İyi bir otel işletmecisi olabilir ama ne kadar turizm mekanlarını kendi işletmelerini tanıttığı kadar tanıtabilecek?

Turizm denilince akla otel işletmeciliğindeki başarı öyküsü mü geliyor acaba?

Otelcilik turistlerin konaklama mekanlarıdır, turizm mekanlarını tanıtmak, işletmek aynı başarıyı yakalatabilir mi bir insana?

Bu bakanlığın bir de devasa bir kültür alanı var, o kültür alanını bu kafa mı yönetecek?

Kültürsüzlüktür bu biyografi metni, görgüsüzlüktür, belki ulaşır gözüne soktuğumuz bu uyarılar da, değiştirme ihtiyacı hisseder!

Sayın Bakan!

Devlete mi hizmet edeceksin yoksa devleti kendi işletmelerine mi hizmet ettireceksin?

Ayıptır!

Önceki ve Sonraki Yazılar