1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. FETÖ sanıklarına verilen cezaları Adalet Bakanlığı yayınlamalıdır!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ sanıklarına verilen cezaları Adalet Bakanlığı yayınlamalıdır!

A+A-

FETÖ’nün işgal ya da kaos oluşturma girişimi maalesef devletimize ve milletimize yapılan bir darbe girişimi olmasına rağmen, devletimiz tarafından ciddi anlamda takip edilmedi, çok ciddi bir zafiyet gösterildi.

Başbakanlığın görevlendirdiği avukatların FETÖ Çatı Davaları’na müdahil olma talepleri bile bazı ağır ceza mahkemelerince reddedildi.

Kabul edilseydi ne olurdu o da ayrı mesele, bazı davalara müdahil olunduğu halde, davalar düzenli takip edilemedi ya da üstünkörü rapor hazırlamaktan öteye geçilemedi.

Devletimizin her şeyden önce Türkiye genelinde açılan FETÖ Davaları’nın hepsini bir havuzda toplaması gerekiyordu. Bırakın davaların birbirleriyle bağlantılarını kurma çalışmasını, birçok dava parçalanarak dosyaların içi boşaltıldı.

Adalet Bakanlığı Türkiye genelinde ne kadar FETÖ Davası varsa, şehirlerin isimleri ve ağır ceza mahkemelerinin dosya numaralarıyla birlikte FETÖ sanıklarının aldıkları cezaları, hükmün açıklanasının geri bırakılması ve beraat kararlarıyla birlikte isim isim yayınlamalıdır.

Kamuya açık yapılan mahkemelerde alınan cezalar internet ortamına taşınmalıdır ki, bu kişiler hakkında verilen cezalar da, beraat kararları da resmi olarak, şüpheye mahal bırakılmadan bilinmiş olsun.

FETÖ’den ihraç edilen kişilerden İŞ-KUR’a müracaat eden insanlar, devlet kurumlarında işe alınabilmektedir.

Güvenlik soruşturmalarında FETÖcü şahısların aldıkları cezalar sitemde gözükmüyorsa, bakanlıklar arası koordinasyonda ciddi bir sorun var demektir.

Adalet Bakanlığı; Genelkurmay Başkanlığı ya da TSK'nın yaptığı gibi bakanlığın resmi web sitesinden sonuçlanan terör davalarının kararlarını yayınlamalıdır ki, basın ya da kişisel takiplerle, terör sanıklarının aldıkları cezalar bilinebilsin!

Devletin Maliye Bakanlığı MASAK Raporları hazırlıyor, raporlarda geliri belli olmayan para girişleri tespit ediliyor, FETÖ’nün kurumlarına milyonlarca karşılığı olmayan paraların aktarıldığı raporlarda işleniyor, yüzlerce arsanın hazineden alındığı pafta numaralarına kadar yazılıyor, nedense ne bakanlık kendi hazırladığı raporlar üzerinden suç duyurusunda bulunuyor ne de mahkeme heyetleri ellerinin altında bulunan MASAK Raporları üzerinden FETÖ sanıklarına sorular yöneltiyor. Onunla da yetinilmiyor, davaların devleti temsil eden savcıları hazırladıkları mütalaada bu kadar belge olmasına rağmen FETÖ sanıklarının beraatını isteyebiliyor, mahkemeler de beraat kararını basıyor.

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası kendi isteğiyle ihbarda bulunan o kadar çok insan var ki!

İhbarlar içinde devletimizden milyar dolarların nasıl ve kimler tarafından kaçırıldığı ifade tutanaklarında yer aldığı halde, ne savcılık bir iddianame hazırlayıp mahkemeyi bilgilendiriyor ne de mahkeme başkanlığı bu konuda suçlayanı ve suçlananı mahkemeye çağırıyor!

İhbarda bulunanların içinde oda başkanlığı yapan insanlar da var. İşadamlarına kurulan kumpasların devlet içindeki maliye ayağında, işadamlarına müfettiş kontrolleriyle vergi ve vergi cezası kesilerek, daha sonra “Devlete vergi vereceğinize, himmet verin, cezalar sıfırlansın” diyen bir organizasyondan bahsediliyor. Bu işi kimlerin yaptığı da açık açık ifade tutanaklarına yansıdığı halde milyarlarca lirayı devletten kaçırdığı iddia edilen insanlar nasıl mahkeme huzuruna çıkarılmaz ya da Maliye Bakanlığına yazılacak iki satır yazıyla söz konusu iddiaların teyidi yapılmaz?

Önceki ve Sonraki Yazılar