1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Herkesin gözü önünde CÜBBELİ SOYGUN!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Herkesin gözü önünde CÜBBELİ SOYGUN!

A+A-

Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan FETÖ Konya Avukat Yapılanması Davası’nın sanık savunmalarının alındığı oturumunda, sanıklardan Arif Özer’in "Millet etkin pişmanlıktan yararlanıp dışarı çıktı trilyonlar kazanıyor, biz de burada hangi bisküviyi yiyeceğimizi düşünüyoruz" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Özer'e "Avukatlıkta trilyonlar dönüyor mu?" diye sormuştu.

Sanık Arif Özer’in kimleri kastettiğini bilmiyoruz, zihinlerimizi biraz zorladığımızda tahminlerimiz de devreye girmiyor değil; avukatlık mesleğinden elde edilen kazancın ifade edildiği miktar da, Mahkeme Başkanı’nın gizleyemediği şaşkınlık da dikkatlerden kaçmamıştı.

Sanık Özer kimi ve neyi kastetmişti?

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp,  milyonlar kazanmaya devam eden avukatların listesini Konya Baro Başkanlığı çıkardı mı acaba? En önemlisi de bu konuda Adalet bakanlığının bir çalışması var mı? Mesela Kanun Hükmünde Kararname uygulamasıyla, avukatlarla ilgili yasal yaptırım uygulamasına gidilecek mi? Adı üstünde etkin pişmanlık; “Örgüt yöneticiliğini ya da üyeliğini kabul etmekle” kazanılacak bir ceza indirimini getirmektedir; bir sendika üyeliğiyle öğretmenlik lisansları iptal edilen, on binlerce öğretmenin ihraç edildiği, yine binleri bulan öğretmenin açığa alındığı ya da hukukçuları yetiştiren akademisyenlerin ihraç edildiği bir kıyaslama karşısında bu avukatlarla ilgili neden bir yaptırım uygulanmıyor?

Kamu kuruluşlarında hizmet ifa eden öğretim üyeleri ve öğretmenlerden irtibat ve iltisakları tespit edilenler, KHK ile çeşitli kamu kurumlarından ihraç edilmişlerdir. Bu kimselerin içinde hakkında ceza davası açılıp yargılananlar bulunduğu gibi, haklarında adli bir soruşturma veya kavuşturma yapılmayanlar da mevcuttur. Buna karşılık, özel hastaneler veya Barolar Birliğine bağlı olanlar nazara alındığında haklarında dava açılanlar ya da soruşturma yürütülenler dahil olmak üzere peşin bir idari tedbir alındığına dair açık bir düzenleme bulunmamaktadır. Böyle bir durumun haksızlıklara yol açacağı ayan beyan ortadır. Bir tarafta kamu kuruluşları diğer tarafta özel çalışma alanları kıyaslamasını da yapamayız, çünkü doktor ve avukatların yapmış oldukları hizmet kamu hizmeti niteliği taşımaktadır; lisansı iptal edilen öğretmenler özel okullarda da çalışamıyor, doktorların ve avukatların ruhsatlarının iptal edilmesi gündeme alınmalıdır!

Bu sorgulamamızı şimdilik beklemeye alalım, esas konumuza dönelim.

Birkaç hukukçu arkadaşla kazanılan milyonların nasıl gerçekleşebileceğini konuştum, bu sorgulamanın örgüt üyeleriyle sınırlandırılması da doğru değildi; bizim de bildiklerimiz vardı elbette!

Aldığımız cevap hayli ilginçti.

Avukatlık mesleğini icra edenlerin tecrübeleri ve bilgi birikimleri, kazancın miktarında etkili; ancak tek başına yeterli değilmiş. Hatta iyi kazanmak için gerekli olmadığı durumlar da söz konusu olabiliyormuş. Konya’da iş hukuku, ceza hukuku ve gayrimenkul davalarına ilişkin “uzmanlaşmış avukatlar” varsa da bu tür uzmanlaşmalar bile beraberinde yüksek kazancı getirmeyebiliyormuş. O halde işin sırrı nerede?

Yine FETÖ avukat sanıklarından bir örnekleme yapacak olursak, konuyu daha iyi izah edebiliriz. Yargılama sonunda ceza alıp almayacaklarının takdiri mahkeme heyetlerinin takdirinde ancak sanıklar Memduh Oğuz, Ahmet Bal, Mehmet Şimşek, Cafer Canbaz, Ramazan Arı, Murtaza Fedai, İbrahim Bakım gibi -hatta bazıları çok genç olan- avukatların ortak bir noktaları var; kurum vekilliği.

Bu kurumlar hangileri diye sorarsanız; banka alacakları, sabit-mobil cep telefonu şirketlerinin alacakları, televizyon kanal aboneliklerinden doğan alacaklar ve elektrik dağıtım firmalarının alacaklarının tahsili için alınan vekaletler…

Merakla “İyi de bu kurum vekillikleri bu kadar akçeli işler mi?” sorumuza aldığımız cevap sonrası, yazımıza “Herkesin gözü önünde cübbeli soygun” başlığını koymadan edemedim.

Cübbeli soygunun nasıl yapıldığını hem de yasaları çiğneyerek milyonların nasıl kazanıldığını bir sonraki yazıda anlatacağım. Mağdur edilen vatandaşlarımızdan haksız kazanç elde eden cübbeli soyguncuları ifşaa ettiğimiz gibi haklarında suç duyurusunda da bulunacağız! 

Önceki ve Sonraki Yazılar