1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Kerim Özkul: Paralel yapı zengini parası, fakiri zeki çocuğu için sever
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kerim Özkul: Paralel yapı zengini parası, fakiri zeki çocuğu için sever

A+A-

AK Parti Konya milletvekili Kerim Özkul’la görüştüm.

Öncelikle AK Parti Genel Başkan Danışmanlığı görevini bir kez daha tebrik ediyorum.

Konya Baro seçimleriyle ilgili görüş ve düşüncelerini sordum kendisine.

Birlik Grubu’nun Baro Başkan adayı ve yönetim kurulu üyeleri listesini açıkladığı günlerde de kendisiyle iki kez yüz yüze görüşmüştüm.

Bugüne kadar Kerim Bey’in açıklamalarını kamuoyuyla paylaşmadım. Daha önceki yazılarımda alıntıladığım açıklamalar, Pusula Gazetesi köşe yazarı Murat Güzel referanslı açıklamalardı.

Avukat olan Kerim Özkul’un Baro seçim sürecindeki yerini, ne yapabileceğini açıkça sordum. Kerim Özkul siyasi bir kimlik taşıyor olmakla birlikte, üzerine nasıl bir görev düşüyorsa gerine getireceğini söyledi. Avukatlık sıfatının sadece mezun olduğu fakülte ve Baro’ya kayıt yaptırmaktan ibaret olduğunu samimi bir şekilde ifade etti.

1985 Yılında, avukat bir arkadaşından emanet olarak aldığı avukatlık cübbesiyle fotoğraf çektirdiğini, o resimle de Baro’ya kayıt yaptırdığını, hayatında bir daha hiç avukatlık cübbesini giymediğini, meslek olarak da avukatlık mesleğini bu zamana kadar yapmadığını paylaştı.

Kerim Özkul’la yaptığımız görüşme, birikmiş sorulardan dolayı uzun oldu, aklıma gelen her şeyi sordum, her şeyin de cevabını aldım; söylediklerini olduğu gibi aktarıyorum:

“Avukat arkadaşların hepsi seçkin insanlardır, kendi iradeleri üzerinde bir iradenin yönlendirmesine iradelerini teslim etmeyen, her vakıa karşısında durum değerlendirmesi yapabilecek delil, belge, tanık ve karşılıklı sorgulama ve savunma hakkını teslim eden meslekî vefasıyla, tahayyüllerini kullanan mukayese kabiliyetleriyle, her avukat arkadaş nihayete  bireysel yolculuk yapabilecek kabiliyettedir. Biz sadece istişare edilmesi ihtiyacında düşüncelerimizi paylaşırız, belli konularda münazaralar yaparız, karşılıklı olarak sunulan bilgilerden beslenir ve faydalanırız.

Baro seçimlerini önemli hale getiren paralel yapının varlığıdır. Değilse, avukat olmakla birlikte, avukatlık mesleğini yaşamı boyunca yapmamış bir insanın bu meselede görüş belirtmesini bir başkasına ihtiyaç duymadan ben kendim yakıştıramam kendime. Baro seçimi şu anda sadece avukatları ilgilendiren bir mevziden çıkmış, kamuoyunun takip ettiği bir mecrada milli bir mesele haline dönüşmüştür.

Sizlerin de sürekli bizlere yönelik eleştirilerini anlamakla birlikte, mesleki anlamda bir aidiyet duymadığım Baro seçimine, siyasi ve insanî duyarlık anlamında sadece ilgi duymuyorum, endişe taşıyorum, bu sorunun bir ikbal değil, istiklal bilinciyle çözülmesine katkı sağlamaya hazır olduğumu belirtiyorum.

Her insan mesleki ayrımlar yapmadan, önemli gördüğü konularda kendi düşüncelerini, değerlendirmelerini,  şahsiyetiyle örtüştürerek, toplumsal olaylara karşı bir şeyler söyler ya da bir şeyler yapabilecek güç ve kabiliyetteyse, müdahalelerde bulunur, yürünen yolda bir birliktelik sağlanmışsa yolculardan biri olur ya da bir başına yürümek zorunda kalır. Paralel yapıya yakın ve içinde olduğunu bildiğimiz insanlar iradelerini bir yerlere teslim etmiştir. Hem kişiliklerine ihanettir hem de mesleklerine ihanettir.

Paralel yapı zengin insanları sever, onların paralarını, bağışlarını, zekatlarını, fitrelerini, infaklarını, kurban derilerini hiçbir makbuz kesmeden himmet adı altında toplamak için; seçtikleri fakir insanları da sever, onların da zeki çocuklarını ailelerinden koparıp, kurdukları çeteye üye yapmak için…

Paralel yapı uzun yıllar boyunca kendilerine bağlı olan insanların iradelerini teslim almış, işin başındaki kurmayları da iradelerini başka güçlere teslim etmiş insanlardır. Millet iradesi üzerinde devlet imkanlarını kullanarak her türlü yalan, iftira, komplo ve şantajla kendi teslim edilmiş iradeleriyle milletimizin emekleri de esir alınmaya çalışılmıştır.

Millet iradesini çalıp, kendi iradeleri altında yönetmeye kalkmaktan daha büyük hırsızlık olabilir mi? Söylenecek o kadar çok şey var ki, sonuç olarak Konya’da yapılacak Baro seçiminin sadece Konya için değil, ülkemiz için de önemi var. Birlik Grubu listesinde yer alan bazı isimlerin paralel yapıya yakın insanlar olduğunu biliyoruz. Yeni bir liste çalışması yapılması gerektiğine inanıyorum. Mevcut listeye oy vermeyeceğini söyleyen sadece biz değiliz, bir çok avukat arkadaş var. Hepimiz de aynı endişeleri taşıyor, aynı niyetleri paylaşıyoruz. Sanırım bu açıklamalardan sonra, liste çalışması yapılmasında esas görevin şahsıma değil, Baro geçmişi olan, bu mesleği icra eden arkadaşlara düştüğü anlaşılmıştır. Mevcut listenin içinde birkaç şaibeli isim olduğunu görüyoruz, bizler şüpheli şeylerden kaçınmakla görevli insanlarız.  Biz aynı zamanda haddimizi de biliriz, kimseye isim öneren duruma da kendimizi getirmeyiz. Yeni bir liste çalışması yapmayı düşünen arkadaşlar bir kararlık gösterirlerse, biz her zaman hayırlı bir çalışmanın hangi alanında üzerimize görev düşerse, orada çalışmaya hazırız.”

Kerim Özkul, bu sözlerinden sonra bizlere de biraz nefes aldırmıştır, kendisine teşekkür ediyorum.   

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar