1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Hisarcıklıoğlu: Ülkemizin kıymetini bilelim
Hisarcıklıoğlu: Ülkemizin kıymetini bilelim

Hisarcıklıoğlu: Ülkemizin kıymetini bilelim

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gündemi değerlendirdi.

A+A-

Kocaeli'de düzenlenen ''Sanayi Kuruluşları Çizgiüstü Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu'' ödül törenine katılan Hisarcıklıoğlu, artık dünyanın Kocaeli'de olduğunu, her yıl yeni yabancı yatırımcıların üretim yapmak için sıraya girdiğini söyledi. Türkiye'nin 10 yıl önce en büyük 500 firması arasına giren firma sayısının Kocaeli'de 19 olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, şimdi bu sayının 43'e yükseldiğini ve 10 yılda iki buçuk kat arttığını anlattı.

"Bende bir Kocaeliliyim. Doğduğun yer değil, karnının doyduğu yer. Ben de burada doyduğum için, buralı sayılırım" diyen Hisarcıklıoğlu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin son 5 yılda, özellikle krizle boğuşurken, Kocaeli bölgesinin ihracatının yüzde 132 arttığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

DÜNYA KRİZDEYKEN İHRACATIMIZ ARTTI

"Bütün dünyanın ihracatı dururken, sanayi kenti olan bu bölgemizde ihracatımız artmış. İstihdamı yüzde 42 arttırmışız. Son 5 yılda 215 bin kişi yeni iş istihdamına kavuştu. Dünyada krize rağmen yaptınız. Komşu ülkelerdeki ekonomik ve siyasi krizlere rağmen yaptınız. Bunu dünyada bizden ve sizden başka başaracak hiç kimse yoktu. Bu başarı hikayenizden ve müthiş başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum."

BORCUNA EN SADIK ŞEHİR KOCAELİ

Kocaeli'nin, istanbul'dan sonra en büyük üretim üssü ve ekonominin dinamosu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye'deki 279 OSB'nin 37'sinin bu bölgede, 34 teknoparkın 6'sının ise Marmara Bölgesi'nde olduğunu belirterek, "Kocaeli olarak, ihracatın yüzde 10'unu gerçekleştiriyoruz, katma değerin yüzde 12'sini üretiyoruz. Toplanan vergilerin yüzde 13'ünü bu bölge veriyor. Bugün Türkiye'de borcuna en sadık şehir Kocaeli. Tahsilat ve tahakkuka baktığımızda da, Kocaeli yüzde 92 ile Türkiye'nin en yükseğidir" diye konuştu.

YHT İLE KOCAELİ ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

Türkiye'nin sanayileşmesinde yolların çok önemli olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, otoyolların güzergahındaki bütün şehirler kalkındığını, bunun tüm dünyada da böyle olduğunu, yol olmadan sanayinin, ticaretin gelişebilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Yüksek Hızlı Tren seferlerinin başladıktan sonra İstanbul'da kimsenin kalmayacağını, hepsinin üretim üssünü Kocaeli'ye çevireceklerini anlatarak, bölgede bulunan 60'a yakın liman işletmesinin bunun için önemli bir avantaj olduğunu dile getirdi. Bölgenin üretim üssü olabilmesi için, yetişmiş, işi bilen teknik elemanlara ihtiyaç olduğunu, bölgenin bu konuda da çok şanslı olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu "Diğer taraftan marka bölgesine baktığımız da tarımda da müthiş bir potansiyel var. Tavuk etinde, kivide, fındıkta, mısırda, patateste Türkiye'de birinci bölge üretim üssü burası. Hem sanayi kenti olmakla birlikte, Allah çok da güzel topraklar vermiş. Her açıdan şanslısınız" diye konuştu.

SON DALGALANMALARI ATLATACAK TECRÜBEDEYİZ

Türkiye'nin temel göstergelerinde hiç bir sorun olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu şu ifadelerin kullandı:

"Türk özel sektörü olarak bu son günlerdeki dalgalanmaları, özellikle dövizdeki ve faizdeki bu değişimleri atlatacak bilgi ve tecrübeye sahibiz. Yeter ki telaşlanıp, birbirimizin ayağına kurşun sıkmayalım. Sizler üretmeye, yatırım yapmaya, ihracata devam ettikçe, Türkiye'nin her türlü güçlüğü aşacağına inanıyorum. Bize umutsuzluk yakışmaz. Bizim kültürümüzde umutsuzluk diye birşey yok. Yarın bugünden daha iyi olacak."

Hisarcıklıoğlu, dün Türkiye'nin dünya liginde üçüncü ligde olduğunu, bugün birinci lige geçtiğini, şimdi ise hedefinin süper ligde oynamak olduğunu belirterek sözlerini "Ben bunu oynayacağımıza inanıyorum. Çünkü sizlere inanıyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi bozmasın" şeklinde tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.