1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Futbol FETOBOL olmuş!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol FETOBOL olmuş!

A+A-

FETÖ’nün birçok futbol kulübüne nasıl musallat olduğunu, onlarca spor kulübüne milletin ve devletin paralarını bakanlık marifeti ve üst düzey bürokratlar eliyle aktardığını biliyoruz.

2003 sonrası ve nihai yasal tedbir kararlarının konulduğu 15 Temmuz 2016 sonrası kaç spor kulübü FETÖ bağlantısından dolayı kapatıldı, o kulüplere ne kadar para aktarıldı, mutlaka devletin yetkili organları envanterini çıkarmıştır.

Konyaspor şahsında yaşatılanlar düşünüldüğünde, Türkiye genelinde FETÖ’nün spor kulüplerine çöreklenmesi çok daha kolay olmuştur. 2003 Yılında Konya İl Emniyet Müdürlüğüne atanan FTÖ firari sanığı Salih Tuzcu, bir yıl içinde Konyaspor yönetimini belirleyecek duruma geldiyse, diğer illerin birçoğu çoktan ele geçmiş demektir.

Spor üzerinden para aktarımı, kara para aklamak tam da FETÖ gibi kendini yerelleştiren örgütlerin kök salacağı, dal budak durduracağı, kısa sürede de meyvesini toplayacağı bakir alanlardır.

Daha önce FETÖ sanığı Ali Eğemen ve Memduh Oğuz’un MASAK Raporları’nda Milli Piyango gelirleri olduğunu duyurmuştuk, emek vermeden şans toplarının ayarlanacağı, noterin belirlenmesinin hiç de sorun olmayacağı, dahası Milli Piyango’ya FETÖ sanığı Mehmet Yaman gibilerin yönetim kurulu üyesi olarak atanmasının da kurulan tezgahın birer parçaları olduğunu ifadelendirmiştik. Ne hikmetse bu kadar delil ve belgeye rağmen Milli Piyango İdaresi’ne bir operasyon yapılmış değil.

Spor Kulüpleri’yle Milli Piyango benzeri Spor toto ve Spor loto gibi kurumların doğrudan ilişkisi var. Yeri geldiğinde bu kurumlardan spor kulüplerine para aktarılabiliyor. 2002 Yılından buyana spor kulüplerine aktarılan paraların sporcu satın alınmasında ve kiralanmasında kullanıldığını varsaysak dahi, alınan sporcuların aynı gün satın alındıkları kulüplere kaç liraya kiralandıkları araştırılmalıdır. Bu araştırmayı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yapması şu aşamada mümkün gözükmemektedir, İçişleri, Adalet ve Maliye Bakanlığı bu soruşturmayı birlikte yürütmelidir.

FETÖ’nün Salih Tuzcu dayatması ve talimatıyla Konyaspor’a yönetici atayacak duruma gelmesinin ardındaki esas neden, oralarda bir temsil makamı prestijine duyulan ihtiyaç olmayacağına göre, işin aslı da fesli de devlet parasını himmet parasına dönüştürmektir.

Konyaspor eski Başkanı Ahmet Şan’ın KOM’a verdiği ifadesini kaç kez yayınladık, kaç kez o ifade üzerinden yorumlarda bulunduk, bizzat Ahmet Şan’ın kendi itiraflarından Salih Tuzcu’nun söylediği isimlerin yönetim kurulu üyeliğine yazdırıldığı anlatılmaktadır.  Yine Bahattin Karapınar’ın ifadesinden, Salih Tuzcu’nun tehdit ettiği, başkan adaylığından çekildiği anlaşılmaktadır.

Konyaspor Olağanüstü Genel Kurulu’nda başkan seçilen Hilmi Kulluk’un yönetim kurulu üyesi Selçuk Aksoy hakkında da FETÖ sanıkları Ümran Çelik, Ali Egemen ve bilgisine başvurulan Ahmet Baydar’ın beyanlarında,  “FETÖ’nün organize ettiği toplantılara katıldığı” bilgisi var. Selçuk Aksoy’un Konyaspor hafızası olduğu da söyleniyor. Bu zamana kadar ifadesine başvurulmaması ya da kendi iradesiyle bilgi veren ifadesine rastlanmaması da ilginç!

Konyaspor delegelerinin silinmesi kaç yılında başladı, binlerce delege 193 kişiye kaç yılında düşürüldü, esas silinme çoğunluğunun olduğu yıllar araştırılmalıdır. Salih  Tuzcu ve Memduh Oğuz’un Konyaspor üzerinde en küçük gölgesinin kalmadığına Hilmi Kulluk bizleri inandırmalıdır, yeni üye yazılımları Pazartesi’den itibaren başlamalıdır. Samimiyetle bir şey daha ifade edeyim, Hilmi Kulluk üzerinde hiçbir güç barındırmazsa, Konyaspor’u güçlendirecek bir başkan olabilir, biz kimsenin kimlerle bir bağlantısı olduğu iddialarına değil, yapılan işlere bakarız, şimdi gözlerimiz Hilmi Kulluk’un üzerinde, bir tarih yazabilir!

Önceki ve Sonraki Yazılar