1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Hakim Osman Burhanettin Toprak'a soruyorum: FETÖ firarisi nerede?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Hakim Osman Burhanettin Toprak'a soruyorum: FETÖ firarisi nerede?

A+A-

15 Temmuz Darbe girişiminden on gün sonra Konya Cumhuriyet Savcısı Şükrü İpek, 26.07.2016 tarihinde Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden FETÖ firari sanığı avukat Memduh Oğuz’un yakalanması talebinde bulunmuştu.

Mahkeme Başkanı ve diğer üye yakalanması talebini yerinde buldu,  Üye Hakim Osman Burhanettin Toprak, “Mahkememiz duruşma savcısının talep yazısı içeriğinde sanığın bahsi geçen faaliyetlerine dair Konya C.Başsavcılığı'nın 2016/35452 sayılı soruşturma dosyasında delillerin ve tanık anlatımlarının olduğu hususunun belirtilmiş olması karşısında iş bu soruşturma dosyası kapsamında bu talebin yapılabileceği, devam etmekte olan kovuşturmanın geldiği aşama itibariyle dosyaya fiili olarak gelen ya da eklenen ekstra bir bilgi ve belgenin bulunmadığı, sanık hakkında verilmiş adli kontrol kararlarının hali hazırda derdest olduğu anlaşılmakla, mahkememiz duruşma savcısı tarafından yapılan sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına dair talebin reddine karar verilmesi gerektiği kanaatiyle sayın çoğunluğun görüşüne muhalifim” şerhini düştü.

Süreci takip eden okuyucularımız biliyor, 15 Temmuz Darbe girişiminden önce, Memduh Oğuz’un tutuklu yargılanması kalktığında da sert eleştirilerde bulunduk, “Bizden bu kadar Memduhcum, yolun açık olsun denilmiştir” demekten de çekinmedik. Keşke yanılsaydık, Memduh Oğuz yurtdışına kaçtı.

Mahkeme heyeti devletin polis raporlarına itibar etmedi, FETÖ sanığı Memduh Oğuz’un avukatı Atilla Kart’ın beyanına inandı.

Hakim Osman Burhanettin Toprak’ın düştüğü şerhe karşı da biz bu köşeden bir şerh düştük.

O şerhi nasıl düştün Allahsız” başlığı altında “Memduh Oğuz’un kişisel bilgileri topladığı kanıtlanmış, himmet paralarını nasıl kullandığı tanık ifadelerinde anlatılmış, hepsini geçtik Türkiye bir de darbe girişimi karşısında ayağa kalkmış, sen daha neyin yeni belgesini istiyorsun be adam?

Reel karşılığı olan suç ortadayken, sen hâlâ nasıl duygularınla şerh düşebilirsin, nasıl hukuka bağlılığının önüne Pensilvanya’yı geçirmekte bu kadar gözü kara davranabilirsin?” eleştirisinde bulunmuştum.

Hakim Osman Burhanettin Toprak hakkımda iki ayrı suç duyurusunda bulunmuş; biri yalan ve iftira, diğeri de hakaret!

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen kovuşturmada; “Şüpheli hakkında iftira suçundan soruşturmaya şikayetçinin başvurusu üzerine başlanılmış ise de, şüphelinin internet sitelerinde yaptığı haber üzerine şikayetçi hakkında, her hangi bir soruşturma, kovuşturma başladığına ya da idari bir yaptırım uygulandığına dair, herhangi bir beyan veya dosyada delil bulunmadığı bu haliyle TCK 267. maddesinde düzenlenen iftira suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı, söz konusu internet sitesinde yapılan yer alan yazıların bir bütün halinde kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçunu oluşturduğu, bu yönüyle ayrıca şikayet ve soruşturmanın bulunduğu anlaşılmış olmakla, açılanan nedenlerle; şüpheli hakkında yüklenen suçtan kamu adına KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA” karar verilmiş. Yani deniliyor ki, Ahmet Şükrü’ün, Hakim Osman Burhanettin Toprak’a yalan ve iftirada bulunduğuna dair bir kanaat oluşmamıştır, hakkında hakaretten dava açılabilir. Hakaret davası da açılmıştı zaten.

Hakim Osman Burhanettin Toprak’a tek bir soru yöneltiyorum: Allahsız demem gücünüze gitmiş belli ki, benimle karşılaştığınızda da utanmayacak mısınız?

Soruşturmaya konu olan yazıyı okumak için tıklayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar