1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Gül, Davutoğlu'nu karşısına alıp Fethullah'a mı yaranıyor?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Gül, Davutoğlu'nu karşısına alıp Fethullah'a mı yaranıyor?

A+A-

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında medya üzerinden gerçekleştirilen Fethullah Gülen görüşmesi size de ilginç gelmiyor mu?

Abdullah Gül, Davutoğlu’nun Fethullah Gülen’le görüşmesinden haberdar olmadığını söylüyor, Başbakan Davutoğlu da görüşme öncesinde de sonrasında da Sayın Gül’ü bilgilendirdiğini söylüyor. 2013 yılında gerçekleştirilen görüşmenin yeniden gündeme getirilmesi, paralel yapının da görüşmenin içeriği hakkında Sayın Davutoğlu’nu yalanlaması, görüşmede iç siyasetin konuşulmadığını söylemeleri doğru olabilir mi? İki saatlik görüşmede sadece Suriye konusunun konuşulduğuna kim inanır. Yalanlanan görüşmede öyle bir yalan söyleniyor ki, sanki Türkiye meselesi hiç konuşulmamış, iç siyaset üzerine tek kelam buyrulmamış. Olacak iş mi?

Abdullah Gül’ün görüşmeden haberdar olmadığını söylemesi, Davutoğlu’nun Fethullah Gülen’e, “Türkiye’ye dön” çağrısından bilgisi olmadığını göstermek için olabilir mi? Fethullah Gülen’in bu çağrıdan Gül’ün bilgisi olduğu çıkarımında bulunması, ne gibi bir karşılıklı kırgınlığı getirebilir. Görüşmeden haberi olmadığını söyleyen Gül, Başbakan Davutoğlu’nu karşısına alma cesareti gösterip, nazik bir şekilde Gülen’i karşısına alamayacağını söylemiş olmuyor mu?

Abdullah Gül’ün dinlemelerle ilgili soru yöneltildiğinde de, “Bütün dünyada dinlemeler yapılıyor” demesi, paralel yapının dinlemelerine karşı sert ifadelerden kaçınması, Cumhurbaşkanına yakışacak bir ifade miydi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamasında, bazı operasyon bilgilerinin Hükümet’e iletildiği vurgusu, Abdullah Gül’ün bilgisi dışında da olamaz. Abdullah Gül, kendine vazife edinerek, Fehmi Koru’yu aracı kılmaş, her iki tarafa karşı eşit mesafede olduğunu göstermiş, sonra da paralel yapıyla ilgili atılan adımlarda nedense kendi kavuğuna çekilmeyi tercih etmişti.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ısrarla “Cumhurbaşkanımız da dinlenmiştir” açıklaması, yine Abdullah Gül’ün paralel yapıya karşı bir tepkisini getirmemişti.

Yasaklandığı halde twitter ve youtube üzerinden kendini göstermeyi ihmal etmeyen Abdullah Gül’ün, Sayın Başbakan Davutoğlu’nu yalanlaması ancak kendini yalanlaması anlamına gelmektedir.

Yıllarca aynı partide görev yapmış, başbakanlığını yaptığı partinin oylarıyla Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmuş olan Abdullah Gül’ün konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapmadan Başbakan Davutoğlu’yla görüşmesini engelleyen neydi acaba?

Abdullah Gül ve paralel yapının yalanladığı Başbakan Davutoğlu’na bizler inanıyoruz. Biri görüşmeden haberi olmadığını söylüyor, diğerleri de içeriği yalanlıyor. Davutoğlu’nun Abdullah Gül’ü şahit göstermesine ne gibi ihtiyacı olabilir, bilgisi olmasa neden Gül’ün bilgisi olduğunu söylesin. Başbakan Erdoğan’ın bilgisi dahilinde Gülen’le görüşmesi de yeterlidir.  

Benim anladığım tek bir gerçek var: Gül, Gülen’le olan görüşmeden haberinin olmadığını söyleyerek, “Türkiye’ye dön” çağrısına bulaşmak istememektedir.

Paralel yapı eski Cumhurbaşkanı Gül’ü bile hala korkutabilecek güçteyse, MİT tırlarını durduranların devletten daha güçlü bir yerlere inanmasını da anlamakta güçlük çekmiyoruz.

Paralel yapıyla mücadele edebilecek tek bir siyasi hareket var, o da AK Parti. Paralel yapının bütün siyasi partileri esir aldığını görüyoruz. Türkiye’nin bağımsızlığı için, kendi özgürlüğümüzü kazanmak için AK Parti’ye destek vermek, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanın en hafif sorumluğudur. Daha bu kirli yapının en kirlenmiş yüzünü görmüş değiliz, bu pislikten arınalım ki, sonra iç siyaset hesaplaşmalarımıza kaldığı yerden devam edelim.

Cumhuriyet’in eski reklamı tam da bu yapıya karşı kullanılmalı Tehlikenin farkında mısınız?

https://twitter.com/ahmetsukrukilic                     https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic    https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar