1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Hanımefendi bylock indirmemiş, internetini herkese kullandırmış!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hanımefendi bylock indirmemiş, internetini herkese kullandırmış!

A+A-

Bir önceki yazımızda, yine bu köşede FETÖ sanıklarının tutuklanması istemiyle ilgili mahkemeye sevk edildiğini, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan bylock kullanıcılarının hangi gerekçeyle serbest bırakıldığını paylaşmıştım.

Muhammet Durdu’nun bylock kullanıcısı olmasının çok da bir anlamı yoktu, ne de olsa Adalet ve Medeniyet Derneği’ne üye olması onun serbest bırakılması için çok güçlü bir referanstı.

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi kararlarında üyelik konusunda en önemli delil sayılan bylock’a rağmen nasıl oluyor da, hattında bylock çıkanlar adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanıyor, anlamak mümkün değil.

Gerekçe hapishanelerin dolu olması olabilir diyelim, konutta elektronik izleme yöntemiyle adli kontrol uygulanması kamunun vicdanını bir nebze olsun rahatlatır kanaatindeyiz.

Bylock kullanıcıları hakkında en azından herkes için aynı uygulanan bir  yöntem geliştirilmelidir.

Tuhaf, tuhaf olduğu kadar da ilginç bir FETÖ şüphelisinin savunma bilgisine daha ulaştım.

Hattında bylock bulunduğu için tutuklamaya sevk edilen FETÖ şüphelisi Nihal Olgun Çevik, farklı ve yaratıcı bir savunma yapmış(!)

Şüpheli, tutuklamaya yetkili hakimlik huzurundaki ifadesinde, kütüphaneye sıklıkla gittiğini ve burada interneti açıp başkalarına da sıklıkla kullandırdığını ama bylock yüklemediğini söylemiş.

Hakimlik de, bu savunmayı her nasılsa gözönüne alarak, tutuklama kararı verilmesinin tedbirden beklenen amaca göre ölçülü görülmediği gerekçesiyle, şüphelinin adli kontrol altına alınarak derhal salıverilmesine karar vermiş.

Hanımefendi internetini herkese kullandırmış!

Cep telefonundan bir kişinin bir başkasına internet paketini kullandırabilmesi için ayrı ayrı herkese şifre vermesi gerekiyor.

Tanımadığınız, bilmediğiniz insanlara hangi biriniz cep telefonu internetini kullandırır?

Hanımefendi cep telefonunun internet bağlantısına şifre koyma ihtiyacı da hissetmemiş olabilir, sadece kütüphanede herkesin kullanması için şifreyi kaldırdığını da anlayabiliriz.

İnternetinin herkese açık olduğu tek mekan kütüphane.

Başka yer ve mekanlarda kapatabiliyorsa, internet kullanımını şifrelediğini bir bilişimciden sorup öğrenmeye de gerek yok.

Neresinden tutarsan tut, tutarsız.

Neresinden bakarsan bak ahmakça.

İlgili mahkeme hakimleri ya akıllı telefon kullanmıyor ya da internet kullanımının başkalarına nasıl kullandırılabileceğini akılları almıyor.

Beyan neyse kafalarını yormamak için de “Bizim için beyan esastır” düsturunu, usulde de esasta da işletebiliyor, “Bylockun da canı cehenneme, kocaman kadın yalan söyleyecek değil ya, hem internetini kullandırmış hem de yardımseverliğinin karşılığında kullanıcıların biri tarafından mağdur edilmiş” iç konuşmalarını karara bağlayabiliyor.

Kararı anlamak ve anlamlandırmak mümkün değil.

"Şayet bylockçular tutuklanmayacaksa, tanık açıklamalarıyla tutuklananları, FETÖ okullarında çocuklarını okutanları, Bank Asya’da hesabı olanları, bunların şirketlerini kuranları, yönetenleri, bunların işbirlikçilerini velhasıl herkesi tahliye etmek gerekmez mi” sorusunu yöneltenlere ilgili mahkemelerin gerekçesini sıralayabileceği bir cevabı olabilir mi? Her birinin ayrı ayrı tatmin edici cevapları olsa dahi kesin delil içeren bir FETÖ bağlantısı hangi gerekçeyle hafifletilebilir?

Buradan Sayın Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ’a bir soru yöneltiyoruz:

Tutuklama veya tutuksuz yargılamalarda, FETÖ şüphelileri veya sanıkları için nasıl bir ölçü mevcuttur?

Önceki ve Sonraki Yazılar