1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Konya milletvekili listesinin değişmesi umudunu taşıyor!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya milletvekili listesinin değişmesi umudunu taşıyor!

A+A-

Milletvekili listeleri yarın açıklanacak, aday adaylarında kendinin listeye yazılması umudu var.

Biz de yaşadık o süreci, umut taşımadık belki ama bir hak gördük üzerimizde.

O konu uzun mevzu, herkes nasibinde olanı yaşıyor.

Listeyi hazırlayanlar da nasiplerinde olan insanları yazıyor, listeye girenler de nasiplerinde olana kavuşuyor.

Vebal daha çok listeyi hazırlayanların üzerinde!

Kimsenin bir sitem olarak değerlendirmesini istemiyorum, çünkü bu sitem değil. Kendilerince bir insana kaybettirdiğini düşünenler bir şehre hatta bir ülkeye neler kaybettirdiğinin hesabını tutabilecek sorumluk ve vicdan taşımıyorsa, bizlere de eyvallah demek mi düşecek?

Hayır!

Hiçbir zaman eyvallah diyenlerden olmayacağız, biz Allah diyeceğiz Allah korkusu taşımayanlara yine de.

Biz zulmün topyekün kaldırılması için kullanacağımız iradelerimizi, kudretlerimizi sistemden daha çok emek verdiğimiz yapılar tarafından engellendiğinin muhasebesini zaman zaman hatırlatacağız kendilerine.

Çünkü bizler bir imtiyaz olsun diye talip olmadık o görevlere, bugüne kadar nasıl bedel ödediysek yine bedel ödemek için ya da milletimize bedel ödetmeye yeltenenlerin karşısında durabilmek için istedik.

2001 yılından buyana siyasetin içindeyiz hem de öyle böyle değil, siyasi kavgalar verdiğimiz kadar hak mücadelesi de veriyoruz. Seçilen mevcut Konya milletvekillerinden bizim bile ulaşabileceğimiz sadece iki milletvekili var. Biri Akşehir Belediye başkanlığı döneminden kendisini tanıdığımız Mustafa Baloğlu, diğeri Muhammet Uğur Kalaleli.

Uğur Bey’le de Konya Ticaret Odası’nda Basın Müşavirliği yaptığım dönemde, KTO Yönetim Kurulu Üyesi olduğu için tanışıyoruz. Öyle bir kesişme geçmişimiz olmasa onu tanımamız da mümkün değildi.

Bizim tanımadıklarımızı tanıyan bir sürü insan elbette ki vardır, biz de bazı vekilleri gıyaben tanıyoruz mesele o değil, mesele parti geçmişi olan insanlardan en az dört beş tane ismin listede olabilmesi meselesidir. Bizim ulaşmakta zorlanacağımızı söylediğimiz milletvekillerine Konyalı seçmen nasıl ulaşabilir?

Sayın Başbakanımız Davutoğlu’ndan ve yönetici kadrodan bir vicdani kadro muhasebesi yapmalarını istiyoruz. Seçilen vekiller daha iki aylık vekil onları değiştirmek ayıp olur duygusallığına kendilerini kaptırırlarsa, esas ayıbı koskoca Konya’ya yapmış olurlar. Olanda hayır vardır denilecekse, Allah yeni bir liste hazırlama imkanı vermiştir, bu kez vebal alınacak isimlere de yer verilmemelidir, Konyalıların tanımadığı isimlere de yer verilmemelidir. Birikimlerinden istifade edilecek isimler olması gerekiyorsa da o isimlerin neden tercih edildiği kamuoyuna anlatılmalıdır.

Siyasi belirleyicilere söyleyeceklerimizi söyledik, Konyalı hemşerilerime de son gün hatırlatmasında bulunuyorum:

AK Parti milletvekilleri adaylarının belirlenmesinde herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir, kriterleri paylaşmak yetmez, kim kriterlere daha yakınsa isimler paylaşılmalıdır. Şimdi sesini çıkarmayanların liste belirlendikten sonra yakınmalarının hiç bir anlamı olmayacak. Listelerin belirlenmesi sürecinde en sert tepkiyi göstermeliyiz, sonuç alalım ya da almayalım bu sorumluğu kendimizde yaşatmalıyız ki, AK Parti kurmaylarının zihninde de bir sınır çizebilelim. Listeler belirlendikten sonra ben kendi adıma iti bile aday gösterseler canhıraş çalışacağım. Mesele oyumuzu hangi partiye kullanacağımız meselesi değildir, mesele kimleri milletvekili seçeceğimiz meselesidir!

***

KONTV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay’ın bir buçuk yaşındaki kızının vefat ettiği haberini aldık. Kendisinin ve ailesinin başı sağolsun, Allah sabırlar versin. Sabilerin Cennet’te olacağı bilgisi acılarını dindirmeye vesile olur inşallah. 

Önceki ve Sonraki Yazılar