1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. KSO Başkanımız Memiş Kütükçü'ye sorduk o da anlattı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

KSO Başkanımız Memiş Kütükçü'ye sorduk o da anlattı!

A+A-

baskan-kutukcu.jpg

Konya Sanayi Odası Başkanımız Memiş Kütükçü'yü Ali Acar ağabeyle birlikte ziyaret ettik. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü'yle uzun bir görüşmemiz oldu. Kendisi hemşerimizdir, Doğanhisarlıdır, bizim gururumuzdur. Ne zaman ziyaretine gitsem ya da karşılaşsam bir kez olsun yüzünden tebessüm eksik olmamıştır, müteşebbis ruhunu hırstan uzak azimle büyüten ender insanlardan biridir; hırs hırsızlıktan, azim azizlikten beslenir çünkü!

Emperyalist ülkelerin kontrolünde olan FETÖ sermayesinin millet devrimiyle milli sermayeye dönüştüğü tespitinde bulunuyor ve bu sermayenin iyi yönetilmesi hususunda modeller geliştirilmesi gerektiğini söylüyor. Paranın alın teri, üretim, pazarlama bütünlüğü içinde, iş ahlakı elbisesiyle korunabileceğinin de altını çiziyor.

Ülke ekonomisini dert edinen sözler ard arda dökülüyor dilinden, aklı da yüreği de temiz kazancın ticarette, bir ahlak abidesi yükseltmesini birleştiriyor.

Konya Sanayi Odası Başkanlığı döneminde neler yapıldığını soruyorum.

“Nitelikli Eleman, Finansa Erişim, Düşük Karlılık.”

2013 yılında göreve geldiğimizde attığımız ilk adımlardan bir tanesi 24 meslek komitemizin tamamıyla bir araya gelmek oldu. 24 meslek komitemizin tamamıyla toplantılar yaparak sanayicilerimizin, sektörlerimizin sorunlarını, beklentilerini dinledik.

Bu toplantılarda gördük ki; sanayicilerimizin üç temel problemi öne çıkıyor: “Nitelikli Eleman, Finansa Erişim, Düşük Karlılık.”

Bu 3 başlık altında önemli çalışmalar yaptık.

Nitelikli Eleman konusunda sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli elemanlar yetiştirilmesi ve meslek liselerinin cazip hale getirilmesi konusunu her fırsatta vurguladık. Projeler hayata geçirdik.

Konya Organize Sanayi Bölgemizdeki mesleki ve teknik lisesine yurt ve atölyeler kazandırdık. Meslek lisemizi Milli Eğitim Bakanlığımızla imzaladığımız bir protokolle proje okulu haline getirdik. Artık meslek lisemizde sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu bölümler ağırlıklı olarak açılacak ve eğitimcilerimizi kendimiz seçebileceğiz. Yani artık okulumuzun yönetiminde sanayicilerimiz de söz sahibi olacak.

Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ile ‘Öğrencileri İş Hayatına Hazırlama Projesi’ni hayata geçirdik. Proje ile mühendislik fakültelerinde okuyan öğrencileri en geç ikinci sınıfta işletmelerle nişanlayarak, yerinde eğitim almalarını sağladık.

Yine Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi ve İŞKUR’la birlikte İntörn Mühendislik Projesi’ni hayata geçirdik. Bu projeyle; teorik derslerini sınıflarında ve laboratuarda tamamlayan mühendis adaylarının, son dönemlerini sanayide geçirerek, sanayiyi daha iyi tanımalarına imkan sağladık.

Tekstil sektörümüzün tasarımcı sorununun çözümüne bir AB Projesi ile katkıda bulunduk. Yüzde 80 Avrupa Birliği finansman desteği ile hayata geçirilen Tekstil Sektörü Nitelikli Elemanlarına Kavuşuyor Projesi kapsamında kursiyerlerimizin eğitimi tamamlandı. Girişimcilik Belgesi de alacak kadın kursiyerlerimiz bu belgeyle kendi işyerlerini de açabilecekler.

Finansa Erişim konusu üzerinde en fazla durduğumuz konulardan birisi. Sanayicilerimiz finansa çok pahalı erişiyor. Şu anda faizler yüzde 16-19 bandında. Bu konuda TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisine finans katkısı sağlayarak, üyelerimize yıllık yüzde 9.90 faizle 9.2 milyon liralık finansman kaynağı oluşturduk.

Düşük karlılık konusunun iki önemli sebebi olduğunu düşünüyoruz. Bunlardan bir tanesi Ar-Ge ve inovasyon eksikliği, diğeri de ihracat odaklı çalışmama.

Firmalarımızın karlılığını artırmak amacıyla bu iki konuda da önemli çalışmalar yaptık. Konya’ya Innopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ni kazandırarak, yüksek katma değerli üretimin yolunu açtık. Innopark şu anda yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Burada genişletme çalışmaları yürütüyoruz. Artık sanayicilerimiz Innopark’ta deneme üretimlerini de yapabilecek.

İşletmelerimizin düşük karlılıkla çalışarak, ölçek büyütmekte zorlanmalarının bir diğer sebebi de ihracat odaklı çalışmama. İhracat yapan firmaların karlılığı yüzde 5.5 iken, yapmayan şirketlerin karlılığı yüzde 2.7’de kalıyor. Yani ihracat yapan iki kat daha fazla kar ediyor. Bu gerçekten hareketle, göreve geldiğimiz 2013 yılından bu yana yurt dışı iş gezilerine hiç ara vermeden devam ettik. 20 uluslar arası fuara KOSGEB desteğiyle iş gezileri düzenleyerek, sanayicilerimizin yeni iş bağlantıları yapmalarına imkan sağladık. Dış ticaret de dahil olmak üzere 88 eğitim düzenledik.

Sektörler için hedef ülkeler belirledik

Sanayicilerimizin pazarlara daha hızlı ulaşabilmesi için diğer odalarımızla birlikte “Sektörlere Göre Hedef Ülke Tespit Raporu” hazırladık. Otomotiv Yedek Parça, Tarım Makinaları, Plastik, Araç Üstü Ekipmanları, Ayakkabı-Tekstil ve Malzemeleri, Gıda, Makine, Ofis Mobilyaları olmak üzere 8 ana sektörün 48 alt sektöründe hazırlanan raporlarla Konyalı ihracatçılarımızın ürünlerini doğru hedef pazarlara ulaştırmalarına katkıda bulunduk.

Ayrıca Otomotiv Yan Sanayi, Döküm, Ayakkabı ve Tarım Makineleri sektörlerinde kümelenme çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Yerli otomobil üretimine talip olduk

Bu sektörler Konya için çok önemli. Burada özellikle otomotiv endüstrisindeki uluslararası etkinliğimizi artırmak amacıyla başlattığımız OSEG (Uluslar arası Otomotiv Sektörünün Geleceği ve Kümelenme) konferanslarının 4.sünü gerçekleştirdik.  Yerli Otomobil temasıyla iki gün boyunca devam eden konferansa çok sayıda ülkeden ve şehir dışından otorite isimler katıldı ve sektörde çok ciddi ses getirdi.

Konya Sanayi Odası olarak, Türkiye’nin gündemindeki yerli otomobil konusunda yatırıma talip olduğumuzu her platformda ifade ettik. Bu konuyu Türkiye’de ilk defa KTO ve KTB’yle birlikte bir rapor haline getirdik ve Konya’da Otomobil Üretilebilirliği Fizibilite Raporu’nu ilgili tüm kurumlara ilettik. Son olarak TOBB Başkanımıza ilettiğimiz rapor tamamen bağımsız ve uluslararası bir kuruluşa hazırlatıldı ve Konya’nın yerli otomobil yatırımına ev sahipliği yapma konusundaki haklı ısrarını bir kez daha ortaya koydu. Bu konuda gündemi yakından takip etmeye ve çalışmaya devam ediyoruz. 

konya-sanayi-odasi-baskani-memis-kutukcu.jpg

Savunma Sanayi zirvesi düzenledik

Ayrıca Konya’da savunma sanayine çok önem veriyoruz. Beyşehir’deki silah sanayicilerimiz ve diğer savunma sanayi işletmelerimizle pek çok kez bir araya gelerek, sektörün farkındalığını artırdık. İki kez Savunma Sanayi Zirvesi düzenledik. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz 2. Savunma Sanayi Zirvesi’nde sergilediğimiz yerli üretim savunma sistemlerini de teşhir ederek, Konya’nın da Türkiye’nin de bu konudaki yeterliliğini bir kez daha ortaya koyduk.

Şu anda sektörde Kümelenme Projesi başlatmak için çalışıyoruz. Yine bu sektörde Ekonomi Bakanlığı destekli bir Ateşli Silahlar Ur-Ge (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Projesi hayata geçirdik.

Ayrıca Oda olarak Savunma ve Havacılık Sektörünün tamamını kapsayan, Ekonomi Bakanlığı destekli Savunma ve Havacılık Sanayi Ur-Ge Projesi başvurusunu da yaptık. Bu Ur-Ge çalışmalarıyla Türkiye’nin en fazla savunma sanayi ihracatı yapan 5 şehri olan Konya’nın sektördeki gücü daha da artacak.

Ateşli silahlar Ur-Ge Projesi ile Savunma ve Havacılık Sanayi Ur-Ge Projesinin yanı sıra, otomotiv yan sanayi, döküm ve tarım makinaları sektörlerinde de Ur-Ge Projesi ile sektörlerimize destek verdik. Ayrıca Motor Ur-Ge Projemiz Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylandı, ihtiyaç analizi sürecini başlattık.

163 milyon lira yatırım yaptık

Konya’da sanayinin nabzını, ilk defa hayata geçirdiğimiz Konya İmalat Sanayi Güven Endeksi çalışmasıyla 39 aydır yakından tutmaya devam ediyoruz. TEPAV işbirliğiyle yaptığımız bu endeksle sanayicilerimizin sorunlarını ve beklentilerini ölçüyor, çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Tüm bunların yanı sıra sanayicilerimizin uluslararası standartlarda sanayi alt yapısına kavuşabilmeleri için Konya Organize Sanayi Bölgemize sürekli olarak yatırımlar yaptık.

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin sanayi alt ve üst yapısına sadece 2015-2016 yıllarında 163 milyon lira yatırım yaptık. Bu tutar, bu yılki yatırımlarla birlikte 300 milyon lirayı aşacak.

Türkiye’nin en uzun fiber altyapısına sahibiz

Bölgemizin tamamını fiber optik ağlarla donattık. 474 kilometre ile Türkiye’nin en uzun fiber altyapısına sahip OSB’siyiz.

2006 yılında kurulan İçme Suyu Arıtma Tesisimizin kapasitesini üç katına çıkararak, 18 bin 200 metreküpe ulaştırdık.

Hem sanayicilerimize örnek olmak hem de enerji güvenliğini sağlamak için enerjimizi çeşitlendirdik. Bölgemize 4.5 MW’lık üç ayrı Güneş Enerjisi Santrali ve 6 MW’lık Doğalgaz Çevrim Santrali kurduk. Bu santrallerimiz üretime başladı.

Hava Kargo Taşımacılığını başlatıyoruz

Sanayicilerimizin en önemli ihtiyaçlarından birisi olan Hava Kargo Taşımacılığını başlatıyoruz. Konya Organize Sanayi Bölgesi olarak, eski Havalimanı bünyesindeki VIP girişini Hava Kargo Taşımacılığına yönelik Geçici Depolama Alanı yapma faaliyetlerimiz devam ediyor. Burada görev yapacak personellerin eğitimi tamamlandı, tadilat ve kabul işlemleri sonunda tesisimiz hizmete açılacak. Hedefimiz bu ay hava kargo taşımacılığını başlatmak.

Sanayicilerimizin depolama ve lojistik ihtiyacını karşılamak amacıyla başladığımız Antrepo ve Geçici Depolama Tesisimizin çalışmaları da devam ediyor. 30 bin metrekare büyüklüğündeki alan üzerinde kurulacak tesisimizde, antrepo ve geçici depolama alanlarının yanı sıra gümrük müşavirliklerine yönelik ofisler, sosyal tesisler, TIR ve araç parkı gibi donatı alanları da olacak.

7 milyon metrekarelik alanı yatırıma açıyoruz

Bu yatırımların yanı sıra, genişleme çalışmalarımıza da devam ediyoruz. 2013 yılının sonunda 4. genişleme hamlesini gerçekleştiren Konya OSB’mizi 5. genişleme hamlesine hazırlıyoruz. 5. kısım genişleme alanımızı tahsise açmak için yürüttüğümüz kamulaştırma çalışmalarında sona geldik. 7 milyon metrekareden oluşan 5. kısım genişleme alanımızı bu yıl yatırıma açmayı hedefliyoruz.

Toplam 7 milyon metrekare büyüklüğündeki 5. kısımda, sanayicilerimize yol, yeşil alan, idari ve sosyal tesis, teknik alt yapı gibi alanları çıktığımızda 4 milyon 717 bin 120 metrekare sanayi alanı tahsis edeceğiz.

Bu arada 6. kısım genişleme alanımız için de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza başvurumuzu yaptık.

Ayrıca yürüttüğümüz çalışmalarla Konya OSB’ye 2013 yılından bu yana 350 milyon Euro’nun üzerinde uluslar arası yatırım kazandırdık.

Önceki ve Sonraki Yazılar