1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Komünistler, kapitalistlerin sofra artıklarından beslenir ve PKK/HDP
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Komünistler, kapitalistlerin sofra artıklarından beslenir ve PKK/HDP

A+A-

Türkiye komünistleri ve sosyalistleri vicdanlarını, akıllarını, mantıklarını uyuşturmuştur. İslamcı olduğunu düşünmediğim ama en sapık tarikat kollarının bile komünistlerden daha tutarlı olduklarını düşünüyorum. Şeyhlerine sıkı sıkıya bağlı oldukları düşünülen insanlar bile sosyal yaşantılarına, kazançlarına şeyhlerini bulaştırmamıştır. Cemaat hareketleri her ne kadar bir Cennet vaadi taşısa da, dünyalıklarını karşılıklı paylaşmanın pragmatik bağlarını güçlendirmiştir. Cemaatlerde yer edinen bir berber bile cemaat üyelerinin hazır potansiyel müşterisi olduğunu bilmektedir. Cemaat mensupları işlerine gelmediğinde şeyh de tanımaz, kural da. Söylenildiği gibi onların bile dini, akıllarını uyuşturan bir afyon değildir, kör bir itaat ve biatları da yoktur hayatlarında. Hiç biri de şeyhi söylediği için canlı bomba olmaya kalkmaz. İŞİD ve benzeri birkaç örgütün pratik geçmişi de Marksist hareketlerden beslenmektedir. Biz buna eylem israiliyatı diyebiliriz. Marksizm kendi inananlarını terörist yaptığı gibi özenti duyan diğer düşüncelerin örgütsel yapılarını da terörist yapmıştır.

PKK kendisine bağlı Kürt halkını uyandırmamıştır, tam tersine karşı çıktığı devlet yapısına benzer de değil her şeyi mübahlaştıran Makyavelist bir ahlaksızlık edindirmiştir. İdeolojik kavramların tutsaklığında örgüt kadrosunun ne halt ettiğine bakmadan, kime nasıl hizmet verdiğini sorgulamadan, kendini sahte peygamber ilan eden adamlara her şeylerini teslim edecek bir kulluk öğretisinin en canlı yaşam pratiğini komünistler ve sosyalistler göstermektedir.

Sosyalist ya da komünist aydın ve yazarların PKK’yı savaş alanı olarak görmeleri, kendilerine mevzi kazandırılan bir söylem olmaktan öteye geçemez. Kendi ilke ve değerleri üzerinden her hangi bir fikirsel ve bölgesel alan oluşturamayanlar aynı düşünceyi paylaştıkları hırsız, soyguncu, gaspçı, kalleş, haraççı, hatta pezevenk bir yapılanmayı bile kabullenebilecek bir sünepeliği yaşatıyorlarsa kendilerine, devrim dedikleri şeyin yapılanları yakıp yıkmaktan öte, komin bir hayatı paylaşma özgürlüğünden başka ne gibi bir karşılığı olabilir? Emek var mı, yok? Emekçi dediğin insan önce alnının teriyle çalışır, alın teriyle çalışan insanların emeğini gasbetmez, onların kazançlarını silah zoruyla ellerinden almaz. Bakıyorsunuz bir çoğu okumuş insan, bir çokları dünya devrimlerini izlemiş, sonuçlarını tartışmış ama bir türlü kendi coğrafyalarında olan en sapık komünist yapıyı tartışmaya açmamıştır. Nasıl ki, İslami cemaatlerin sapık kolları varsa aynı şekilde komünist yapıların da sapık kolları olabileceği, hatta en sapık kol içinde yer almalarının sorgulaması dahi yapılmamıştır.

Vicdani retçi komünist ve sosyalistler, PKK tarafından zorla dağlara kaçırılan çocuklar için en küçük bir eleştiri getirmemiştir, dağlara kaldırılan kız çocukları için de seslerini yükseltmemiştir. Kendi devletine savaş açmak için ellerine silah tutuşturulan gençleri alkışlayacak kadar da kendilerine fikirsel tezatın savaşını yaşatmışlardır. En önemlisi de PKK ne istiyor sorusunu dahi muhataplarına yönelmemişlerdir. PKK ne istiyor? Gerçekten PKK ne istiyor? HDP bu zamana kadar mecliste bölge halkı için ne istedi, hangi yatırımların bölgeye gelmesi için mücadelesini verdi, hangi yasa taslaklarını tartışmaya açtı? Partilerin kapatılmasını engelleyen yasaya dahi destek vermeyen HDP, kendi siyasi oluşumunun özgürlüğünü sağlayacak yasanın karşısında yer alan bir siyasi yasakçılık tavrı sergilemişken, Kürt halkının mı özgürlüğünü isteyecek? Yasaklardan beslenen terör örgütü PKK ve siyasi sözcüsü HDP bu zamana kadar kimsenin cesaret edemediği çözüm sürecini başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a neden bu kadar düşmandır? Erdoğan’ın Kürt Halkı’na sunduğu özgürlüğü, doğuştan gelen hakların teslim edilmesi kararlığını kim göstermiştir. Erdoğan’ın kararlığı olmasaydı, Kürt Halkı kendini bu kadar rahat ifade edebilecek ya da eğitimden dile kadar özgürlük alanlarının yasal güvence altına alındığını görebilecek miydi? Kürt Halkı’nı özgürleştiren PKK değil, AK Parti’dir. Kürt Halkı’nın özgürlük taleplerini yasalaştıran Erdoğan olduğu halde, eli silahlı örgütle bir olup Erdoğan’a savaş açmak ihanet değil midir? Bu ülkede dağdaki ve şehirdeki terör örgütü mensupları hiçbir neden yokken Kobani olaylarını proveke ederek, şehirlerin altını üstüne getirmedi mi? Ayrıca çözüm süreci kendi sınırları içinde kalmış da değil, etrafımızda sınırların değiştiği bir zamanda, barışın ve kardeşliğin yerini sınır ötesinde devlet kurma hayaline dönüştürenler nasıl barıştan bahsedebilir? İki yüz bin Kobanili Kürdü bombaların altından kurtaran, onlara kucak açan Türkiye’ye karşı, sınır güvenliğini tehdit etmek midir kardeşlik? Türk siyaset yapısının olayları sadece sınır içi bir terör olayı olarak değerlendirmesi, bilmediklerinden, görmediklerinden de değil. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gizlilik içinde yürüttüğü sınır güvenliği yapılanmasını Dünya kamuoyuna ifşaa edecek kadar, gönüllü ajanlık eden muhalefet parti liderlerin olduğu bir ülkede, hangi duyarlıktan bahsedebiliriz?

Binlerce Marksizm üzerine kitap okusan, onlarca sosyalizm üzerine kitap yazsan ne olacak. Felsefi kavramları yerli yerince kullansan, Yunan tarihinin başlangıcından buyana bütün filozofları biyografi ve düşünceleriyle birlikte ezber yapsan, insanların karşısında en felsefi terimleri kullanarak ağzı açık dinleten olsan ne olacak gerçekten? Sen önce insan olacaksın! İnsanların yaşama hakkını gasbetmeyeceksin. Masum insanları ideolojik terimlerin tetikçiliğine soyunarak öldürmeyeceksin. Bir davan olacak, davan da insan için olacak, insanı yaşatmak için olmayan bütün davalar ancak davar sürülerini peşinden sürükler. Dağdaki çoban diye küçümsedikleri insan bile bunların en okumuşundan, en çok kitap yazanından daha insan!

Bir Marksist ya da sosyalist nasıl olur da, ulusalcı olabilir? Kürt ulusalcılığı yapmak hangi Marksist kitapta meşrudur. Sınırsız ve sınıfsız toplum isteyenlerin Komünistliği de bu kadardır. Türkiye komünistlerinin ve sosyalistlerinin iltica ettikleri ülkeler de emperyalist ülkelerdir. Kahrolsun Amerika diyenlerin, 6. Filoya karşı çıkışı efsaneleştirenlerin sığınağı yine Amerika’dır. Bütün solculara bakın onlara kucak açan Avrupa ülkeleridir ama Kobanili Kürtlere kucak açan Türkiye’dir. PKK ve HDP bir ideolojik hareket de olamaz. Ahlaksızlığın, katilliğin, namussuzluğun ideolojisi olabilir mi? Onları savunanlar da fikin fahişesi olmuş insanlardır. Bunlara Marks’ın kitabına mı dönün diyeceğiz. Marksistlerin, sosyalistlerin yaptıkları sadece laf kalabalığı. Proletarya üzerinden emperyalizmin dibine vuran, kapitalistler gibi yaşayan, onların çıkarlarını korumaktan başka hiçbir havarilikleri olmayan Türkiye sosyalistleri değil midir? Komünist ve sosyalistlerin istedikleri kendileri gibi düşünen değil, kendileri gibi yaşayan insanların olmasıdır. Siz hiç devlete karşı verdikleri mücadelenin dışında komünist grupların Türkiye’nin en büyük kapitalistlerine karşı mücadele verdiklerine tanık oldunuz mu? Emek hırsızlarına ancak emekçi insanlar karşı çıkabilir? Her iki yapı da insanların sırtından kazanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Bu geleneği yıkmak, Doğu’daki aşiret yapısını ve gelenekleri yıkmaktan daha zordur. PKK’nın aşiretlerle ya da toprak reformuyla ilgili de bir derdi yoktur. En büyük aşiret reisi kendisidir çünkü. Türkiye komünistleri ve sosyalistleri Türkiye’de kapitalistlere ve emperyalizmin temsilcilerine karşı bir mücadele veremezler, çünkü onların sofra artıklarından beslenen insanlardır, onların şan şöhret kazandırdığı gazetelerine, televizyon ekranlarına ihtiyaçları vardır.  Devleti yönetenlerin çağrılarını rededenlerin, kapitalist medya patronlarının çağrılarına kan ter içinde koşarak gittiklerini görürsünüz. Birbirlerinden beslenen kapitalizmin çarklarıdır bunlar. Kaos ortamından kapitalistler beslenir bir de dağdaki ve şehirdeki çakallar!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic 

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic 

 https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar