1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Konya Şeker seçimi ertelenecek mi?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker seçimi ertelenecek mi?

A+A-

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Recep Konuk, seçim tarihini on günlük bir takvime sıkıştıran hızlılıkla açıkladı, sonra da aday olmayacağını kamuoyuyla paylaştı.

Aday olmamasının arka planı nedir kimse çok sağlıklı bir bilgiye sahip değil, doğrusu bu tercihin nasıl olduğundan daha çok yeni başkan adayının kim olacağı üzerine konuşulması gerekiyor.

Kooperatif tüzüğünde başkan adayı olabilmenin bir sürü şartı var. Yüz kızartıcı suçtan yargılanmamaktan, dört yıl öncesinde pancar ekmiş olmaya kadar.

Oy kullanma yetkisine sahip üyelerde sadece üç aylık üye geçmişi olması yetiyor.

Merakla beklenen soruyu cevaplandıracağım, yeni üyenin başkan olmasının önünde hiçbir engel yok.

Ziraat Odalarından birine üye olan, peşi sıra Pancar Ekicileri Kooperatifine de üye olan herkes başkan adayı olabilir.

Kooperatif yönetimi uzun süredir kimseyi üye yapmıyor.

Konya Şeker ve teşekküllerini yönetecek kişinin vizyon sahibi olması gerekiyor. En önemlisi de yönetimin belirleyeceği genel müdür ya da cio’nun önemi her şeyden önemli.

Kooperatif Başkanından daha çok yönetimin kimlerle çalışacağına, çalışılan yöneticilerin ülkemizin en büyük firmalarına denk yönetici kabiliyetine sahip olması gerekiyor.

Bir insan 10 milyonu yönetebilecek kabiliyete sahip olabilir ama daha fazlasını yönetebilecek kabiliyete sahip olamaz. Finans sektörünü tanıyan, sanayi yapılanmasını bilen, pazar alanları oluşturabilen, parayı kuruşuna kadar iyi yönetecek biri/birileri olması gerekiyor.

Milyarlar doları taşıyan bir teşekkülü yönetecek kadronun Türkiye’nin en iyi uzman kadrolarından oluşması gerekiyor.

İnanıyorum ki, Konya Şeker iki yılda Türkiye genelinde ayağa kalkar, termik santrallerin satışı mevcut yönetim kurulu kararıyla onaylanmış, alacak firmayı bekliyor.

Siyasi iradenin tam da bu satışta devreye girecek bir kararlık göstermesi, Konya’nın sırtındaki kamburu atacağı gibi, Türkiye ekonomisini de kalkındıracak bir hafiflemeyi getirecektir.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi seçimlerinin 26 Ağustos’ta yapılması aceleci bir karar olacaktır, bu tarihin ertelenmesi için bir çaba sarfedildiğini öğrendik, aceleye getirilmeden sadece Konya’yı değil Türkiye ekonomisini kalkındıracak olan yapının en doğru yöneticilerle buluşturulması çiftçimizin de siyasilerimizin de boynunun borudur.

Konya Şeker bir çiftçi kuruluşudur, milletin malıdır, kamu malı denginde milletin milli sermayesidir.

Türkiye’deki et fiyatlarını da kontrol altına alabilecek bir yapıdır, bütün Türkiye’nin toprak üretimini değerlendirecek yapıya da kavuşturulabilir.

TORKU’nun marka olmasında bizim emeğimizi en iyi medya patronları bilir, o kadarını söyleyelim, daha fazlasını söylemek bu süreçte yersizdir.

Recep Konuk bizim için bir şahıs olarak değil, şahsiyet olarak değerlendirebileceğimiz bir yerde durmaktadır.

Bu ülke ve ülke insanımızın emeği, başı göğe değecek kadar değerlidir.

Bir günde yasa çıkartan siyasi irade, her hangi bir engel varsa da PANKO Birlik Genel Müdürlüğü’nün yapacağı tüzük değişikliğini, aynı günde Bakanlar Kurulu’na sunabilecek iradeyi de gösterecektir.

Unlu mamullerden gıda ürünlerine, sosyal tesislerden üniversitesine kadar dev bir kuruluşu yönetecek insanların, bilgi ve birikimleri de dev kadar büyük olmalıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar