1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. İl Başkanları, Belediye başkanları gidiyor, sırada bürokratlar var!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

İl Başkanları, Belediye başkanları gidiyor, sırada bürokratlar var!

A+A-

Bugüne kadar hiçbir parti AK Parti’nin atlattığı badireleri atlatma iradesi gösteremedi.

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde kansızların kansız darbe girişimleri de atlatıldı.

Kaç yargı darbe girişimi, kaç emniyet darbe girişimi yaşadığımızın nerdeyse sayısını unuttuk.

Etrafımızdaki ülkelerde her gün bombalar patlıyor, her gün terör örgütleri birinin ele geçirdiği bölgeyi diğeri işgal eden, emperyalist ülkelerin görevlendirmelerine göre mevzi kazanan ya da mevziden çekilen bir görev üstleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti devlet içindeki kuşatmalardan da temizleniyor, etrafını saran terör örgütlerine karşı mücadele vermekten de geri durmuyor.

AK Parti hem teşkilatlarda hem de belediyelerde yenilenme dönemini başlattı. İl başkanlarından istifalar isteniyor, büyükşehir belediye başkanları ve il ve ilçe belediye başkanları istifa ettiriliyor. Geçmiş siyasi tarihimizde bir siyasi partinin böyle bir irade göstermesine de tanık değil Türkiye.

FETÖ’yle mücadele devletin öncelikleri arasında yer alıyor, PKK bağlantısı olan siyasi partilerin başkan ya da eş başkanları yargılanıyor. FETÖ’ye karşı hukuk mücadelesi devam ettiği gibi, terör örgütü PKK’ya karşı da silahlı kuvvetlerin operasyonları aksatılmadan devam ediyor.

Başka Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümeti’nin emperyalist devletlerin kuşatmalarına ve devlet içindeki kuşatmalara direnmeleri, onunla da yetinmeyip kendi siyasi yapıları içinde yenilenmeye gitmeleri takdire şayandır.

Büyükşehir Belediye Başkanlarını ve İl Başkanlarını istifa ettiren siyasi iradenin FETÖ Davaları’nda da aynı iradeyi göstereceğine inanıyoruz. Türkiye genelinde 10 ili geçmeyecek büyük FETÖ Davaları’na Başbakanlık görevlendirmesi yapılan avukatlar müdahil olmaya başlamıştır.

FETÖ Davaları’nın bir kısmında müşteki de kalmamış, kamu davasına dönüşen davalar sadece iddia makamını temsil eden savcılar tarafından takip edilen duruma düşürülmüştür. FETÖ’nün silahlı grubu neyse, hukuk ve sermaye grubu da aynıdır. Terör örgütünün silahlı grubunu koruyan yargı, emniyet mensupları ve bunları besleyen sermaye grupları örgütten ayrı olarak değerlendirilemez!

FETÖ Davaları’nı takip eden AK Parti teşkilatları ve milletvekilleri basına demeç veren takip görüntüsünden çıkarılmalıdır. Davaların içerikleri hakkında tek kelime etmeyen milletvekillerinin “Hakettikleri ceza neyse hepsi çekecektir” demelerinin ne anlamı olabilir?

AK Parti Genel Merkez’in FETÖ Davalarını takip eden milletvekillerinin performansı hakkında da bir çetele tutması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan “Ansızın gelebiliriz” diyor ya, il milletvekilleri ansızın Cumhurbaşkanımız Erdoğan tarafından çağrılsa, kendi illerinde görülmekte olan FETÖ Davaları hakkında bilgi istese, kendi illerinde kaç FETÖ Davası olduğunu bile sayamayacak durumda olduklarını söyleyebiliriz.

FETÖ’ye destek veren bürokratlara da sıranın geldiği söyleniyor, bazıları hakkında soruşturma dosyaları savcıların önünde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da görevden alınması gereken bürokratların isim listesinin sunulduğu konuşuluyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar