1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. FETÖ/PDY irtibatlılarının Lisansüstü Çalışma Yapmaları engellenmelidir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ/PDY irtibatlılarının Lisansüstü Çalışma Yapmaları engellenmelidir!

A+A-

FETÖ/PDY ile irtibat veya iltisakı yahut üyelik ve yöneticilik görevinde bulunmuş olduğu için birçok şahıs kamu görevinden ihraç edildi, haklarında ceza davası açıldı.

Bu şahıslar ne yazık ki, devletin sağladığı imkanlarla lisansüstü çalışmalarına devam etmektedir.

YÖK ve Enstitüler bu kişilerin statüsüyle ilgili herhangi bir karar almamakta ya da alamamakta, ‘eğitim hakkı’ gerekçesiyle bu şahısların durumuna müsamaha göstermektedir. Bunun devlet ve milletin bekası açısından kabul edilmesi mümkün değildir. Zira bu şahısların eğitimine devam edilmesi, adeta devlete yönelik olası bir kalkışmanın insan kaynaklarını hazırlamak demektir. Bunun sakıncaları çok açıktır. FETÖ/PDY’nin uzun yıllardır devleti ele geçirmek için yaptığı planların merkezinde eğitim vardır. Öğrencilerin seçiminden, sınav sorularının çalınmasına, kurumlara adam yerleştirilmesinden, lisansüstü çalışmalar için uygun danışmanlar atanmasına kadar her türlü faaliyet, devleti ele geçirmek ve kaos yaratmak içindir. Zahiren atlatılmış görünen 15 Temmuz badiresiyle mücadele ciddi anlamda gevşemiş ve irtifa kaybetmiştir. Oysa özellikle Yükseköğretim alanında FETÖ/PDY hala idarecileriyle, öğretim üyeleriyle, araştırma görevlileriyle cirit atmaktadır. Bu konulara yeri geldikçe değindik ve değinmeye de devam edeceğiz.

Somut örnekler de veriyoruz.  Ancak diğer önemli bir konu, FETÖ/PDY mensuplarına yaptırılmakta olan lisansüstü çalışmalardır. Üniversitelerimiz halen FETÖ/PDY mensubiyeti dolayısıyla kamu görevinden ihraç edilen binlerce “öğrenci”ye lisansüstü çalışma yaptırmaktadır. Öyle ki, bunların içinde, 15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra yüksek lisansını, doktorasını tamamlayanlar dahi olmuştur. Bu sebeple, FETÖ/PDY üyesi, yöneticisi, irtibat ve iltisaklısı olanların tamamı lisans ve lisansüstü programlar kapsamından çıkarılmalı, öğrencilik statüleri derhal sonlandırılmalıdır.

Devletin temel görevleri Anayasamızda gösterilmiştir. Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumaktır. Bundan çıkan en önemli sonuç, devletin kendini koruma refleksi geliştirme zorunluluğudur. Eğitim öğretim hakkının dokunulmazlığından bahsedilerek, FETÖ/PDY irtibatı tespit edilmiş öğrencilerin yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilmemezlik edilmemelidir.

Ayrıca 15 temmuzdan sonra lisansüstü çalışmasını tamamlayan ve bilahare kamu görevinden çıkarılanlar tespit edilerek, bunların lisansüstü diplomaları da geçersiz sayılmalıdır.

Bu bağlamda üniversitelerde FETÖ/PDY irtibat ve iltisaklılarına ortalamanın üstünde lisansüstü tez danışmanlığı yapan şahıslar da dikkatle mercek altına alınmalı, bunların durumu da gözden geçirilmeli, haklarında müeyyide uygulanmalıdır. Bazı şahıslar üniversiteden ayrılmış olsalar da danışmanlığını yaptıkları 4-5 şahsın kamu görevinden çıkarıldığı dikkat çekmektedir.

Bir üniversite öğrencisinin terör eylemlerine katıldığı ya da terör gruplarıyla bağlantısı tespit edildiğinde öğrenimlerine son verildiği halde, FETÖ bağlantısı tespit edilmiş, kamu görevinden ihraç edilmiş bir örgüt üyesi nasıl olur da yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edebilmektedir?

YÖK’ün bu zamana kadar ihraç edilen FETÖcüler üzerinde herhangi bir yaptırım uygulamaması gerçekten düşündürücüdür.

Sadece Selçuk Üniversitesi’nde ihraç edilen kamu çalışanlarından 661 kişinin yüksek lisans ve doktora eğitimi aldığını bildirmemiz, durumun fecaatını gözler önüne serecektir. Türkiye genelinde bu rakam 100 binleri geçecektir!

AK Parti ve MHP milletvekillerimizi göreve çağırıyoruz. Konu hakkında AK Parti İl Başkanımız Hasan Angı’yı bilgilendirdik, konunun takipçisi olacağız…

Önceki ve Sonraki Yazılar