1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. FÖTÖcü adli müşavir Mehmet Emin Yapar'ın tez danışmanı kim?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

FÖTÖcü adli müşavir Mehmet Emin Yapar'ın tez danışmanı kim?

A+A-

FETÖ/PDY mensubu eski hakim albay Mehmet Emin Yapar, menfur 15 Temmuz darbe teşebbüsünde Kara Kuvvetleri Komutanlığı adli müşaviri. Darbe teşebbüsü ertesinde alınan tedbirler kapsamında ilk önce 26 Ağustos 2016 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine atanıyor. Mehmet Emin Yapar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından kurulan komisyonun 02.09.2016 tarihli kararı ve 03.09.2016 tarihli ve 29820 Sayılı Resmi Gazete’de yer alan listeyle kamu görevinden çıkarılıyor.

FETÖ/PDY için askeri yargı ve adli müşavirlikler özel önem taşıyor. Bu konudaki seçim esaslarıyla ilgili olarak Mehmet Emin Yapar’ın da aralarında bulunduğu şahıslar hakkında meslekten ihraç olunan askeri hakim ve savcılar açısından, kamu dışı örgütsel hiyerarşinin atama, görevlendirme ve soruşturma süreçlerinde egemen olduğu vurgulanarak, darbe girişimi sırasında yayımlanan listede 249 askeri hakimin sözde sıkıyönetim mahkemeleri, savcılıkları ve adli müşavirliklerinde görevlendirildikleri hatırlatılıyor.

Darbe akşamı aralarında adli müşavirlerin de bulunduğu bir kısım askeri personelin yaptıkları ise, ülkeyi kaosa sürüklemek için ne kadar hazırlıklı ve kararlı olduklarını gösteriyor. İddianamede yer aldığı şekliyle “Genelkurmay, Kara Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Donanma Komutanlığı Askeri Savcılıklarında görevli bazı askeri hakimlerin, darbe girişiminin gerçekleştiği veya darbenin ana noktalarından olan Kara Havacılık Okulu, 4'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı, Jandarma Okullar Komutanlığı ve Donanma Komutanlığında, anayasal düzene karşı işlenen suçlar görev alanlarına girmemesine rağmen darbe akabinde buralarda darbeye ilişkin soruşturmalara başladıkları, bu kapsamda arama, el koyma, ifade alma vb. işlemleri gerçekleştirdikleri, bu işlemlerle ilgili hakim onayı aldıkları ancak bahse konu işlemleri gerçekleştiren tüm bu askeri hakimlerin sözde sıkıyönetim askeri mahkemeleri görevlendirme listesinde sıkıyönetimde görevli askeri hakimler oldukları anlaşılmıştır.15 Temmuz 2016 darbe girişiminde aktif rol aldığı görülmekte olan bir Askerî Hakimin, Sıkıyönetim Mahkemeleri Görevlendirme Listesine göre Genelkurmay Adli Müşaviri olarak atandığı, ancak savcılık ve hakimlik mesleklerinin uluslararası sözleşmeler, Anayasal ve yasal düzenlemeler kapsamında bağımsızlık ve hakimlik teminatı altında yerine getirilen müstesna görevler olmasına rağmen, Milli Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan tüm Askeri Hakimlerin özlük haklarına, atama, terfi, yer değiştirme, soruşturma, hakimlik bağımsızlığı ve teminatına yönelik tüm işlemlerin bir tek kişi tarafından kullanılmasına yönelik bu ibarenin sıkıyönetim mahkemelerinde ne türden yargılamalar yapılacağına yönelik bir fikir vermesinin yanında, nasıl bir yargı düzeninin de öngörüldüğünü göstermesi açısından tüm kamuoyunun takdirine sunulması gerektiği de açıktır.”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün darbe girişimi sırasında ortaya çıkan sözde "Sıkıyönetim Mahkemelerinde Görevlendirme Listesi"ndeki 31 askeri yargı mensubu arasında Mehmet Emin Yapar da var. İddianamede anlatıldığına göre “…Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri Hakim Kıdemli Albay Akif Vurucu baskılar sonucu emekli olmuş, yerine 15 Temmuz menfur darbe girişimi sonrasında TSK'dan ihraç edilen, tutuklu bulunan Hakim Yarbay Mehmet Emin Yapar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri olarak atanmıştır”

Mehmet Emin Yapar, 2001 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun. Asker kökenli. Hukuk fakültesini dışarıdan bitiriyor. O yıllarda Mustafa Avcı da Diyarbakır Dicle Üniversitesi hukuk fakültesinde görevli.  Mehmet Emin Yapar’ı hukuk doktorasına kavuşturan ve askeri hiyerarşide önünü açan bu “irtibat” o yıllardan mı kalma, bilemiyoruz.

2009-2014 yılları arasında mesleğe kabul edilen 217 hakimin çoğu sivil kaynaklardan temin ediliyor. FETÖ/PDY askeri kaynaklardan gelen bir kısım mensuplarını da komuta kademesinde görevlendirmiş. Askeri kaynaklardan gelen Mehmet Emin Yapar da, 2009 yılıyla başlayan bu sayı artışıyla birlikte Kara Kuvvetleri Komutanlığı adli müşavir yardımcılığına geçiyor. 2007-2012 yılları arasında da Selçuk Üniversitesi’nde doktora öğrencisi.

Mustafa Avcı Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili olarak görevine devam ediyor.

Mehmet Emin Yapar’ın ihraç gerekçesinde: “Öncelikle Askeri Yargının, Anayasadan, kendi mevzuatından ve hakkaniyete ve adalete dayanan kendi geçmişinden kaynaklanan teamüllerine uygun olarak, kendi görev alanı içindeki TSK personeline güven verecek bir yapıya kavuşmasının ancak Askeri Yargı mensupları arasına sızmış FETÖ/PDY mensuplarının temizlenmesi ile sağlanabileceği” ifade ediliyor.

Şahsın, Kara Kuvvetleri Komutanlığı adli müşaviri olarak FETÖ/PDY yapılanması içinde kritik bir görev yürüttüğü iddianameden anlaşılmaktadır. Mustafa Avcı’nın darbe teşebbüsünün merkezinde yer alan bir şahsa sağladığı katkı adli ve idari mercilerce nasıl değerlendirilmektedir?

mehmet-emin-yapar.jpg

Mehmet Emin Yapar’ın doktora tezi Amerikan hukukunda karşılaşılan bir konu, acaba danışmanlığını yapan Mustafa Avcı’nın Arapça dışında yabancı dili var mıdır? Buna ilişkin bir belge sunabilir mi? Şayet yoksa, bu tezin danışmanlığını nasıl üstlenmiştir? Mehmet Emin Yapar’ın kamu görevinden çıkarılmasındaki diğer özel gerekçeler ve Mustafa Avcı’yla kadim bağlantıları adli ve idari yönlerden araştırılmalıdır.

İlk önce Mesut Orta’yı yazmıştık. Bugün Mehmet Emin Yapar’ı yazdık. Sırada Yusuf Solmaz Balo var. Ardından ihraç edilen diğer doktora öğrencileri var. Hepsinin ortak özelliği FETÖ/PDY mensubiyetinden ihraç edilmeleri ve tamamının tez danışmanının da made in Mustafa Avcı olması…

Önceki ve Sonraki Yazılar