1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Konya Baro Seçimleri'nde, Başbakan Davutoğlu hatırı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Baro Seçimleri'nde, Başbakan Davutoğlu hatırı!

A+A-

Mümin müminin kardeşidir; ne fenalık yapar, ne de kardeşini fenaların eline bırakır.” Hz. Muhammed (s.a.v.)

Konya BARO Seçimleri’nde HUDER ve Paralel Yapı’nın ortak hazırladıkları listeyi kamuoyuna duyurduk. Kaç gündür beynimi kemiriyor bu sorun. Nasıl bizim insanlarımız bu ihanet şebekesiyle ortak hareket edebilir? Hala “Bizim” insanımız diyorum, bir feresetsizlik olarak kabul ediyorum. Düzeltilmeyecek bir şey değil çünkü. Söylenecek çok şey var, ama sabırla, öfkelerimizi kınında tutarak bu sorunu nasıl aşabileceğimizi konuşmak istiyorum.

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve HUDER Başkanı Mehmet Şamil Şenalp’in istişareleriyle paralelci avukatlarla birlikte hareket etme kararı alınmış ve bir liste hazırlanmış. Liste gerçekten insanı şaşırtan bir karmadan oluşuyor. BARO Başkanı olarak yine aynı Başkanla yola devam kararı alınmış. Fevzi Kayacan’la ilgili iddiaları daha önce de haberleştirmiştik. BARO Başkanlığına seçildikten sonra Pensilvanya’ya giden, Fethullah Gülen’in elini öpen bir adam. HUDER Başkanı Şenalp’in değerlendirmelerine göre ‘tevbe’ etmiş, şimdi hiçbir bağlantısı yokmuş. Hakkında şaibeler olan bir insanın başkan adaylığını içlerine sindirmeleri de kabul edilebilir bir şey değil. Madem anlaşma yapıldı hiç değilse başkan adayı paralelci bir geçmişi olmayan insan olabilirdi. Okurlarımız çok iyi bilirler, Hasip Şenalp’le bir sürü davalarımız oldu, kendisini zerre kadar sevmesem de, onun başkan adaylığı bile bu listede kabul görülebilirdi. Liste üzerine değerlendirmelerde bulunuyorum, değilse alternatif çıkışlar fazlasıyla var. Niyetim listeyi akıl ve vicdan ekseninde sorgulamak.

KONYA Baro Başkanlığı listesinde kimlerin olduğuna bakalım şimdi. Başkan adayı Fevzi Kayacan, paralel yapıya yakın olduğu iddia ediliyor. Başkan dışındaki on kişilik listede Ahmet Bal ve Özgür Solak’ın da paralel yapıyla yakın ilişkisi olduğu konuşuluyor. Özgür Solak’ın paralel yapı bağlantısından dolayı yerel yönetim seçimlerinde Konya AK Parti İl Başkan Yardımcılığı görevinden de istifa ettirildiği biliniyor. Yönetim Kurulu Listesi’nde yer alan isimler de şöyle; Kemal Temiz, Ahmet Güney, Said Akbağ, Süheyla Şahin, Mustafa Yıldız, Fatih Ekizer, Rafet Bulut ve Mehmet Şamil Şenalp

Disiplin Kurulu Adayları; Ali Fuat Ulular, Ziya Ersoy, Mustafa Acar, Hasan Terzi ve Ahmet Faik Kara isimlerinden oluşuyor.

Denetleme Kurulu Adayları; İbrahim Bakım’ın paralel yapıyla ilişkisi olduğu iddia ediliyor. Diğer iki isim ise, İbrahim Kayhan ve İbrahim Bingöl.

TBB Delege Adayları; Feridun Fazıl, Esat Ölçer; Mustafa Atılgan, Suat Şahin, Nur Hanagası, İsmail Üresin, Mustafa Derbentli.

Aynı Hukuk Bürosu’ndan üç isim girmiş listeye; Özgür Solak, İsmail Üresin ve Ziya Ersoy. 

Listeye baktığımızda, AK Partili avukatların çoğunlukta olduğunu, Saadet Partili, Hakyolcu, Süleymancı, Radikal İslamcı avukatların da olduğunu görüyoruz. Paralel Yapı’yla otaklığı sadece AK Partili avukatlar onaylamamış, nedeyse her cemaatten birileri var içlerinde. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır, anlamış değilim. İsim isim üzerinde durmak da istemiyorum.

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in onayı alınmadan bu listenin onaylanması düşünülemez. Nitekim Ahmet Sorgun’un “İlke kararı” aldıkları söyleniyor. Paralel Yapı’yla birlikte oluşturulan liste, ilkesizlik de değil bir ihanettir; ilkesizliğin ilkesi olamaz. Paralel Yapı’ya yakın avukatların olmadığı bir listenin tek başına kazanması da mümkün değil, onu da biliyoruz. Peki, niye aynı birliktelik Ülkücü ya da Sosyal Demokrat avukatlarla birlikte düşünülmemiş, onun cevabı da yok, bir ön çalışma bilgisi de. Daha işin başında Paralel Yapı’ya teslim olunmuş. Ülkücü avukatlarla da birleşilse seçim kazanılacak durumda, solcu avukatlarla da.

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Kerim Özkul, Harun Tüfekçi, Mustafa Akış ve AK Parti MKYK Üyesi Hasibe Özlem Çepni avukat. Neredeyse AK Parti Konya milletvekillerinin yarısı avukat diyebiliriz, beş milletvekili. İsmini sayamadığım bir çok şehir meclisi ve encümen üyesi avukat da var.

Konya milletvekili Kerim Özkul, Baro Seçimleri’nde paralel yapıyla birlikte oluşturulan listeye oy vermeyeceğini söylüyor. İş mi bu şimdi. Sen niye liste hazırlığını duyduğunda hem milletvekili olarak hem de avukat olarak hemen sürece müdahil olmadın?

Yine milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, listeden haberi olmadığını, ailesinde beş oy olduğunu, durum değerlendirmesi yapıp, oylarını ona göre kullanacaklarını açıkladı. “Atı alan Üsküdar’ı geçmiş”, bizim vekil daha durum değerlendirmesi yapacakmış. Biraz insaf! Bu zamana kadar neredesiniz. Niye listeden haberiniz yok, bu nasıl bir meslek aidiyetidir.

Konya milletvekillerinden Harun Tüfekçi ve Mustafa Akış da, kurtuluşu “Biz Konya Barosu’na değil, Ankara Barosu’na kayıtlıyız”da bulmuş. Arkadaşları Konya Barosu Seçimleri fazla ilgilendirmiyor. Gülay Samancı’nın ise; ne dediği de ne düşündüğü de bilinmiyor.

Bu listenin oluşturulmasında en başta Ahmet Sorgun ve Tahir Akyürek’in suçu var, diğer avukat milletvekilleri de en az onlar kadar suçlu. AK Parti İl Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya milletvekilleri arasındaki mesafe bu kadarsa, bu siyasilerin milletimizle aralarına açtıkları mesafe daha da büyüktür. Avukat olmayan milletvekilleri de en az avukat milletvekilleri kadar suçludur. Bu kadar birbirlerinden kopuk bir siyasi birliktelik olabilir mi?

Mümin müminin kardeşidir; fenalık etmediği gibi kardeşini fenaların eline de bırakmaz” diyor Peygamber Efendimiz. Herkesin suçu var bu listenin hazırlanması sürecinde, kimi kendini sorumlu hissederek bu listeyi onaylamış, kimi sorumsuzluğuyla bu listeyi görmezden gelerek onaylamış. Şimdi birbirimizi fenaların eline bırakma zamanı değil, el sıkma zamanıdır. En başta bu listeye müdahale edilmeliydi, aylar önce Baro Başkanı Kayacan’ın durduğu yeri hatırlatmamıza rağmen tedbir alınmadı.

Yeterince sözü uzattık. Ülkücü avukatlar adına açıklama yapan Gökhan Tozoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanının ‘istiklal’ dediği mücadeleyi ‘istikbal’ mücadelesi olarak anlayan meslektaşlarımız Denge Hukukçular ile ittifak kurmaktan çekinmemiştir” demektedir. Ülkücü avukatlar makul bir listede birlikte olabileceklerini hissettirmektedir.

Ben bütün içtenliğimle inanıyorum ki, Konyalı Başbakan vurgusu yapılarak, Sayın Davutoğlu’nun hatırına Ülkücü ve solcu avukatlar da ortak bir listeye destek vereceklerdir. Konya’nın kazanımı siyaset üstü bir yerde durmaktadır.

Sadece tartışılsın diye bir öneride bulunuyorum. Araştırmalarıma göre Konya milletvekili Ayşe Türkmenoğlu’nun eşi Bünyamin Türkmenoğlu ülkücü avukatlar tarafından da seviliyor, Türkmenoğlu’nun başkanlığına sıcak bakılabilir. Yine ülkücü olduğu söylenen Mustafa Aladağ’ın da listede yer almasının listeyi güçlendireceği inancı paylaşılıyor. Gökhan Tozoğlu’nun açıklamalarında Başbakanımız Ahmet Davutoğlu hatırının daha ön planda tutulduğunu hissediyorum. Yeni bir liste oluşturulmalıdır. Bu listede AK Partili, MHP’li ve CHP’li avukatlar olmalıdır, kesinlikle paralel yapıdan uzak durulmalıdır. Konya’da en ideolojik yerde duran solcu avukatın bile yerel siyasette farklı bir anlayış göstereceğini düşünmüyorum. Seçimlere bir-buçuk ay var, bu birliktelik bir günde bile sağlanabilir, zamanın iyi değerlendirilmesi gerekiyor. On bir kişilik yönetim listesinde AK Parti’ye yakın bir avukatın başkanlığına ve yönetim kurulu üyesi çokluğuna, Başbakan Davutoğlu’nun hatırına kimse itiraz etmez!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar