1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Herkül’den gorilliğe uzanan bir maymun(!)
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Herkül’den gorilliğe uzanan bir maymun(!)

A+A-

Fetullah Gülen’in haber sitesinin adını biliyorsunuz; herkul.org

Vikipedia’dan yapalım alıntıyı; Herkül kimdir?

Yunan mitolojisinde Herakles, Roma Mitolojisi'nde Herkül, Zeus ile Miken kralının kızı Alkmene'nin oğludur. Kadına aşık olan Zeus ona kocası kılığında yaklaşmıştır. Herakles'in Zeus'un çocuğu olduğunu anlayan Hera onunla sürekli uğraşmış ve ölümüne neden olmuştur. Herakles doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir. Hera'nın gönderdiği iki zehirli yılanı öldürdüğünde henüz birkaç günlük bebektir.

Herakles üstün bir eğitim görmüştür. En iyi yaptığı işler ok atmak, at sürmek ve güreşmektir. 18 yaşına geldiği zaman Kitharion ormanlarında yaşayan ünlü canavarı öldürmüştür. Kendisine ödül olarak Thebai kralının kızı Megara verilmiştir. Bu kızdan üç oğlu olmuştur. Hera işe karışarak Herakles'i çıldırtmış, Herakles de kendi karısını ve çocuklarını öldürmüştür. Suçlarından arınması için Miken kralının hizmetine girip, onun her istediğini yapması gerekmiştir. Kralın Herakles'e yaptırdığı 12 işe mitolojide Herakles'in 12 görevi veya işleri denir. Ayrıca çok güçlü bir karakter olarak da bilinir.

Herakles’in 12 görevini günümüze kıyaslayarak, karşılaştırmalar yapılabilir; meraklısı 12 göreve bakabilir.

Annesine Alkmene’ye kocası kılığında yaklaşan Zeus’un oğludur Herkül; mitoloji de gayr-ı meşru bir çocuktur.

Herkül karısı Megara’yı ve üç oğlunu öldüren bir katildir de aynı zamanda.

Suçlarından arındırılması için Miken kralının hizmetine giren Herkül, her söyleneni yapan bir köle durumuna düşmüştür.

Herkül adı tevafuk mudur yoksa bilinçli olarak kullandırılan bir isim midir bilemeyiz; mitolojinin günümüze yansıması/karşılığı ne de çok benzerlik arzediyor.

Zeus kadına kocası kılığında yaklaşıyor; günümüz temsilcileri de bizdenmiş gibi.

Herkül kendi karısını ve çocuklarını öldüren bir katil, günümüz müntesipleri de 11 yıllık kazanımları katlediyor.

İşledikleri suçlardan/teslimiyetlerinden dolayı, kralların hizmetine giren adamlar, onların işaret ettiği her yerde onlara hizmet eden birer köle oluyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “İnlerinize gireceğiz, didik didik edeceğiz” dediğinde de, herkesin aklına ind’e “Ayı, kurt ve çakal”ın yaşadığı geliyor, bunlar kendilerini “Goril” yapıyor.

Her benzetmelerinde güç histerisine kapılmış bir hastalıklı hal var.

Hz. Meryem’le manevi alemde Hz. Muhammed’i evlendirecek kadar da İblisleşen bir düşüncenin aklılara yerleştirilmesine çabalanması, kendi kurdukları manevi alemde akla, mantığa uymayan şeyleri rasyonelleştirme çabalarını gösteriyor. Hz. İsa, Hz. Muhammed’in oğludur denilmeye getiriliyor.

İslam Dinini kendi ürettikleri israiliyatla, her seferinde Hızır’ı ellerinin altında tutan, istediklerini ona yaptıran, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’i programlarında protokol koltuğuna oturtan yapı, dini bozmaya yeltendiği gibi, ülkemizin kurulu düzenini de alt üst ediyor.

Bu ülkenin çıkarları, bağımsızlığı, kalkınması Recep Tayyip Erdoğan’a bırakılmayacak kadar hepimizin namusudur!

Başbakan Erdoğan operasyonlar sonrası ülke kaybını 120 milyar olarak açıkladı. Bunun üzerine müteşebbislerin ithalat borçlanmalarındaki dolar/avro yükselişindeki Türk Lira’sının kaybını eklediğimizde zarar daha iyi anlaşılacaktır. Hepimizin elindeki para da değer kaybetti, eksilen değer kaybını da koyduğumuzda Türkiye’nin kayıp rakamlarını hesaplamak mümkün olmayacaktır.

Bütün Dünya ülkeleri Dünya Borsası’nda kendi hisseleri oranında değer bulur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti aynı zamanda her vatandaşın eşit oranda hissesinin olduğu bir Devlet Şirketi olarak da görülmelidir. Bu Devleti AK Parti Hükümeti yönetmektedir, devletle devleti yönetenleri ayırmak zorundayız; verilen zarar Recep Tayyip Erdoğan'a değil, bütün bir milletedir.

Büyük şirketler kendi yapılarında benzer bir olay olduğunda gizlilik esasına uyarak içlerindeki pislikleri temizler, duyurulduğunda şirketin borsada değeri düşer, en güçlü şirketlerin hissedarları paralarını bir anda çeker, yıkılmaz dediğimiz şirket bir anda iflasın eşiğine gelir. Yolsuzlukları temize çıkarma mantığını kullanmadan, kaybedeceğimiz zararı da hesap etme sorumluğunu bilmek zorundayız.

Yolsuzluk iddialarında ihale bedelleri rakamları kullanılarak, yolsuzluk boyutları çarpıtılmaktadır. 2 milyarlık ihale bedeli olan bir projede, yolsuzluk yapılsa bile, bunun en fazla bedeli yüzde onları bulur.

Uluslararası bağlantıları olan örgütler, kendi ülkelerine verdikleri her maddi zararda da paylarına düşen miktarı alır. Ülkemizde 40 milyonluk yolsuzluk varsa, bunu uluslararası bir kampanyaya dönüştürenler, yüz milyarlarca kayıp yaşatarak en büyük yolsuzluğu yerine getiren, paylarına düşen rüşveti de alan durumundadır.

Bu ülke bizim, bu ülkenin kazanımları bizim, bu ülkenin kazancının hepimiz ortağıyız. Millet iradesine de, kendi kazanımlarımıza da sahip çıkmalıyız!

Herküllükten gorilliğe uzanan maymunların oyuncağı olmak bize yakışmaz!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar