1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Kendi özeleştirisini yapamayanlar AK Parti'yi eleştiremez!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendi özeleştirisini yapamayanlar AK Parti'yi eleştiremez!

A+A-

Diriliş Ertuğrul dizisinde çarpmıştı o söz beni, “Her kuş kendi cinsiyle uçar.” Şair/yazar Akif Kuruçay da aynı sözü tekrar etti bugün.

Siyasi yapının geneline yereline baktığımızda da birbirine benzeyen insanların birlikte hareket ettiğini görüyoruz. Aynı sınıftan olmaları gerekmiyor, zihniyet beraberlikleri birlikte yol arkadaşlığı yaptırıyor.

Bu ülkede nedense siyasi ya da ideolojik mücadeleleri olan insanlar bir türlü birlikte hareket etmeyi öğrenemedi. Menfaatlerin biraraya getirdiği insanlar kadar değerlerini yaşatmak isteyen insanlar ne biraraya gelebildiler ne de biraraya gelmenin endişesini taşıdılar.

Tuhaf bir serzeniş belki de!

AK Parti üzerinden yapılan özeleştirileri okuyoruz, ulusal medyanın şairinden öykücüsüne kadar bir şeyler söyleyen insanlara rastlıyoruz, hiç biri kendi özeleştirisini yapabilmiş insanlar değil. Ve daha acısını söyleyeyim, kendimi ne kadar zorlarsam zorlayayım köşe yazılarını her seferinde baştan sona okumaya niyetlensem de olmuyor, bir türlü tamamlayamıyorum. Düzenli olarak takip ettiğim bir köşe yazarı da yok. Muhalif dilin sonuçlara göre uzaması ya da kısalması, herkesin bir şeyler söyleyebileceği bir zamanda gelişiyorsa, uyarıcılık görevi en güçlü olunan zamanlarda yapılamıyorsa, o dilin de paylaşımı benzerleri tarafından yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ya da Başbakan Davutoğlu’nun bulunduğu mekanlarda fatoğraf karelerinde yer almaya can atan insanların, Cumhurbaşkanı ya da Başbakan’ın gönül dünyasında yer alamayışları bir anda yaşlısını da gencini de hırçınlaştırıyor. Bir türlü kendileri olamadıkları gibi bir dergiyi bile yönetmekten aciz insanlar devletin nasıl yönetileceğinin akıldaneliğine soyunuyorlar.

Ruhu coşkun insanların eleştirilerini dozu ne olursa olsun anlayışla karşılıyorum, bazen en saçma eleştirileri getirseler dahi her insan gibi gündemin önünü arkasını okumakta, gelişmelerin teorik ve insan aktörlerini yorumlamakta yanılabilirler, bir adım ötesinde hep kendilerini toplayan oluyorlar ama…

Reel politik anlayış, olguları ilkelerin önüne geçirebildiği gibi, bazen de olguların üzerinde ilkeleri inşaa etmektedir. Siyasetle ahlakı birleştirmek zaman alabilmektedir. Güçten beslenmekle, güç karşısında dengeleri oluşturarak, kazanımları kaybetmeyen bir strateji belirlemek en fazla AK Parti’nin iktidarı döneminde yaşanmıştır. “Sadece üniversitelerde değil, kamu kurumlarında da başörtüsü serbest olmalı” diyen milletvekilini disipline sevkeden siyasi irade, başörtüsünü kamusalalanda serbest bırakacak bir irade de göstermiştir. Zamansız ötmenin birey üzerinde kaybı bile önemliyken, bir yapının zamansız çıkışlarının bütün bir topluma kayıplar yaşatabileceği anlaşılmıştır.

AK Parti’yi siyasi anlamda içselleştiremeyen insanların, kenardan taktik veren sesleri kendilerinde bile yankı bulmayacaktır. AK Parti eleştirilerine kimlerin köşelerinde alkış tutulduğu, kimin kime ne kadar yakın olduğunu da göstermektedir!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic   

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic 

 https://www.facebook.com/cafekuliscom

 
Önceki ve Sonraki Yazılar