1. YAZARLAR

  2. Bülent SÖNMEZ

  3. İHANET MESLEĞİ
Bülent SÖNMEZ

Bülent SÖNMEZ

Yazarın Tüm Yazıları >

İHANET MESLEĞİ

A+A-

İhanet insan hayatının en istenmeyen gerçeğidir. Ancak ihanet konusunda iki tip insan ortaya çıkar.

Birincisi ihanet edenler

İkincisi ihaneti meslek haline getirenler..

İhanet edenler pişman olup döner ve kimi kere affedilebilir ama ihaneti meslek edinenler asla iflah olmaz. Çünkü Onun geçim kapısıdır ihanet..
Bu adamların ahlakı, haysiyeti kısacası hiçbir ilkesi yok, sadece menfaatleri vardır. Önüne kemik atan herkesin kullanabileceği tiplerdir. Bu yüzden bunlar her zaman olmasa da genellikle her devirde arabalarını yürütebilmeyi başarırlar. Bu adamları ilişkide oldukları herkes tanır da, devlet otoritesini elinde tutanların bunları tanımaları çok kolay olmaz. 

Bunun sebebi toplumun ahlaki durumunun alabildiğine yozlaşmış olmasıdır.  İhaneti meslek edinenlerin önemli makamlarda oturuyor olmaları; belli bir itibara sahip olmaları onların çok yüzlülükleri ile elde ettikleri başarıdan çok sosyal dokunun ahlaki dejenerasyonu ile ilgilidir.

Bunların ne mal olduğunu gizli saklı yerlerde dile getirseler bile ahlaksız olanlar (işçi, köylü, memur, akademisyen) bunlardan elde edecekleri faydayı düşünerek hakikati söylemeye güç yetiremez hatta bunları alkışlamaktan bile geri durmazlar.

İhanetin meslek edinilmesi bir toplumun ahlaki yapısındaki bozukluğu ele verir: çünkü ihanet ancak ahlaksızlığın güç kazandığı toplumlarda meslek haline gelebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar