1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Hangi AK Parti İlçe Başkanları değişecek?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi AK Parti İlçe Başkanları değişecek?

A+A-

Hükümet millet iradesinin sorumluğunda “Barış sürecini” başlatır, müzakereler en üst düzeyde devam eder, topraklarımızı işgal eden ülkelerle bile adımız müttefik olarak anılır ama bizim siyasilerimiz nedense bir türlü el sıkmayı beceremez. Genel siyasette de öyle, yerel siyasette de. Daha da acısı aynı siyasi partide görev üstlenen siyasilerde de var bu iç hesaplaşma, sivil toplum örgütlerinde de. Neyi paylaşamadıklarına baktığınızda ortada paylaşılacak bir şey de yok. Tamamen enaniyet!

Bir de nezaket yoksunlukları var!

AK Parti Konya İl Başkanlığı, yerel seçimlerde belediye başkanlığı kaybedilen ilçelerde, ilçe başkanlarını görevden uzaklaştırma kararı almış. Bunu da kongrelerde halledecekler. Mevcut ilçe başkanlarıyla nezaket ölçüsü içinde konuşulsa belki de bu kadar sorun yaşanmayacak, mevcut başkanlar kendi ilçelerinden başkan adaylığı teklif edilen kişilerden öğreniyor bu durumu. Bu nasıl bir siyasi sorumluktur; çağırırsın ilçe başkanını durumu izah edersin, o da adam gibi çekilmeyi bilir!

Yerel seçimler sürecinde bazı ilçelerde gösterilen başkan adaylarıyla seçimlerin kaybedileceğini avazımız çıktığı kadar bağırdık. Bazı ilçe başkanları da gösterilen adaylarla ilgili raporlarını il başkanlığına da gönderdi, AK Parti Genel Merkez’e de; “Bu adayla seçimi kaybederiz” dediler. Şimdi bunun faturasını ilçe başkanlarından çıkartmak ne kadar doğrudur? İlçe başkanlarının başka sorunları varsa kendilerine dürüstçe açıklanmalıdır, başkanlıktan el çektirme gerekçesi seçim kaybetmekse, başta AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve kaybedilen ilçelerin ilçe koordinatörü olan başkan yardımcıları ve yönetim kurulu üyeleri de aynı akıbeti paylaşmalıdır. O ilçelerden sorumlu olan milletvekilleri de kendilerini aklayamaz.

Şehir siyasetiyle ilçe siyasetinin dağlar kadar farklı olduğunu bu adamların kafalarına vursanız da anlatamazsınız; bir ilçede seçim kaybedildiğinde, seçmenin başı beş yıl yerde gezer. Konya’da bütün ilçeler açık ara kazanılabilecek durumdayken, beş ilçede seçim yanlış adayların belirlenmesi neticesinde kaybedilmiştir. Öyle kalkıp da, “Beş ilçede toplam 404 oyla seçimi kaybettik” diye saçma sapan matematiksel hesap yapılmaz. Sadece bir ilçede doğru aday belirlense 2000’den fazla oy alınırdı, o zaman “Dört ilçede toplam 300 oyla kaybettik” mi denilecekti.

Konya’da güle oynaya kazanılacak olan beş ilçeyi kaybettirdiniz; ilçe halklarına şaibeli adayları dayatmaya ne hakkınız vardı? Birazcık siyasi sorumluk erdemliği taşıyan insan, o gün görevinden istifa ederdi!

Bazı siyasi yöneticiler için “Çelebi” sıfatlandırması yapılmaktadır. Mıymıntı adamlara Çelebi demek de ahmaklıktır. Sorunların üzerine ne kadar gitmezseniz, onlar büyüdükçe büyür sizin üzerinize gelir, sadece altında kalan siz de olmazsınız, siyasi emanetin de onurunu ayaklar altına alırsınız.

Konya’da siyasi ruh katledilmektedir, ünisiyet kaybolmuştur, bizlerin yeniden “Erdemliler hareketi” ruhunu diriltmemiz gerekiyor. Kimse oturduğu koltuğun hakkını veremiyorsa, orada oturmak zorunda değildir. Belki makam cazibesi gözlerinizi kör edebilir ama kulaklarınızı açsanız o kadar söz söyleniyor ki, yüzü olan utanır!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

Önceki ve Sonraki Yazılar