1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Konya siyasetçileri ahlaksızlığı meşrulaştırıyor mu? Ve KONTV!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya siyasetçileri ahlaksızlığı meşrulaştırıyor mu? Ve KONTV!

A+A-

KONTV’nin hizmet binasının açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Başbakan Erdoğan’nın Konya programını, AK Parti İl Başkanlığı düzenler. KONTV’nin hizmet binasının açılış programı AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun tarafından mı yoksa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından mı programa aldırıldı. Bir de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dahli olabilir.

KONTV sürecini kaç kez yazdık, konuyu yargıya da taşıdık, onlar da şahsım hakkında onlarca dava açtı.

KONTV, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın paralarıyla kurulan bir televizyondur. Daha sonra belediyelerin televizyon kuramayacağına dair çıkan yasa, belediyeden şahıslara televizyonun devrini zorunlu kılmıştır. Şu anda belediyelerin yasal olarak televizyon kurmasının önünde engel kalmamıştır. KONTV, yeniden Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmelidir.

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, KONTV’nin kurucu ortaklarındandır. KONTV ile olan mahkeme sürecinde, kendisi tanık olarak ifade vermiştir. “KONTV’nin kurucu ortağı olarak kendisinin hisse karşılığı tek kuruş para ödemediğini, hisse devri gerçekleştirdiğinde de devrettiği kişiden tek kuruş para almadığını” söylemiştir. Hissesini devrettiği Namık Gürel, “Hisseyi para ödeyerek aldığını” beyan etmiştir. İkisinden birinin doğru söylemediği aşikardır. Ben de Namık Gürel hakkında, suç duyurusunda bulundum. “Ahmet Sorgun para almadığını söylüyor, siz para ödediğinizi beyan ediyorsunuz, durumun açıklığa kavuşturulması gerekiyor” dedim.

KONTV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay ve Haber Müdürü Mustafa Tatlısu’nun Büyükşehir Belediyesi’nde memur olarak çalıştıklarını, belediyede hiç çalışmadıkları halde maaş aldıklarını, KONTV’de de hisse sahibi olduklarını belgelendirdim.

Yasada, televizyonun belediye çalışanlarına ve meclis üyelerine satılamayacağı açıkça söylenildiği halde, o dönem belediye meclis üyesi olan Ahmet Özer ve Büyükşehir Hukuk Müşaviri olan Ahmet Sorgun’nun kurucu ortakları olduğu şirkete, televizyonun satılması yasalara aykırıdır.

KONTV gerçekten şahıslar tarafından satın alınan bir televizyon mu yoksa şahıslara emanet usülü devredilen bir televizyon mu? Eğer emanet usülü devredilmişse, yeniden Konya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi gerekiyor. Yok, şahıslar tarafından parası ödenerek belediyeden satın alınmış bir televizyonsa, şahısların ne kadar para ödeyerek televizyonu satın aldıklarını beyan etmesi gerekiyor. AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’un beyanı mahkeme tutanaklarında yerini koruyor. Para ödemediğini söylüyor, ne hikmetse ne savcı ne de hakim, "Para ödemeden nasıl televizyonun ortaklarından olduğu" sorusu yöneltilmiyor. Geriye nüfus ticareti sorusu kalıyor. O dönemde Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşaviri olan Ahmet Sorgun’un adının para etmesi de mümkün değil.

KONTV hakkında suç duyurusunda bulunduğum gün, Konya Ticaret Odası önünde, televizyonun ortaklarından İlker Özkan’la karşılaştım. Yanımda Harun İnfal de vardı. İlker Özkan’a “KONTV hakkında suç duyurusunda bulunduğumu, kendisinin de tanık olarak dinleneceğini, sınanacağını” söyledim. “Ne söylüyorsan haklısın, sen kesinlikle haklısın ama…” dedi. “Ama…”lar hiç birini kurtarmayacak. Mahkeme’de kendini sınatmayanların, ilahi adelet karşısında durumları çetin olacaktır. Ahmet Sorgun kendini aklamıştır ama olanı biteni anlatmamıştır. Yine de AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’u takdir ediyorum, Başbakan Erdoğan’ın Konya programında KONTV’nin hizmet binasının açılışını gerçekleştirmesine engel olmadığı/olamadığı için de kınıyorum. 

Konya siyasetçileri ahlaksızlığı meşrulaştırıyor mu?

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar