1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Koltuk değnekliği yapanların altında koltuk kalmayacak!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Koltuk değnekliği yapanların altında koltuk kalmayacak!

A+A-

FETÖ Davaları’nda yargılanan sanıklardan bir kısmı “Etkin pişmanlık hükümleri”nden yararlanıyor, içlerinde ceza almadan beraat edenler de var; bunun son örneğini Konya 6. Ağır Ceza Mahkamesi’nde yargılanan FETÖ sanığı avukatların karar duruşmasında gördük.

Aklımdan geçenleri samimiyetle ifade etmek istiyorum, keşke “Etkin pişmanlık hükümleri”nden yararlanmak isteyen sanıklar da bildikleri, dahil oldukları, tanıklık ettikleri ne varsa samimiyetle itiraf edebilselerdi. Bu konularda her ne kadar yargı kararları da olsa eksik bıraktıkları bir şeyler olduğunu düşünüyorum.

Etkin pişmanlık hükümleri”nden yararlanan bazı FETÖ sanıklarıyla görüşmelerim oldu, bir kısmını yazılarımda paylaştım bir kısmı da yazılmayı bekliyor, nedense bu yapıyla olan ilişkilerinde pişmanlıklarını hissettirecek ne yüz ifadelerine ne de sözlü ifadelerine şahit oldum. Tek dertleri bu hükümlerden yararlanıp, hayatlarına kaldıkları yerden devam etmek…

Somut delil ve belgelerle kendini kurtarmak için bütün bildiklerini anlatan insan, FETÖ yapısıyla olan ilişkisinden dolayı vicdani bir rahatsızlık duymuyorsa, maddi beklentiler bir başka yapı peydahlandığında o insanları yine cezbedecektir. Hukuk somut delillere göre insanlara hükümler biçer, devletin başka ilgili kurumları insanların yüreklerini, vicdanlarını, ruhlarını tamir edecek bir akıl geliştirmelidir.

Pişmanlık insanı altüst eden bir duygudur, ByLock’tan tutuklu yargılanan, sonra FETÖ’nün haberleşme programının eşi tarafından kullanıldığı ispat edilen ve serbest bırakılan bir kişi, öfkesini ByLock kullanan eşine karşı değil de “İsrail’le Türkiye arasında bir savaş çıksa, İsrail askerleri arasında saf tutarım” diyecek kadar devlete yüklenen bir hınç taşıyorsa, duygu bağı hala devletle kenetlenememiş, FETÖ’nün tasmasını elinde tutan İsrail’e ya da emperyalist ülkelere her şeyini satabilecek insan suretinde bir meta olduğunu gösterir.

FETÖ’den yargılanan, FETÖ’nün nam-ı hesabına işler çeviren insanlardan bugüne kadar göz yaşı döken, pişmanlık gösteren hiçbir FETÖ sanığına rastlamadım. Tiyatro oynuyor diyebileceğimiz bir rol kesme dahi duruşma salonlarına daha yansımış değil.

FETÖ’nün üst düzey yetkililerine dokunulmadığını düşünen bir halk sorgulaması var. Şahsen ben de üst düzey siyaset adamlarına ve bürokratlara dokunulmadığını, haklarında adli ve idari bir soruşturma başlatılmadığını kendi takibimde olan siyasetçi ve bürokratlardan biliyorum.

Cezaevlerinde aynı koğuşları paylaşan, duruşma salonlarında toplu yargılanan sanıklar nasıl itirafçı olabilir ya da pişmanlık gösterebilir. 15 Temmuz’un üzerinden 1 yıl 3.5 ay geçmiş, devletimizin ilgili kurumları toplu koğuş ve toplu yargılama karşısında bir çözüm üretememişse, kimse FETÖ’den bir çözülme de beklemesin!

FETÖ sanıkları aleyhine tanıklık eden insanlar bir süre sonra pişman olacak duruma gelebiliyor, FETÖ sanıklarında pişmanlığın bir emaresi de yok. Devletimiz FETÖ Davaları’na gereken hassasiyeti göstermiyor. FETÖ sanıkları kendileri için referans olan devletin bakanlarını mahkeme tutanaklarına geçirtiyor, gizli saklı bir durum da yok, alenileşiyor her şey. Bu durumdan bakanın da bir rahatsızlığı yok, “Bu adam nasıl olur da benim kendisi için referans olduğumu söyleyebilir” çıkışına da tanık olmuyoruz. FETÖ sanığının kendini kurtarmak için gizli kalması gereken bir referans diyaloğunu fütursuzca paylaşması, referansların alenileştiğini de düşündürtüyor. Siyasiler bir açıklama yapmadığı gibi medya da üzerine gitmiyor.

Bu bilgileri üst üste koyduğumuzda FETÖ sanıklarından gerçek anlamda bir itiraf ya da pişmanlık bekleyebilir miyiz?

FETÖ sanığının firari olduğunu bildiği halde iddia makamı savcısının “Yakalanması talebine” karşı, “Yakalanmasını gerektirecek yeni belge ve bilgi sunulmamıştır” şerhini düşen yargı mensubunu sorgularız, Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan biz oluruz.

Siyasilerimiz pişman olacakları işlere öncülük etmemelidir, pişman olması gereken insanlara arka çıkıldıkça bizler bu işlerle uğraştığımız için asla pişmanlık duymayacağız ama gün gelecek koltuk değnekliği yapanların altında oturacakları koltuk da kalmayacak!

Önceki ve Sonraki Yazılar