1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Etkin pişmanlık ifadeleri üzerinden yol katedilmelidir!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Etkin pişmanlık ifadeleri üzerinden yol katedilmelidir!

A+A-

15 Temmuz 2016 Darbe işgal girişiminden sonra devletimiz çok hızlı bir reaksiyon göstermiş, darbeye karışanlardan başlamak üzere, ülke sathını kanserli hücre gibi saran bu yapıyla kararlı bir şekilde mücadele etmiştir.

Birçok FETÖ’cüyü kamu kurumlarından ihraç etmiş, örgüt yönetici ve üyelerini tespite ve tecziyeye çalışmıştır, çalışmaktadır.

Ana arterlerdeki temizliğin, siyasi kanat bir yana bırakılırsa, kısmen başarıyla tamamlandığı söylenebilir. FETÖ yapılanmasını besleyen, hâlâ kanat çırpmasını sağlayan siyasi ve bürokratlardan oluşan iki kanatın kırılmasına da ramak kalmıştır. İfade tutanakları, bilgi ve belgelerin toplandığı havuz artık taşma seviyesine ulaşmıştır, kimsenin kimse tarafından kurtarılamayacağı bir eşiğe gelinmiştir.

Konya bu noktada özel bir yer tutmaktadır.

Konya’da bu mücadele 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte olan 2015/312 Esas sayılı dosya ile başlamış ve özellikle KOM bu davanın çekirdeğini oluşturan fezlekeyi hazırlarken, ciddi bilgi ve belgelere ulaşmıştır. Bu birikim 15 Temmuz sürecinde Adli mercilere yardımcı olmuştur.

Bu konuda ciddi bir veri tabanı bulunması, Konya özelinde bakıldığında, FETÖ’yle mücadelenin güçlü yönlerindendir.

Konya, bu yapının merkezlerinden biri olarak temayüz etmiştir.

Ayrıca 3. Ana Jet Üssü de, Akıncı Üssü’nden sonra darbenin önemli aktörlerinin bulunduğu bir merkez olmuştur; bu davanın çok iyi takip edilmesi gerekmektedir.

Genel çerçeve itibariyle, FETÖ’nün Devleti işgal projesiyle ilgili olarak kurumlar bazında derinlemesine çalışmalar yapılmadığı, birçok noktada bilgiye ulaşmada sıkıntılar yaşandığı görülmektedir.

Bunun sebepleri çeşitlidir…

Birçok kurumda karar verme merciinde yer alanlar, FETÖ ile geçmişte yakın ilişkileri olduğundan hatta irtibatlı ve iltisaklı sayılabileceklerinden koruyucu yaklaşımlar sergileyebilmektedir.

FETÖ davalarında bylock, 17/25 Aralık 2013’ten sonra BankAsya’da hareketli hesap, kapatılan FETÖ okullarında hocalık yapma ya da çocuk okutma, dernek/sendika üyeliği gibi kriterler kullanılarak FETÖ üyelikleri tespit edilmeye çalışıldı.

Oysa burada en esaslı delil, etkin pişmanlıktan yararlananların samimi ifadeleridir.

Zira bu yapıda bulunanların şehadeti, en değerli sosyal çevre delilidir.

Bu beyanların dikkatle değerlendirilmesi gerekir.

Bazı önemli FETÖ mensupları, Devlet tarafından aranan hiçbir kritere sahip olmadıkları halde, toplantılara katılmak suretiyle iletişim ve etkileşim ağına dahil olmuşlardır…

Önceki ve Sonraki Yazılar