1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Kimseden PKK’yı kınaması istenmemelidir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kimseden PKK’yı kınaması istenmemelidir!

A+A-

Kimseden PKK'yı kınaması istenmemelidir; PKK kınanacak bir örgüt değildir, yokedilecek bir örgüttür. Komünistler PKK'yla bir bağları olmadığını, devlete vergi verdiklerini, devletle bir bağları olduğunu söylüyorlar. Diğer taraftan da devleti suçlayarak, PKK bağlarını hafife almamızı istiyorlar. Devletle bağlarının olması devleti kınamayı gerektirecek kadar sağlam, PKK'ya vergi ödemedikleri için teröristleri kınama hakları olmadıkları safsatasıyla bir mantık geliştiriyorlar. Bunlarda zerre kadar insanî duygu kalmamış. Bir akademia, bir felsefe tutturmuşlar, kendi akıllarıyla oynuyorlar.

Devlet bugüne kadar özyönetim, özerklik düşüncelerinin tartışılmasını bile içine sindirdi, ifade, fikir ve düşünce özgürlüğü üzerinde hiçbir baskı olmamasına rağmen, özyönetim hayallerini silah zoruyla uygulamaya kalkışan terör örgütüne karşı başlatılan operasyonlara karşı çıkmanın, Kürt Halkının isteklerini yok saymanın bir özgürlüğü olabilir mi? Kürt halkı bu kadar cani insanların eline bırakılabilir mi? En ceberrut devletin bile bir hukuk sistemi, yasalara dayanan bir meşruiyeti vardır, bu arkadaşlara sormak lazım, devlete karşı meşru müdafa sayılabilecek PKK'nın hangi meşru eylemi onaylanabilir?

Demokratik haklar demokrasinin öngördüğü çoğunlukla çözülebilir, kaldı ki insanî hak talepleri için bir düşünceyi temsil edenlerin sayısına da bakılmaz, bütün bir halk kimsenin kimliğine, ırkına, inancına bakmadan o hakkın teslim edilmesi için gerekli desteği vermektedir. PKK'yı kınamanın faşist bir devlet baskısı olduğunu söyleyen komünist arkadaşlar, devleti kınamayı üzerlerindeki hangi faşist baskıya bağlıyorlar?

Devlete rağmen eli silahlı güçler bir yeri işgal etmeye yelteniyorsa, vergi vererek devletle bağları olduğunu söyleyen insanlar; 'devlet nasıl böyle bir şeye müsaade edebilir, nasıl bunca zaman işgalcilere oralarda göz açtırılabilir, nasıl onca halk bir avuç teröristin elinde esir bırakılabilir' demeli değil midir?

Devleti insanlar yönetmektedir, bu devlet Türküyle Kürdüyle hepimizin, sorunların çözümü teröristlere destek çıkarak çözümlenmez. Öncelikle PKK terör örgütüyle duygusal bağların kesilmesi Kürt halkının sorunlarını hiçbir örgüt vesayetine teslim etmeden konuşmak gerekmektedir. Devletin ne kadar yanlışı olursa olsun terör örgütleri devlete karşı savunulamaz. Devletin yanlış uygulamaları terör örgütlerini meşrulaştıracak bir dile de kurban verilemez. PKK terör örgütünü insanî duygular taşıyan, vicdan sahibi olan hiç kimse savunamaz. 40 yıldır kendi halkına özgürlük talepleriyle zulmeden, halkından haraç kesen, silahlarla halkı sindiren, halka hizmet veren bütün kurumları yakan yıkanlar nasıl savunulabilir? PKK halktan vergi almıyorsa, haraç keserek ya da emperyalist ülkelerin yardımlarıyla silahlanıyor demektir? Komünist arkadaşlara çok masum bir soru yöneltiyorum, hangi biriniz bu örgüte para yardımında bulundunuz da bu kadar silahlandılar? Atasözü bellidir, kimin ekmeğini yiyorlarsa onların kurşunlarını halkın üzerine boşaltıyorlar. PKK halk desteği almadığına göre kim bu örgütü besliyor? On binlerce insanın dağdaki bir günlük öğünlerinin maliyeti bile hiç düşündürmüyor mu sizleri, 40 yıldır bu teröristleri kim besliyor, kimler silahlandırıyor?

Bu ülkede komünist bir yönetim mi istiyorsunuz, buyurun anlatın, ikna edin insanları, desteklerini isteyin, inandırdığınız ölçüde karşılık bulacaksınız, kimse de size engel değil. Yıllarca bu ülkeye, devlete düşmanlık yaptınız, elinize ölümlerden başka ne geçti? Bir özgürlük mücadelesi kutsallığı da yok, her şeyi meşrulaştırdınız. Gençleri dağa kaldırdıranlar ellerine silah tutuşturdu, kız çocuklarına tecavüz ettiler; bu mu sizin komünistliğiniz? Darbe dönemindeki devlet işkenceleri sorgulandı, tacizler ifşaa edildi, hepsini yaşayanların kendiniz olduğunu söylediniz, peki PKK'nın zulümlerine, tecavüzlerine karşı neden aynı duyarlığı göstermiyorsunuz? Fikrin inandırıcılığının bittiği yerde birilerinin ellerine tutuşturduğu silahlarla gerçekleştirilen zulümleri komünistlerden başka destekleyen de yok. Demek ki bittiniz!

Önceki ve Sonraki Yazılar