Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Keşke...

A+A-

Bazen siyasi, ticari, ailevi tercihlerimiz bizleri yanıltabilir. İnsan beşerdir, tercihlerinde hata da yapar. Hatta öyledir ki, birkaç kez tercihlerimizde üst üste hata da yapabiliriz. Kanaat önderliği kazandıran bir  makamı temsil ettiğimizde, her seferinde farklı tercihlerin sorulduğu bir şahıs oluruz. Bazen de hiçbir makamı işgal etmesek de şahsiyetimiz bu soruların muhatabı kılar. Hem şahsiyeti itibara alınan hem de makamı karşılık bulan kişilerin belirleyicilikleri bir çok zaman sonuç aldırır.

Toplumsal duyarlığı olan insanlar duygularına kendini esir etmemelidir. Duyarlıklarımız bizlere yanlış kararlar da aldırsa, duygusal davranışların esaretine insanın yakasını kaptırması, yeni hatalar yapar mıyım korkusunu yaşatır, kendimizi bildiğimiz hakikatlerden uzaklaştıran, gördüğümüz gerçeklere karışmayan bir inzivaya yöneltiriz.

İnsan geçmişteki hatasına keşke dediği gibi, müdahil olabileceği bir  yanlışın önüne geçebileceği halde, müdahale etmeyerek de kendini keşke diyecek duruma getirir.

Hepimizin hayata ve hayatın içinde yaşayan bütün canlılara ve cansızlara karşı da sorumluğu vardır.

AK Parti Konya merkez ve ilçe belediye başkan aday adaylarının belirlenmesinin son haftasına girmiş bulunuyoruz.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na, İl Başkanı Ahmet Sorgun’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e, Konya milletvekillerine, ilçe teşkilatlarına büyük sorumluluklar düşüyor.

Bir “keşke” hakkımı ben de kullanacağım; aday adaylığına müracaat etmeyen, gerçekten bulunduğu makamı fazlasıyla temsil edecek, millete hizmette yarışacak, makama yakışacak insanlara, siyasi irade başkan adaylığını teklif edebilecek iradeyi de gösterebilseydi keşke!

“Bütün aday adayları bizim için değerlidir” sözü abartılı bir yalandır.

Bazı aday adayları bulunduğu konumu korumak ya da aday gösterilmese dahi kendince kazandığını düşündüğü aidiyet manevrasıyla bir üst makama sıçramanın hesabını taşıyacaktır.

AK Parti Belediye Başkan adaylarında aranacak en büyük özellik ahlak ve dürüstlük olmalıdır. Son yaşanan olaylar da göstermiştir ki, örgütlü yapı da hesabı olan bireyler de fırsat kollayan kuzu postuna girmiş bir kurt konumundadır.

Siyasi tercihlerimizin önüne akrabalık hukuku, arkadaşlık hukuku, borç alış verişlerinin mahkumiyeti, kendimize payanda edineceğimiz birinin olması ya da zaaflarımız geçmemelidir. Hiçbir aday adayı bağımsız aday olduğunda başkan seçilebilecek durumda değilse, oylar siyasi tercih olarak kullanılıyorsa, siyasi temsilciler de siyasi tercihlerin kendilerine emanet edildiğinin bilincinde olmalıdır.

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun üzerinden bütün siyasilere, kanaat önderlerine sesleniyorum:

Keşkeleriniz olmadan, kesilmesi gereken yanlışları şimdi kesin. Kendi ilçelerinizde doğru adayların belirlenmesinin rahatlığı diğer ilçelerde yanlış adayların belirlenmesine göz yumdurmasın.

Merkez ilçe ve ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde, kazanabilecek aday ölçüsü ne kadar önemliyse, kazandıktan sonra adaleti ayakta tutacak bir adayın belirlenmesi de o kadar önemlidir!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar