1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. FETÖ Davaları örgüt üyeliklerini kuvvetlendirmektedir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

FETÖ Davaları örgüt üyeliklerini kuvvetlendirmektedir!

A+A-

FETÖ Davaları’nda toplu yargılamalara son verilmelidir. Avukatlar, tıpçılar, askerler, işadamları ve diğer meslek grupları olarak kategorize edilen sanıklar hep birlikte yargılanmaktadır.  

Bazı davalarda 40, bazı davalarda 100, bazı davalarda  527 kişinin yargılandığı duruşma salonlarında birbirlerini tanıyan sanıklar içinden biri bir şey itiraf edecek olsa, diğer sanıkların baskısını üzerinde hissedecektir.

Sorgulamalar nasıl toplu yapılmıyorsa, yargılamalar da her şahıs için ayrı yapılmalıdır ki, psikolojik üstünlük kazandırılmamalı, bir de avukat çoğunluğuyla sanıkları koruyucu, kollayıcı bir mekan teslimiyeti yaşatılmamalı,  itirafçı olacaklara kendi içlerinde de hain damgasını vurdurmamalıdır.

FETÖ sanıklarıyla kişisel birliktelikleri, ticari ilişkileri bulunan  ya da sohbet halkalarında birlikte olan siyasiler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri hatta gazetelerin muhabirleri patron görevlendirmesi olmadığı için davalara  takip etmek için bile katılma iradesi gösteremiyorsa, sanıkların birbiri üzerindeki yaptırımını nasıl yok sayabiliriz.

100 sanığın yargılandığı FETÖ Davası’nda, bir o kadar da avukatın olduğu duruşma salonlarında, FETÖ Davalarının müşteki ve onların avukatları ne yapabilir?

FETÖ Davaları’nda müşteki avukatlığı yapan kişilerle, sanık avukatlığı yapan kişiler arasındaki gayret de eşit olmayacaktır.

Müştekilerin kişisel bir kaybı yoksa, avukatını da ona göre tercih edecek ya da kişisel kaybı olan müştekiler, kendisine o kaybı yaşatan FETÖ sanığına yoğunlaşacak, diğer tarafta sanık avukatları sanıkların ceza almasının önüne geçmek için bütün imkanları kullanacaktır. FETÖ sanıkları özgürlüklerini, el konulan mallarını, kaybettikleri imtiyaz ve itibarlarını kazanmak için her şeylerini seferber edebilirken, müştekilerin kazanacağı maddi bir karşılık olmayacağı için aynı gayret eşitliği asla olmayacaktır.

Bir tarafta devlet diğer tarafta devleti ele geçirmek isteyen sanıklar olduğu halde, devlet FETÖ Davaları’nda hiçbir varlık gösterememektedir. Sözde hazine avukatlığı yapan kişiler Başbakanlık adına FETÖ Davaları’na Valilikler tarafından görevlendirilmekte, onlar da davaları rapor etmekten başka bir şey yapmamaktadır.

FETÖ Sanıkları'nın örgüt bağlantılarını kuvvetlendiren en önemli etkenlerden biri tutuklu sanıkların aynı yerde tutulması, ön hazırlık çalışmalarını birlikte yapmalarıdır. Darbe girişimine hazırlıksız yakalanan devletimiz FETÖ sanıklarının hazırlık yapmasına imkan tanımaktadır. FETÖ sanıklarının cezaevlerinde birarda tutulmasının da önüne geçilmelidir. Cezaevlerindeki birliktelikler mahkeme salonlarında bozulamayacağı gibi aynı cezaevine dönecek kişiler arasında bir çözülmeyi de sağlayamaz.

Devletimiz 15 Temmuz öncesi FETÖ kurumlarına nasıl kayyum heyetleri atamışsa, FETÖ Davaları’na da kayyum atar gibi ücretlerini ödeyerek avukatlar atamalıdır.

FETÖ Davaları’nın müştekileri en az 15 Temmuz şahitlerimiz ve gazilerimiz kadar cesur insanlardır, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan FETÖ Davaları’nın müştekilerini -Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırladığı muhtarlar toplantısındaki sayıya bile erişemeyecek bu insanları- tek bir toplantıda ağırlamalıdır.

FETÖ Davaları sahipsiz yürümektedir, bazı davalar 10 gün, bazı davalar 1 ay devam ettiği halde siyasiler duruşmanın ilk gününde en fazla bir saat duruşma salonuna izleyici olarak katılmakta, adliye saraylarının dışında basın mensuplarına bir görüntü verip sıvışmaktadır. Diğer günler FETÖ Sanıkları, karşılarında müşteki avukatlarından bir-iki kişi varsa o da, duruşmalarda sayısal çoğunluğun verdiği bir üstünlükle, sadece hakimlerin sorularına muhatap olan, ağız birliklerini devam ettiren bir dayanışma içine girmektedir.

Sayıları sohbet halkalarında 7-8’i geçmeyen FETÖ sanıkları, duruşma salonlarında diğer sanıkların da yargılanmasıyla 100 kişilik bir örgüt dayanışmasının pratiğini kazanmaktadır. Örgüt üyesi olarak yargılandıkları davalar farkında olmadan bu insanların örgüt bağlarını kuvvetlendirmektedir.

FETÖ Davaları'nın toplu yargılamaları hem örgüt üyelerinin ağzını sıkı tutturmakta hem de bir sanık hakkında tanıklık yapan kişilere diğer sanıklar ve avukatları ilgili ilgisiz sorular yönelterek zaman kaybı yaşatmaktadır. Birbirinden güç alan FETÖ sanıklarının şov yapmasının önüne geçilmelidir. Sırası gelen sanıklar tek tek içeri alınmalı, müşteki ve avukatları, iddia makamı savcısı, mahkeme başkanı ve iki mahkeme üyesinin karşısında FETÖ sanıkları bir başına  yargılanmalıdır. 

FETÖ Davaları toplu açılsa da müstakil yapılmalıdır, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda bir kararlılık göstermesi gerekiyor, tek tip mahkum kıyafeti olsa ne olur olmasa ne olur, esas FETÖ sanıkları tek tek yargılanmalıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar