1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Gecenin bir yarısı BAŞKAN'ın evine gelmiş!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Gecenin bir yarısı BAŞKAN'ın evine gelmiş!

A+A-

Birkaç yıl önceydi. Bir arkadaşı ziyarete gitmiştim. Çıkışta aklıma Başkan düştü, yerindeyse selam verebileceğimi düşündüm. Başkanlık katına çıktığımda Başkan’ın yerinde olduğu belliydi, özel kalem personeli koşturuyordu. Randevusuz gidilmez böyle yerlere bilirim, yine de söylemek bize düşer, görüşüp görüşmemek de başkanların tercihidir.

Özel Kalem Müdürü’ne “Sadece selam vermek istediğimi” söyledim. İşi de sağlama aldım, Başkan’a mesaj çektim, Özel Kalem’de olduğumu bildirdim. Hiç bekletilmeden içeri alındım. Başkan da yeni gelmiş, içeri girdiğimde ceketini çıkarıyordu. Yuvarlak masada karşılıklı oturduk.

Özel Kalem Müdürü’nü çağırdı, “Hemen sorun emanet ulaşmış mı yerine” dedi. Özel Kalem Müdürü de ulaştığını söyledi.

Gece Başkan’ın evine bir kadın gelmiş, sora sora evi bulduğunu, evde kömür ve odunun olmadığını söylemiş Başkan’ın eşine. Hanımefendi de ismini adresini almış. O gece Başkan eve geç saatte gitmiş, sabah çıkışında da eline tutuşturulmuş, istek ve adres.

Hanımefendiye sitemde bulunmuş Başkan, “Sabaha kadar ne yaptılar bu soğukta, kaçta gelirsem geleyim söylenmez mi, sabaha kadar idare edecekleri bir torba kömür de olsa bulunup verilmez mi” diye.

Odun, kömür yanında gıda yardımı da ulaştırılmış.

Yüzü gergindi, bir vebal taşıdığının farkındaydı. Biraz Konya meselelerini konuştuk karşılıklı, aklı hala o kadında olacak ki, “Allah göstermesin, soğuktan kendisi ya da çocukları donarak ölseydi bu vebalin altından nasıl kalkardık” dedi yine.

Soğuk kış geceleri bir çok insanın evine de dondurucu soğukları taşıyor. Kaymakamlıklar, belediyeler müracaat edildiğinde araştırmasını yaparak ihtiyaç sahiplerinin hemen ihtiyaçlarını karşılıyor. Belediyelerden daha çok Kaymakamlıklar yardım işini devlet görevi olarak yerine getirmeye başladı.

Yardımlaşma bilinçlerimizi kurumsal bir kolaycılığa da taşımamız gerektiğini düşüyorum, ihtiyaç sahibi tanıdığımızın hiçbir kuruma müracaat etmesini beklemeden, ekonomik durumumuz yerindeyse ihtiyacı karşılayan bizler olmalıyız.

Konya hayırseverlikte hiçbir şehirle kıyaslanamaz. Dünya’nın dört bir tarafına yardımlar taşıyan güzel insanlar şehri…

Günde iki bin aileye yemek taşıyan vakıflarımız var.

Gün soğukta evleri ısıtma, sofralara sıcak aş taşıma günüdür.

Makamında ziyaret ettiğim Başkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’ti.

Bugün de bir tanıdığımın isteği üzerine Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Uslu’dan kömür ve odun yardımında bulunmalarını rica ettim. Ercan Ağabey’in cevabı da, “Bizi böyle bir hayra vesile kıldığın için Allah senden razı olsun” oldu. Ben de bizi vesile kılan arkadaşıma aynı şeyleri söyledim.

Allah bizlere sadece vesile olmayı değil, ihtiyaçları karşılamayı da nasip etsin inşallah…

Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’e gecikmiş bir teşekkürü borç biliyorum, duyarlığı da uykularını kaçıracak kadar diri kalsın!

Önceki ve Sonraki Yazılar