1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Gülen'in yazdığı iki mektup, devletin kurumlara el koymasına yeter!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Gülen'in yazdığı iki mektup, devletin kurumlara el koymasına yeter!

A+A-

1997 Yılı’nın 1998 yılına bağlandığı “Yılbaşı Gecesi”nde Fethullah Gülen, Genelkurmay’ın İkinci Başkanı Çevik Bir’e yazdığı mektupta;

Genel Kurmayımız'ın çok değerli İkinci Başkanı

Sayın Komutanım

Tamamen Türk eğitim sistemine bağlı olarak faaliyet gösteren bu okullarda eğer, Türkiye Cumhuriyeti'nin lâik, bağımsız ve sosyal bir hukuk devleti özelliğinin aksine bir faaliyet varsa, devletimizden önce ben, bu okulların açılmasını teşvik etmiş biri olarak kapatılmalarını teşvik ederim. Eğer, bazılarının iddia ettiği gibi, bu okullarda herhangi bir dış ülkeden veya ülkemize düşman kuruluşlardan alınmış tek kuruşluk destek varsa, zaten hastalıklarla sonuna gelmiş hayatımı bizzat kendi ellerimle noktalarım. Bununla birlikte, devletimiz, zaten kendisinin olan bu okulları dilediği zaman devralabilir. Kaldı ki, bu okullar zaten devletimizin olduğu için, böyle bir devirden söz etmek bile abestir” demiştir.

Fethullah Gülen Çevik Bir’e yazdığı bu mektupla okulların tamamen kendisine bağlı olduğunu, istedikleri zaman devlete devredebileceğini söyleyerek itiraf etmektedir. Ayrıca meseleyi kendi canına kıyacak kadar intihar boyutuna taşıyan bir teslimiyet de göstermektedir.

Yine Fethullah Gülen, Onbirinci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Fehmi Koru’yu arabulucu olarak Pensilvanya’ya gönderdiği görüşmede, Cumhurbaşkanı Gül’e sunulmaz üzere yazdığı mektupta da, “Zât-ı âlilerinizin ve sayın Başbakanın ortak tensiplerini tensibimiz sayacağımızı da belirtmek isterim” demektedir.

Her ne kadar Çevik Bir’e yazdığı mektuptaki kadar teslimiyetçi bir ifade kullanmasa da, paralel yapının lideri olduğu o mektupta da kendini göstermektedir. Cumhurbaşkanı Gül de paralel yapılanmanın bağlılarının Fethullah Gülen’in sözünü dinleyeceği kanaat oluşmuştur ki, Fehmi Koru’yu ulak olarak göndermiştir.

Fethullah Gülen’in Çevik Bir ve Abdullah Gül’e yazdığı mektuplar şahıslara değil, makamlara yazılan mektuplardır. Türkiye’deki ve yurtdışındaki bütün okullar, yurtlar ve taşınmaz mallar Fethullah Gülen’in isteği üzerine istenildiği zaman devlete devredilebilecek bir beyan içermektedir, ayrıca beyan da değil yazılı olarak devletin en üst makamına ve askeri makama yazılı senet niteliği taşıyan belge durumundadır. Fethullah Gülen’in açıklamaları kendisine bağlı olan yayın kuruluşlarında da yayınlanmış, illerde bulunan vakıf üniversiteleri ve özel okul yöneticilerinden her hangi bir karşı çıkış olmamış, bağlılıkları onaylanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin paralel yapıyla ilgili başlattığı operasyonlar ve yargı süreci, Fethullah Gülen’in kendi ifadesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne zarar verecek duruma geldiği kanaati oluşmuş mudur, oluşmuştur. Devleti ele geçirme darbesi bertaraf edilmiş midir, edilmiştir. Türkiye’yi yüz binlerce milyar lira zarara uğratmış mıdır, uğratmıştır? Fethullah Gülen’e bağlı bütün kurumlara devletin el koyma hakkı doğmuştur. Devletin elinde yargı kararlarını beklemeden okulları ve diğer kurumları devralabilecek bir söz senedi vardır.

Fethullah Gülen’e bağlı üniversite ve özel okullarda okumakta olan öğrenciler, devlet tarafından kendilerinin fişlendiği korkusu yaşamaktadır. Bir an evvel okullar devlete devredilmeli ya da devlet tarafından el konulmalıdır ki, öğrenciler de mağdur edilmemelidir. Milletin paralarıyla kurulan okullar ve diğer kurumlara devletin el koyma hakkı da kimseyi mağdur etmeyecektir.

Bazı ülkelerde paralel yapının okulları kapatılıyor, Türkiye hâlâ bekliyor. İnsana demezler mi “Sen kapattın mı da bizden kapatmamızı istiyorsun” diye!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic 

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic 

 https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar