1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. FETÖ'nün Hukuk Fakültesi'ndeki inlerine girdik!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ'nün Hukuk Fakültesi'ndeki inlerine girdik!

A+A-

19.04.2017 tarihinde Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan ve kabul edilen iddianamenin yargılaması 15 Ağustos 2017 Salı günü başlayacak. İddianamede yer alan dikkat çekici birçok konu var. Bunlar arasında bir tanesi özellikle önemli ve dikkatle incelenmeyi hak ediyor.

Önemli, çünkü; devlet kadrolarının birçoğu FETÖ/PDY mensubu olan araştırma görevlileriyle nasıl doldurulduğuna ilişkin. Konuya daha önce yayınladığımız Mustafa Arıkan’ın itiraflarının birinci kısmında temas edilmişti. İşte bu sınavla ilgili iddianame ekinde yer alan bilgi ve belgelere nihayet ulaştık.

Bu sınavda alınan araştırma görevlileriyle ilgili problemler olduğu, birçok kimsenin ifadesinde yer almış, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, 31.01.2011 tarihli sınavla ilgili olarak bir bilirkişi incelemesi yaptırmış. Bu inceleme sonucunda alımı yapılan birçok araştırma görevlisine verilen notların olması gerekenden çok daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

Hangi FETÖ/PDY sanıklarının alımında usulsüzlük tespit edildi?

Sınav kağıdı hakkında bilirkişi incelemesi yapılan şahıslardan biri İlyas Coşkun. Yapılan incelemede tam 41 puanlık bir fazlalık tespit ediliyor. Adaya verilen 90 puan yerine 49 puan verilmesi gerektiği bilirkişi incelemesi ile saptanmıştır. Bu farkın makul bir gerekçeyle açıklanması mümkün değildir.

Araştırma görevlisi olarak alınan ve sınav evrakında usulsüzlük tespit edilen adaylardan birisi, adı itirafçı Mustafa Arıkan’ın ve gizli tanık Şahin’in ifadelerinde de geçen Mehmet DenizSelçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Anabilim Dalı araştırma görevliliğine alınıyor. 15.07.2015’ten sonra FETÖ’den açığa alınıyor, ancak göreve iade edildikten sonra tutuklanıyor ve FETÖ/PDY’yle irtibat ve iltisakından dolayı 692 sayılı KHK ile görevinden ihraç ediliyor. İade edilmesi sürecinde Mehmet Deniz’i Rektör Yardımcısı Abdullah Topçuoğlu’nun koruyup kolladığına dair iddiaları da var itirafçı Mustafa Arıkan’ın. Değerlendirme tutanağında, Mehmet Deniz’in yapılan değerlendirme sonucunda “başarısız” olduğu görülüyor. Mehmet Deniz bu sınavdan 80 puan almış. Bilirkişi tarafından takdir edilen not ise 45. Yani tam 35 puanlık bir fark var değerlendirme açısından. Sınavın jüri üyeleri ise, 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı, 692 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Mehmet Ayan ve kapatılan Mevlana Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Süleyman Yalman. Mehmet Deniz’in araştırma görevlisi olarak alındığı sınava yedi kişi katılıyor. Mehmet Deniz’in Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki asistanların imamı olduğu da iddia ediliyor.

Sınav kağıdında usulsüzlük tespit edilen ve kamu görevinden 692 sayılı KHK ile ihraç edilen diğer aday ise Alpaslan Durmaz. Alpaslan Durmaz, Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Anabilim Dalı araştırma görevliliğine alınıyor. Bu şahsın sınav kağıdıyla ilgili incelemede “Sınava giren diğer adayların cevap kağıtlarıyla, cevap anahtarı mevcut olmadığından Alparslan Durmaz’ın kağıdının bunlarla karşılaştırılması mümkün olmamıştır” deniyor. Bu sınavla ilgili önemli bir husus var. Bilirkişi incelemesinde, “…sınavdan alınan toplam puan 57 olarak gösterilmiş olmasına rağmen 1. sorunun hiç cevaplanmadığı cevap kağıdında, 2 ve 3. sorulara verilen cevaplara verilen notun toplamı 42 puandır. Bu nedenle, Durmaz’ın toplam puanının 57 olarak gösterilmesi hatalı olup söz konusu puanın 42 olarak gösterilmesi gerekmektedir.

Araştırma görevlisi almak için Alpaslan Durmaz’ın kağıdına 15 puan fazladan verilmiştir. Bu husus çok önemlidir. Çünkü 50 puanın altında alan bir adayın, başarılı sayılması mümkün değildir. Bu ‘ekleme’nin diğer adaylara yapılıp yapılmadığı ve yapılış amacını okuyucuların ve Cumhuriyet Savcılarının takdirine bırakıyoruz. Sınavın jüri üyeleri 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı, halen Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekan vekili Mustafa Avcı ve Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2015/312 esas sayılı dosyanın sanıklarından Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Hakan Hakeri’dir. Alpaslan Durmaz’ın araştırma görevlisi olarak alındığı sınava altı kişi katılıyor ve Ahmet Selçuk Sönmez de başarılı şahıslar arasında görülüyor.

Sınav kağıdında usulsüzlük tespit edilen ve kamu görevinden çıkarılan diğer iki şahıs Salim Bozkurt ve Sevgi Can Aydın. Salim Bozkurt, 672 sayılı KHK ile, bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen Sevgi Can Aydın 689 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilmişlerdir. Bilirkişi 80 puan verilen Salim Bozkurt için 48 puan, 90 puan verilen Sevgi Can Aydın için 72 puan verilebileceğini değerlendirmiştir. İlginç bir şekilde ALES puanı 92,326 olan Murat Ekinci’ye 20 puan takdir edilmiştir.  Sınavın jüri üyeleri, 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı ve Konya 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan çatı iddianamenin sanıklarından 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen New Jersey sakini firari Sami Karahan ve 679 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen İbrahim Arslan’dır. Bu üçlünün FETÖ/PDY davalarının sanıklığı dışında diğer ortak yönleri de Mimoza ticarethanesi ortaklığıdır.

Kağıdının değerlendirilmesinde usulsüzlük tespit edilen diğer bir şahıs da Mehmet Fatih Gürkan’dır. Bilirkişi tarafından yapılan incelemede bu şahsın sınav kağıdının değerlendirilmesiyle ilgili olarak “…sınav jürisi tarafından takdir edilen puanlardan ilk iki soruda 5’er puan daha az verilmesinin mümkün olduğu ancak bunun fahiş bir hata oluşturmayıp sınav jürisinin takdirinde olduğu, üçüncü soru açısından ise cevaba tam puan takdir edilmesinin hatalı olduğu ve bu cevabın 20 puanla değerlendirilmesinin uygun olmuştur” denilmektedir. Mehmet Fatih Gürkan’ın değerlendirme jürisinde FETÖ/PDY yöneticisi olarak yargılanan iki sanık olan ve 672 sayılı KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Ömer Ulukapı ile Ramazan Yıldırım’a ilaveten, hukuk fakültesi Dekan Vekili olan Mustafa Avcı görev yapmıştır. Sınava altı kişi katılmıştır.

Bu sınavda ayrıca daha sonra avukatlığa geçen ve bylock kullanıcısı olduğu belirlenen Mustafa Durna da araştırma görevliliğine alınmıştır. Acaba Mustafa Durna’nın sınav kağıdı da bilirkişi incelemesine gönderilmiş midir? Oradaki değerlendirme jürisi kimlerden oluşmaktadır? Bu şahsın sınav evrakının da değerlendirmek için gönderilmesini ve yapılan alımda bir usulsüzlük bulunup bulunmadığının tespit edilmesi gerektiğini buradan Cumhuriyet Savcılarımıza ihbar ediyoruz. Mustafa Durna, Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan avukatlar dosyasının da firari sanıklarındadır. Bu dosyanın son duruşmasının 25.09.2017 günü yapılacağını duyurmuştuk.

Bu sınav dışında göze çarpan başka alımlar da var Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne; örneğin,  Ömer Faruk Sözen. Bylock kullanıcısı. 672 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılmış. FETÖ/PDY sanığı eski rektör Hakkı Gökbel döneminde araştırma görevlisi olmuş. Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15.08.2017 tarihinde görülmeye başlayacak olan 2017/303 esas sayılı dosyanın sanıklarından. Emine Semra Kavak da, eski rektör Hakkı Gökbel döneminde kamu görevine alınıp 679 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarılmış olanlardandır. Bu FETÖ/PDY irtibat ya da iltisaklılarını hukuk fakültesine kim ya da kimler almıştır? Bu hususu Cumhuriyet Savcılarımızın dikkatine arz ve bunda rolü olanların kamu adına cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Sayın Rektörümüz Mustafa Şahin’e de sesleniyorum!

Bu sorun sadece Hukuk Fakültesi’yle ilgili değil. Üniversite düzeyinde FETÖ/PDY irtibat ve iltisakı sebebiyle kamu görevinden ihraç edilmiş hangi araştırma görevlisinin, hangi rektör zamanında ve hangi jüri üyelerinin takdiriyle alındığını lütfen Konya Cumhuriyet Savcılığına bildirin. Bize de gönderirseniz, yayınlarız.

Sayın Konya Cumhuriyet Başsavcımıza da sesleniyoruz!

Bu sınavlarda jüri üyesi olarak görev yapan ve haksızlığa vesile olan birçoğu kamu görevinden çıkarılmış öğretim üyeleriyle ilgili yaptıkları işlemler, değerlendirdikleri kağıtlar, bilirkişi raporlarına göre çeşitli usulsüzlükler içerdiği için ayrıca ihbarda bulunuyor ve Cumhuriyet Savcılarımızdan kamu adına dava açarak bu haksızlığa vesile olanların cezalandırılmasını talep ediyoruz.

Son soru!

Son olarak dikkatimi çeken bir ayrıntıyı daha söyleyeceğim. Birçok ifadede adı geçen ve araştırma görevlilerinin usulsüzlüğü tespit edilmiş değerlendirme jürilerinde de adları bulunan Hakan Hakeri ve Mustafa Avcı korunuyor mu yoksa angajmanlı mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar