1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Gülay Göktürk önemli ve önemsediğimiz bir yazardır!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Gülay Göktürk önemli ve önemsediğimiz bir yazardır!

A+A-

Meselenin adamını, kendi adamımıza tercih etmeliyiz!

Adamlık cinsiyet belirleyici bir kavram olsa da düzgün, işinin ehli, adaletli, kararlı bir insan tanımlamasını içermektedir; erkekle sınırlandırılması doğru değildir.

Aynı siyasi görüşü paylaştığımız, inandığımız değerleri ayağa kaldıracağına inandığımız kişilerde öncelikle kendimiz adaletli olmalıyız.

Meselenin çözümü irade sahibi insanlarla gerçekleşecekse, kendimize en yakın olanı değil meseleye en yakın duranı tercih etmeliyiz.

Bizlerin en büyük yanlışı sorunları kendimiz ve yakın çevremizle çözeceğimiz inancını taşımaktır.

Mesele bir mirastır, herkesin meselesidir; mirası zorluklarda da nimetlerde de paylaşmayı bilmeli, kendi nam-ı hesabımıza geçiren hırslardan arınmalıyız.

Meselenin zorluklarına talip olanların sayıları az olacaktır, nimetlerinde ortak sayısının artması, liyakatlı insan tercihlerinin önüne geçmemelidir.

Vebal denilen sorumluğun sadece bu dünyada değil ahirette de karşılığı olduğu, hesaba çekileceğimiz unutulmamalıdır.

Siyasi yapılarda konjonktürel konumlanan insanlar mutlaka olacaktır, kitle partisi olmanın gereği de budur.

Siyasi mücadele süreç içinde kendine dahil ettiği kişileri bilgisi dahilinde belirleyici yapmadığında, konjonktürel kabiliyet gösteren insanlar bir çok alanda belirleyici olacaktır.

İnsanlar mesele edindikleri sorunları meşhur etmez, meseleler üzerinden kendini meşhur etmeye başladığında, çözüm bekleyen meseleler de kişisel algıya yenik düşecek, ötelenmenin zulmünü tekrar yaşayacaktır.

Başbakan Davutoğlu’nun tercih ettiği danışman atamaları her birinin bir meselede karşılığı olduğunu göstermektedir. 28 Şubat dönemi yasakçısı akademisyen danışmanın durumu atamalarla birlikte tartışılıp kapanacak bir konu olmayacaktır, zaman zaman da hatırlatılacaktır.

Başbakan Davutoğlu’nun kafasına ne kadar yatar bilmiyorum ama Yiğit Bulut eleştirisinden dolayı Ethem Sancak’ın Akşam Gazetesi’nde yazılarına son verdiği Gülay Göktürk’e danışmanlık teklifi götürmesi doğrusu beni heyecanlandırırdı.

Cumhurbaşkanlık ve Başbakanlık Danışmanları, meseleleri araştıran ve çözüm önerilerini bağlı oldukları makamlara sunan bir görevleri olmalıdır, bir de kendilerini mesele haline getirecek çıkışlardan kaçınmalıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar