1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Konya FETÖ mücadelesinde bütün illerden fersah fersah önde!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya FETÖ mücadelesinde bütün illerden fersah fersah önde!

A+A-

Bir süredir Konya’daki FETÖ yapılanması FETÖ’nün ağır abileri üzerinden değil de Konya’nın ağır abileri üzerinden yapılıyor.

Bu tartışmayı kim başlatırsa başlatsın bu konuda Konya’nın ağır abileri gereksiz bir Konya alınganlığı gösterdi.

Türkiye’de bütün illeri birbiriyle kıyasladığımızda, en derli toplu FETÖ mücadelesinin Konya’da verildiğini söyleyebiliriz.

Konya’nın FETÖ mücadelesinin yargıya taşınması 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra değil 2014 yılında başlamıştır.

Şehir üzerinden bir mücadele kıyaslaması yapılacaksa, Konya FETÖ mücadelesini konjonktüre uygun başlatan değil, kendi şartlarını kendi oluşturan, yargı sürecini de bireysel gayret ve gözü karalıkla devam ettiren, yüzlerce FETÖ bağlantısı olan insanın ifadesinin alınmasını, sanıkların yargılanmasını sağlayan belki de tek şehir olmuştur.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlerde Konya kadar FETÖ’den yargılanan insan da yoktur. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası bazı illerde sayıyı artıranın asker ve emniyet mensupları olduğu unutulmamalıdır.

İstanbul ticaretin de, siyasetin de, üniversitelerin de merkezidir, FETÖ’den yargılanan işadamı sayısı da Konya’dan azdır, onlarca üniversite olmasına rağmen yargılanan akademisyen sayısı da Konya’dan azdır.

Konya elinde bulundurduğu FETÖcülerin birçoğunu yargıya taşıma iradesi göstermiş, diğer büyükşehirler bu iradeyi gösterememiştir. Konya’da yargılanan FETÖcü sayısının çok olmasının nedeni FETÖ’nün Konya’da daha fazla olduğu anlamına gelmiyor; Konya’nın FETÖ mücadelesinde gösterdiği irade ilgisi karşısında, diğer illerde siyasilerden sivil toplum örgütlerine varana kadar FETÖ mücadelesinde ilgisizliklerini göstermektedir.

Bir yerde mücadele varsa tartışma da kaçınılmaz olacaktır. Her mücadele evresinde edinilen tecrübeler şahıslar üzerinde de, yargı üzerinde de tartışmaları canlı tutacaktır. Zaman zaman karşı dil geliştirilmesi verilen mücadeleyi yüzleştiren, yapılan kıyaslamalarla da herkes üzerinde eşitliği getiren ya da zorlayan bir kazanım olacaktır.

FETÖ’den yargılanan insanların hepsini aynı kefeye koyamayız, FETÖ mücadelesinde de herkesten aynı tavrı ve duyarlığı bekleyemeyiz. Bu bir bilinç meselesidir. Kıracağız, dökeceğiz, yeniden toparlanacağız, bunun başka yolu yok.

Yüzlerce FETÖ yazısı yazan, çok ağır eleştirilerde bulunan, genel tanımlamalar ötesinde şahısları hedef alan bir insan olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Biz Konya’da hakiki bir mücadele veriyoruz. Sesimiz çok çıkmıyor, iş yapıyoruz, tanık ifadelerinin alınması için çaba sarfediyoruz, suç duyurularında bulunuyor, gizli saklı olmayan ihbarlarda bulunuyoruz. Bazı   tanıdıklarımız kendi gayretleriyle konunun takipçisi olan insanlara ulaşmayı vazife ediniyor. Yeri geliyor ataletlerimizden dolayı birbirimizi suçladığımız da oluyor, asla kişisel bir kırgınlığa dönüştürmeden bizi biraraya getiren ne cenaze namazları ne de düğünler oluyor, hepimizin ortak paydası FETÖ’yle mücadele kararlılığı. Sayımız iki elin de değil bir elin parmakları kadar var yok, diğer illerde bu kadar FETÖ mücadelesi veren insan da bulamazsınız. Gerçekten her ilde FETÖ Davaları'nı dosya üzerinden takip kararlığı gösteren 10 insan olsa, FETÖ'ye göz açtırmayacağız.

Sosyal medyada kendini sahneden indirmeyenler biraz da adliye koridorlarında davaları takip etse, FETÖ yapısını tanıyacaklar!

Önceki ve Sonraki Yazılar