1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. İdam cezası sadece tecavüzcülerle sınırlı olmalıdır!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

İdam cezası sadece tecavüzcülerle sınırlı olmalıdır!

A+A-

İnsanlık tarihinde ilk cinayet kardeşin kardeşi öldürmesidir.

Allah’a sunduğu kurbanın kabul olmaması nedeniyle kardeşi Habil’i öldüren Kabil’in hikayesini hepimiz biliriz.

Habil’le kabil arasındaki esas kıskançlığı kadına bağlayan rivayetler de vardır.

Biz Kur’an’da anlatılan sebebi esas alıyoruz, diğer tarafta neredeyse bir elin parmakları kadar olan bir ailenin koskoca dünyada bir başına yaşamalarına, bütün dünya coğrafyasının kendilerine ait olmasına rağmen kardeşin kardeşi öldürdüğü bir cinayeti anlamaya çalışıyoruz.

Toplumların cinayet, gasp, soygun, taciz, tecavüz gibi illetlerden kurtulması kıyamete kadar mümkün olmayacaktır.

Yaşadığımız çağda en büyük cinayetlerin sermaye grupları tarafından işletildiği, en büyük gasp ve soygunların emperyalist ülkeler tarafından üstüne üstlük resmileştirelerek gerçekleştirildiği, taciz ve tecavüzlerin çoğunluğu toplumların en üst düzeyde geliri olan insanlar tarafından yapıldığı, yargıya intikalleri durumunda üzerlerinin örtbas edildiği, hafızalarımızı yokladığımızda gözlerimizin önüne bir bir düşecektir.

İnsan, kabul edenler için çamurdan yaratılan, ruhuna üflenen bir yaratıktır, kabul etmeyenler de bilir ki, hiç ummadıkları insanlar çamurlaşabilir.

En eğitimli, en zengin, en aydın insanın bile sapık düşünceler taşımadığından emin olamayız.

İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar insanın insana yaptığını başka hiçbir yaratık yapmamıştır, en çok insan insandan korunmak için kendini koruma altına almak zorunda kalmıştır.

Kadın ve çocuk cinayetleri, kadın ve çocuk tacizleri hepimizi derinden yaralamaktadır. Çocuklara kız, erkek ayrımı yapmadan tacizde bulunan insanlar var.

Ensest ilişkilerin film ve dizilerde özendirecek şekilde kullanılması, toplumların tepkisinden daha çok hoşuna gidecek bir izleyici kitlesi çoğunluğuna kavuşabiliyorsa, yine cinsel tercihler toplumların belirli kesimleri tarafından coşkuyla savunuluyor, lezbiyenlikten, eşcinselliğe kadar alenileşen tercihleri, milletvekilleri dahi; “Velev ki ibneyim” diyecek kadar sahiplenebiliyorsa, hacısından hocasından kendilerine teslim edilen çocukların tacize uğradığı haberler manşetlerde yer bulabiliyorsa, yetişkinler üzerinden başlatılan cinsel tercihlerin yaş tercihlerini zorlayan sınırı da kaybolacaktır.

Türkiye'de kaybolan çocukların en yoğun olduğu iller Doğu illeri, binlerce çocuk PKK tarafından dağlara kaçırıldı. Diyarbakır Belediyesi önünde çocukları kaçırılan anneler eylem yaptı, birkaç gün basında tepkiler yayınlandı, hepsi o kadar. PKK kurmaylarının yanlarında çocuk yaşta kızların fotoğrafları yayınladı, kendilerine hem terörist yetiştiren hem harem kuran bu insanlara milletimiz tarafından yeterli tepki gösterilmedi.

Vakıflara bağlı yurtlarda erkek çocuklarına yapılan taciz haberlerini okuduk, Türkiye’de gündem oldu, devletin çocuk sığınma evlerinde de benzer olayların yaşandığını biliyoruz, sadece taciz de değil, bir çocuk üzerinde işkencenin en aşağılık şekilde nasıl uygulandığını da izledik.

Hiçbir taciz ya da tecavüz siyasallaştırılamaz, hiçbir siyasi hareket bu tür olayların üzerini örtemeyeceği gibi hiçbir siyasi hareket bu tür duyarlıkları siyasallaştıramaz.

Kadınlara ve çocuklara yapılan tecavüzlerin idamla cezalandırılması taleplerini, siyasi bir tartışma içine çeken insanlar da var. İdam gelecekse tecavüzler için gelecek, sınırları belli olan idam talebini genişleten bir algıyla, teröristlerle ya da başka suçlarla birleştirmek gerekmiyor.

Vatan hainlerinin idam edilmesi talepleri ayrı bir tartışmadır, iktidarı elinde bulunduran insanların kendilerine karşı yapılabilecek eylemleri hainlikle ilişkilendirmeleri mümkündür.

İdam yasasını ilk başta tecavüzler için sınırlandırmak doğru olacaktır, daha sonra sınırları net ifadelerle belirlenen başka suçlar da eklenebilir, değilse İdam’ın üzerine gerekli gereksiz birçok örnekler giydirilerek sulandırılacaktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar