1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Küfür; gerçeklerin üzerini örtmektir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Küfür; gerçeklerin üzerini örtmektir!

A+A-

Kıyamet gibi kopmalı insan tutkusu içinde; Cehennem’i Cennet’e dönüştürmek, dünyayı kendine Cehennem’e çevirmekten geçer…

***

En çok göz darbesinden korkarım ben, suçlu olduğumda bakan o bir çift göz kurşundan daha ağır gelir...

***

Bir tanıdığım personelin sorunuyla ilgili belediye başkanlarından biriyle konuştum; aday adaylığı döneminde beni arayan, tanışıklığımızı hatırlatmaya çalışan başkan, personel arkadaşın sorununu paylaştığımda "Biz birbirimizi tanımıyoruz, biliyoruz sadece" anlamına gelen cümleler kurdu. Sonra da o personelle kendisinin 'muhatap olamayacağını' söyledi. Yanlış anlaşılmasın, arkadaşla ilgili bir görevlendirme talebinde bulunmadım; sadece kendisini dinlemesini istedim. Muhataplık meselesini personel aşağılamasına düşüren kişi, kendini düşürür sadece; meşhur sözdür hani, uyarlayarak söyleyeyim ben de: "Başkan olmuşsun ama insan olamamışsın" Kontenjandan başkan olduğunu hatırlatmaya da gerek yok. Bir şehir insanlıktan nasipsizlere teslim edilebiliyorsa, o şehirde siyaset insanı yok demektir.

***

İslamcı sivil toplum örgütlerinin toplumsal karşılığı olan üç meselesi vardı; başörtüsü yasağı, Kürt sorunu ve Filistin benzeri Müslüman ülke halklarının uğradığı zulümler. Başörtüsü özgürlüğüne kavuştu, Kürt sorunu da 'çüzüm süreciyle' devam ediyor, Filistin'de yine zulüm var. Müslüman sivil toplum örgütleri hiç bir zaman kendi yaşadığı ülkenin halklarının haklarını sahiplenmemiş, mağduriyetlerine yardımdan başka yakınlık göstermemiştir. İslam karşısında, Hz. Muhammed'le (s.a.v.) Hz. Bilal eşittir. Cumhuriyet tarihi boyunca sivil toplum örgütlerinden birinin başlattığı ve hayırla sonlandırdığı tek eylem yoksa, onca ödenen kira da, onca yapılan etkinlik masrafları da haramdır!

***

Bir haksızlık, sadece kendi uğradığı haksızlıkla değerlendirilmelidir. Diğer haklılıklar uğranılan haksızlık etrafında toplanarak, bizim bir çok haklılığımız oldu, sen o zaman neredeydin diyemez. Hak ve haksızlık hiç bir renk, ideoloji, ırk, din taşıyamaz üzerinde. Hak haktır, haksızlık haksızlıktır. Her şeyi taraftarlık içinde değerlendirmek zorunda değiliz. İlle de bir şeyin taraftarı olunacaksa, haklı'nın taraftarı olmalıyız.

***

Sorunları gündeme taşıyan insan sorunlu insandır; kendine göre sorumlu, topluma göre sorunludur. Herkesin bildiği, gündeme taşıdığında sorumluları tarafından kendine sorun olarak döneceğini düşündüğü, bir çok kez de tanık olduğu bireysel sorumluğun toplum vicdanında yankı bulması bekleyişleri, hakikatin her geçen gün üzerinin örtülmesidir; Kuranî ifadeyle küfürdür. Küfür sadece inançsızlık değil, gerçeklerin üzerini örtmektir aynı zamanda. 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar