1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Hangi Başkan, akaryakıt kaçakçılığı yaptı?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi Başkan, akaryakıt kaçakçılığı yaptı?

A+A-

Hemen bir haber değeri olan yazı beklemeyin benden. Bir operasyon hayali kurmak istiyorum. Kuracağım operasyonun malzemelerini, aktörlerini kafamda belirliyorum. Tamamen bir kurgu, kimse bir hinlik aramasın, kaldı ki, hayal olmanın ötesinde bir durum olsa, zaten haber yapardım.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü'ne, Konya’da bir kurumun akaryakıt kaçakçılığı yaptığı ihbarı geliyor. Bir süre kurumu takibe alıyor, iddianın doğru olduğunu tespit ediyor. Bahsettiğim kurumun yüzlerce aracı var. Sadece kendi araçlarında kaçak akaryakıt kullanması, büyük bir kar olarak değerlendirilebilir. Bu araçların kullanımında akaryakıt ödemesi yapılması gerekiyor, kaçak akaryakıt faturası olmayacağına göre ödemeler nasıl yapılıyor? Akaryakıt kaçakçılığının yapılabilmesi kolay olabilir, satışında zorluklar başlıyor, faturalandırılması gerekiyor.

Akaryakıt kaçakçılığı yapan firmaların bu işlemi yapabilmesi için de petrol istasyonlarına ihtiyacı var. Nakliye işi yapan ya da servis işi yapan firmaların yine kendilerine ait olan petrol istasyonlarından kaçak akaryakıt kullanmasını anlayabiliriz, sadece kendi araçlarında bile kullanmış olsalar, büyük bir kar elde etmiş olurlar. Biz kurumun bu işi nasıl becerdiğini konuşuyoruz.

Bir kurum kaçak akaryakıt kullanıyorsa, fatura işlemleri de piyasa değerinde kesilecektir. Aradaki fiyat farkı da kurum yöneticisinin cebine inecektir.

Hayalini kurduğumuz kurumun başındaki başkanla ilgili gözaltı kararı çıkıyor. Gaziantep polisi Konya’ya geliyor, başkanı makamından alıyor. Başkanın siyasi bağlantıları da var. Paralel yapıya yakın olduğunu da hesaba katıyoruz. Kurum çalışanlarının şüphe duymayacağı şekilde, bileklerine kelepçe vurulmadan sivil araca bindiriliyor. Başkan birkaç yeri arıyor ama hemen sonuç alabileceği bir durum olmadığını kendisi de anlıyor.

Ereğli’yi geçtiklerinde polis ekibinin başında bulunan yetkilinin telefonu çalıyor, başkanın serbest bırakılması talimatı veriliyor, o da Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü’nü arıyor, oradan da işlem yapılmadan bırakılamayacağı talimatı verilerek, Adana İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutanakların tutulması formülüyle serbest bırakılması sağlanıyor.

Buraya kadar kurguda ciddi senaryo hataları olduğunu sanmıyorum. Akaryakıt kaçakçılığı suçunu esas haneye yazıyoruz, şimdi başka bir değerlendirmeye geçiyoruz.

Siyasi bağlantıları olan başkanı İçişleri Bakanlığı mı kurtardı yoksa paralel yapı mı? İçişleri Bakanlığı kurtaracağı bir adam üzerinde niye böyle bir operasyon düzenlesin? İçişleri Bakanlığı gerçekten akaryakıt kaçakçılığı yaptığı tespit edilen bir kurum başkanını kurtarma inisiyatifi kullanır mı? Bu soruları da bir kenarda tutuyoruz. Paralel yapının gerçekleştirdiği bir operasyon olabilir mi? Siyasi bağlantıları olduğu rolünü verdiğimiz başkan üzerinde baskı oluşturmak, yeni isteklerin yerine getirilmesini sağlamak ve her daim üzerinde şantaj olarak kullanabilecekleri bir belge varlığı ve her an uygulamaya konulabilecek tutanakların el altında tutulması, karşısındaki insanı esir almaz mı?

Niye böyle bir senaryo yazdığıma gelince, iş suç işlemekle bitmiyor, tek bir cezaya razı olmayan insanlar, peş peşe ceza alabilecekleri işler yapmaya zorlanıyor. Hayalini kurduğum bilginin belgeleri elime ulaşsa, rol biçtiğim başkanın başka suçlara bulaşmasının önüne geçmek için düşünmeden yayınlardım! 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

Önceki ve Sonraki Yazılar