1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Konya AK Parti Yönetimi'nin istifaları işleme konulmalıdır!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Konya AK Parti Yönetimi'nin istifaları işleme konulmalıdır!

A+A-

AK Parti İl Başkanı Musa Arat’ın istifa ettirilmesi sonrası, AK Parti Genel Merkez teşkilat yönetimlerine kimi il başkanı olarak görmek istediklerini temayül yoklamasıyla sordu.

AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri’nin istifalarının işleme konulmadığı açıklandı.

İl Yönetimi görevine devam ediyor.

İl Yönetim Kurulu Üyelerinin istifa ettirilmeleri hakkında farklı bilgiler var, bu konu hakkında medyaya yansıyan yazılar oldu, konunun peşine düşme niyeti taşımıyorum. Gelişmelere göre olan bitenler hakkında bir şeyler yazma ihtiyacı hissedersek onu da paylaşırız.

Musa Arat’la da İl Yönetim Kurulu Üyelerinden bazı kişilerle de konuyu paylaştım.

Bundan sonra ne olacak, önümüze bakmak gerekiyor. Netice hasıl olmuşsa meseleyi fazlaca dillendirmenin de bir anlamı yok.

Görevi başında olan insanlarla ilgili eleştirilerde ve değerlendirmelerde dozu kaçırabiliriz, kantarın topuzunu da kaçırabiliriz, daha fazla yıpratıcı bir dil kullanmayı en azından bu meselede kendimize reva göremeyiz. Sonrasında elimize farklı konularla ilgili bilgi ve belge ulaşırsa cürmümüz kadar da yer yakmaktan çekinmeyiz.

AK Parti Genel Merkez Konya AK Parti İl Yönetimi’nin istifasını kabul etmediğine göre, partiler yasası da AK Parti tüzüğü de mevcut yönetim içinden kongre sürecini tamamlayacak bir il başkanı seçilmesini zorunlu kılıyor.

Yönetimin kendi içinden seçeceği il başkanı tam anlamıyla vekaleten yürütülecek bir il başkanlığı görevi olacaktır.

AK Parti Genel Merkez yönetim kurulu üyelerinin istifalarını işleme koyacak olursa, atanan il Başkanı kendi yönetimini oluşturacak, Genel Merkez tarafından onaylandığında da kongreleri başlatacaktır.

AK Parti Genel Merkez’in önünde iki seçenek var, ya mevcut yönetim kurulu üyelerinin seçtiği il başkanıyla kongre sürecini tamamlayacak, ya da atayacağı il başkanıyla bu süreci yürütmüş olacak.

Bu belirsizliğin bir an önce giderilmesi gerekiyor.

Atanacak İl Başkanı Yönetim tarafından İl Başkanı seçilemeyeceğine göre, atanacak il Başkanı mevcut Yönetim Kurulu Üyelerini yeniden listesine alarak yönetimi genel Merkez'e onaylatması gerekmektedir.

Böyle bir şey olmayacağına göre, mevcut yapıya can çekiştirmek de yakışmayacaktır.

Mevcut yönetim kurulu üyelerinin istifasının kabul edilmemesi, temayül yoklamalarıyla il başkanı belirlenmesini de anlamsız kılıyor.

Daha anlaşılır bir ifadeyle mevcut yönetimle il kongresine kadar yollar ayrılmayacaksa, temayül yoklamaları erken alınmış bir karardır. Yok il başkanı belirlendikten sonra yönetim kurulu üyelerinin istifası kabul edilecek ve kongrelere öyle devam edilecekse, bekletilmesi de sıkıntı verecektir.

Bizim öngörümüz şu şekildedir; hızlı bir şekilde temayül yoklamaları başlatılmışsa, yönetim kurulu üyelerinin genel merkez elinde tutulan istifa dilekçeleri işleme konulacaktır.

Partiye sadakat ilkesi üzerine bazı insanların üzülecek duruma getirilmesi doğru değildir, il başkanı arayışları başlamışsa, yönetimin istifası hemen kabul edilmelidir!

Önceki ve Sonraki Yazılar