1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Halkın seçtikleri neden halktan uzaklaşır?
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Halkın seçtikleri neden halktan uzaklaşır?

A+A-

Halkın seçtiği yöneticiler bir süre sonra halktan uzaklaşıyor.

Bir yönetici halktan uzaklaşmaya başlamışsa, bilin ki pis işlere bulaşmıştır.

Halkın seçtiği insanlar; ister mütevazi kişiler olsun, ister genlerinde bulunan duygusallığı kindar bir zalim yapsın halktan uzaklaşıyorsa; standartlarını yükselten bir hayata kavuşmuş demektir.

Yöneticilerde duyarlıktan çok duygusallık varsa, yönetici zalimleşir.

Tarihteki en büyük zalimler duygusal insanlardır.

Akl-ı selim düşünceden uzak, duygularına yenilen insanlar ya tam itaat içindedir ya da kendilerine dönük en küçük eleştiriyi kabul edemeyen birer zalim kesilir.

Zalim yöneticiler de,  başta çalışanlarına karşı zulmeden olsa da, insanların hakkını koruyan bir gurur taşır. Onurla gurur farklı şeylerdir. Gururlu yönetici yakın çalışanları üzerinden diğer insanlara karşı geliştirdiği tavırla, herkesi terbiye etmeye ve yakın çalışanları gibi kendisine saygı gösterilmesini sağlamaya çalışır.

İdarecilerin etrafında bulunan dalkavuklar yöneticilerine karşı itici bir methiyenin havarileri olsa da, ona karşı diğer insanların da saygılı davranmasını öğretir. Bütün idareciler etrafındaki dalkavuklardan zaman zaman rahatsız olduklarını ifade etseler de, onları etrafından uzaklaştırmazlar.

Seçilmiş yöneticilerin pis işlere bulaşmasıyla dengeler değişir. Kendisine emir verdiği insanlar seçilmiş yöneticilerin sırdaşları olmanın getirdiği imtiyazı, bir anda akıl veren insan durumuna yükseltir. Daha önce makam odasına girmeye çekinen bu yakın çevre, yöneticiyi koruma altına alan bir duruş sergiler, yöneticinin odasına çat-kapı girmeye başlar. Yöneticiye karşı saygıda yine kusur etmez ama yapılan işlerin ortakçısı olduğu için rahat davranmaya başlar.

Seçilen yöneticilerin emir kulu olan insanlar, seçilen yöneticiyi koruma organizatörleri olmanın keyfini çıkarır. Maaşları yükselir. Bazı yanlışları görmezden gelinir. Seçilmiş yöneticinin adamı olduklarını yakın çevrelerine hissettiren bu insanlar, seçilmiş yöneticinin suç ortağı olmasının ayrıcalığını yöneticiye söylemeden hissettiren bir iklim oluşturur.

Pis işlere bulaşan yöneticiler, emir verdiği çalışanlarından emir almaya başlar. Seçilmiş yöneticiler hakkındaki bilgiler, kendi varlıklarını daha da iyi hissettirebilmek için bu insanlar tarafından kamuoyuna sızdırılmaya başlar.

Kamuoyunda bu bilgileri paylaşana en fazla saldıran da, bu bilgileri sızdıran insanlardır. Seçilmiş insanları tamamen kendi ağına düşüren bu insanlar, toplum nezdinde kaybetmiş oldukları itibarı yeni verilen görevlerin sıfatlarıyla yeniden kazanmak ister.

Seçilmiş insanlar hakkında paylaşılan belgeler, ayyuka çıktığında, medya kuşatması gerçekleşir. Medyayı satın aldıklarını zanneden yöneticiler, hiçbir zaman medyanın doymayacağını hesap edemez. Yakın çevresine yakayı kaptıran yöneticiler, yakalarını da değil gövdelerini medyaya kaptırmıştır. Medya reklam aldığı sürece susar, aynı yakın çevresinde oluşan dalkavuklar gibi yöneticiye methiyeler düzer. O yöneticinin başta kalması için de ne gerekiyorsa yapar. Artık yöneticinin kurum ve kuruluşlardan çaldığı paranın yeni ortakları vardır.

Seçilmiş yönetici daha fazla çalmak, daha fazla dağıtmak zorundadır. Belgeler yargıya taşındığında orda da aynı yöntem zorlanır. Savcılar, hakimler kuşatılır. Onları da gönülleyen bir tezgah kurulur.

Seçilmiş yöneticinin yolsuzlukları siyasiler tarafından da takibe alınır. Seçilen kişi, siyasi hiçbir demeç veremeyecek duruma gelir. Daha önce kendisine destek verilmesi talebiyle randevu isteyen siyasiler, bir telefonla ayağına kadar getirtir.

Pis işlere bulaşan yöneticilerin her gece uykusu kaçar.

Pis işlere bulaşan yöneticiler, her seferinde girdikleri seçimi kazansalar da, kazancının ortakçıları seçilmiş yöneticileri kendine esir alır.

Pis işlere bulaşmış yöneticiler çalışanlarından, medya patronlarından, muhabirlerden, yargı mensuplarından, sivil toplum örgütlerinden, niyeti bozuk rakiplerinden emir almaya başlar.

Pis işlere bulaşan yöneticilerin onlarca patronu vardır. Her geçen gün amir aldığı insan sayısı da artacaktır.

Pis işlere bulaşan yöneticiler bir sahne adamı haline getirilir; emir veren güruh tarafından makyajı yapılır, içi boşaltılan şahsiyetine bin-bir yalanlarla yeni söylemler kazandırılır.

Pis işlere bulaşan yöneticinin uykuları kaçar.

Onlara rahat yüzü yoktur.

Zaman her şeyin ilacıdır.

Pis işlere bulaşan yönetici, kendini korumaya alan insanlara geçici bir saltanat yaşatır.

Pislikler saçılmaya başladığında da, pisliğe bulaşan her ele bir kelepçe yakışır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar