1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İşte liderlerin Twitter karnesi
İşte liderlerin Twitter karnesi

İşte liderlerin Twitter karnesi

Sosyal Medya Analizi ve Raporlama Platformu (SOMARP) tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan 4 siyasi parti liderlerinin 2013 Twitter etkinlikleri ve etkililikleri incelenerek bir rapor hazırlandı.

A+A-

Rapor, SOMARP bünyesinde Sakarya Üniversitesi Öğretim üyeleri tarafından Prof. Dr. Aytekin İşman ve Doç. Dr. Mübin Kıyıcı koordinatörlüğünde hazırlandı. Raporda, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ve Barış ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kişisel Twitter hesapları analiz edildi.

 Yapılan analiz sonucunda, Twitter’ı en fazla kullanan liderin Recep Tayyip Erdoğan olduğu görüldü. Recep Tayyip Erdoğan toplam 36696 kelime ile Twitter’ı en fazla kullanan lider olarak ortaya çıktı. Recep Tayyip Erdoğan’ı 26244 kelime ile Kemal Kılıçdaroğlu, 13155 kelime ile Devlet Bahçeli, 13666 kelime ile Selahattin Demirtaş takip etti.

 Sözcüksel çeşitlilik açısından ise tweetlerinde çeşit olarak farklı kelimeleri kullanan lider ise Selahhatin Demirtaş oldu. Selahattin Demirtaş’tan sonra sonra ise kelime çeşitliliği açısından Türkçe’yi faklı yönleri ile kullanan lider olarak Devlet Bahçeli oldu.

 Tweet başına yazılan kelime sayısı incelendiğinde liderlerin genel olarak 12-13 kelime ile tweet attıkları görülüyor. Bu sıralamada ise Recep Tayyip Erdoğan 13,90 tweet başına kelime sayısı ile Twitter’da bir tweetteen çok kelime paylaşan lider olarak öne çıkıyor.

 Yapılan analiz sonucunda, atılan tweetlerin re-tweetlenme oranlarına bakıldığında Recep Tayyip Erdoğan’ın diğer liderlere göre üstünlüğü olduğu görülüyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı her bir tweet takipçileri tarafından ortalama 466,22 kez re-tweet edilirken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun atmış olduğu tweetler 119,95 kez, Devlet Behçeli’nin atmış olduğu tweetler 109,56 kez ve Selahattin Demirtaş’ın atmış olduğu tweetler 44,85 kez re-tweetlenmiş.

Analiz sonucunda atılan tweetlerin favorite edilme oranlarına bakıldığında Recep Tayyip Erdoğan’ın yine üstünlüğü görülüyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın attığı her bir tweet takipçileri tarafından ortalama 162,59 kez favorite edilirken, Devlet Bahçeli’nin atmış olduğu tweetler 39,95 kez, Kemal Kılıçdaroğlu’nun atmış olduğu tweetler 29,26 ve Selahattin Demirtaş’ın atmış olduğu tweetler 9,65 kez favorite edilmiş.

23 Ağustos 2009 tarihinde Twitter’a üye olan Erdoğan’ın rapor hazırlandığında Twitter Follower (Takipçi) sayısı 3 milyon 833 bin 128.

 10 Haziran 2010’da Twitter’a üye olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Twitter Follower (Takipçi) sayısı 1 milyon 580 bin 420.

 10 Kasım 2010’da Twitter’a üye olan Devlet Bahçeli’nin Twitter Follower (Takipçi) sayısı 753 bin 624.

 9 Aralık 2010’da Twitter’a üye olan Selahattin Demirtaş’ın Twitter Follower (Takipçi) sayısı 220 bin 245.

LİDERLERİN EN ÇOK RE-TWEET EDİLEN TWEETLERİ

Recep Tayyip Erdoğan’ın en çok re-tweet edilen tweetleri şunlar:

 "- Ama Beşar yönetiminin asla yanında değiliz. Zira halkına tankla topla silahla yürüyen bir rejimin yanında bizim olmamız mümkün değildir- 18439 kez re-teweet

- Kadınlara saldıracak kadar izanını kaybetmiş birine, kol kanat gerenden Başbakan olamaz- 13344 kez re-teweet

 - Biz gece gündüz kafa kıyak dolaşan bir nesil istemiyoruz- 7378 kez re-teweet".

 Kemal Kılıçdaroğlu’nun en çok re-tweet edilen tweetleri şunlar:

 "- Bir şehri gaz odasına çevirmek Hitler’in bile aklına gelmemişti - 5515 kez re-teweet

 - Herkes AKP’ye oy versin, herkes senin gibi olsun, kimse ses çıkarmasın istiyorsun; ama burası Recep Harikalar Diyarı değil - 3266 kez re-teweet

- Halkın gücü diktatörün zulmünü yenecektir. Baskıya ve zulme meydan okuyan herkesi Taksim’e çağırıyorum - 2954 kez re-teweet".

 Devlet Bahçeli’nin en çok re-tweet edilen tweetleri şunlar:

 "- Zira ortada gülümseyerek ifade edilecek bir şey göremiyorum- 3417 kez re-teweet

- Değerli takipçilerim, zaman coşkun ırmaklar gibi akıp geçiyor - 2572 kez re-teweet

- Ayrıca Twitter’a bela olarak değil, katılımcılığı teşvik eden, kişisel ifade beceri ve özgürlüğünü pekiştiren bir platform olarak bakıyorum - 1578 kez re-teweet".

 Selahattin Demirtaş’ın en çok re-tweet edilen tweetleri şunlar:

 "- İsveçte 500 sivil katledildi. Kan dondurucu bir başlık olurdu herhalde. Mısırda, Suriyede, Rojavada, Tunusta olunca vicdanlar donuyor sadece- 1513 kez re-teweet

- Başbakan BDP’li Muş belediyesinin hiç çalışmadığını söylemiş, doğru demiş ama Muş belediyesi BDP’li değil AKP’lidir, Allah söyletiyor işte- 1209 kez re-tweet".

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.