1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu nerede hata etti?
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu nerede hata etti?

A+A-

Bir Konyalı olduğumuz için değil misyon yüklediğimiz için Ahmet Davutoğlu’nun son güne kadar AK Parti Genel Başkan Adayı olarak gösterilebileceği düşüncesini hiç olmayacak bir şey olduğunu bildiğimiz halde kendi iç dünyamızda koruduk ve umudumuzu sorgulamaktan da geri kalmayan bir açık yüreklik gösterdik.

Düşüncelerimizin bir boyutunu duygularımızın işgal etmesinin kendimizi kınayacak bir tarafı da yoktu.

Kendimize yakıştırdığımız vefanın karşılığının hiçbir gerekçesi olmasa bile, Külli İrade tarafından değiştirilmeye muhtaç bir sonucun bilincindeydik, hatır yerine gelsin diye de demir attığımız limanın bilinmesini istedik.

Siyasi tercihlerimizi belirtmemiz siyasi tercihin resmileşmesine kadar süren bir kararlıktır, resmiyete dönüşen bir irade birlikteliğinde dün ne söylediğimize hiç bakmadan adı konulmuş ister genel başkan olsun ister belediye başkanı orada bazen coşkulu bir şekilde yanında yer alırız, bazen de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hatırlatmasıyla “Kızılcık şerbeti içer” öylece kalırız. Ortada bir kızılcık şerbeti de yoktu, bal-şerbet diyeceğimiz bir durum da. Tercihten öteye gitmeyen bir duygusallıktı belki de.

Yıllarca yazdık, çizdik, kendi yaşadıklarımız üzerinden de birçok değerlendirmelerde bulunduk.

Yerel Seçimler döneminde de belirlenen belediye başkan adaylarının açıklanmasına hiç aldırmadan değiştirilmesi gerektiğine inandığımız adayların Yüksek Seçim Kurulu’na isimlerin teslim ediliş tarihine kadar vicdanlarımızı da konuşturduk, kalemlerimizi de dillerimizi de!

Listeler teslim edildikten sonra da bir bildikleri vardır demedik, eleştirilerimizi seçim sürecinde askıya aldık. Sorumlular belliydi, sorumluluklarını yerine getirmemişti, söylediğimiz ilçelerde de seçimi kaybettik. Kazanılan ilçelerde de o adayların ne herzeler yediğini herkes gördü. Onları da kamuoyuyla paylaşan sadece bizdik!

İnsanın dili de varmıyor eski Başbakan Ahmet Davutoğlu demeye ama alıştıracağız artık. Sayın Davutoğlu’na zaman zaman ulaşmak istedik, söyleyeceğimiz şeyler vardı. Hepsi de Konya’nın meseleleriydi. Kişisel meselelerimizi taşıyacak olsak ne olur ayrıca, meşru taleplerimiz olduktan sonra. Bakanlığı döneminden Başbakanlığı dönemine kadar Konya meseleleriyle bu kadar uğraşan bir adamın kendisine ulaşması için zorlamasına da gerek yoktu, kendisi bizi bulup dinlemeliydi!

Etrafında hukukumuz iyi olan insanlar vardı; birçok lüzumlu lüzumsuz insanları yanına taşıdılar, kooperatifler dosyasından baro meselesine kadar ne zaman kendisine ulaşmak istesek hep bir duvar örüldü.

Paralel yapıyla olan mücadelemizde de aynı isteklerimizi dile getirmemizin bir faydası olmadı. Konyalı bir Başbakan’ın öncelikle Konya’yı görmesi, Konya meselelerini bilmesi, Konya meselelerini kendine mesele edinen insanları tanıması gerekiyordu.

Konya’da dört kişiden başka isimle anılmadı sayın Davutoğlu, haklı ya da haksız belirleyicisi olduğu bir tercihi dahi Başbakan olduğu halde sonuçlandıramadı. Danışmanıyla çıkarttığı bir adamın arkasından da il başkanına yaptırdığı açıklamayla geri çekildi. Neyi kasdettiğimizi yakın çevresi çok iyi biliyor!

Hep Davutoğlu’ndan faydalanmak istenilen bir ağ örüldü etrafında, faydalı olunacak hiçbir şey taşınmadı kendine maalesef. Hepsi de Başbakan üzerinde inisiyatif kullandı, Başbakanın görevdirdiği hiçbir meselede inisiyatif kullanabilecek ne irade gösterebildiler ne de yaptırım uygulayabildiler, çünkü hiçbirinin dikkate alınır bir geçmişi yoktu bu harekette. 

Öyle bir inanmışlık var ki hâlâ üzerinde % 49.5 oyu bile kendi karşılığında özdeşleştirebiliyor. Yok öyle bir şey sayın Davutoğlu, yok!

Haziran Genel Seçimleri’ndeki düşüşte de bir payınız yok, 1 Kasım Seçimleri’ndeki yükselişte de. Konjonktürel bir süreçti, koalisyonun gerçekleşmemesi, operasyonların kararlı bir şekilde yürütülmesi, ekonomik paketin seçmen üzerindeki dalgaları geçmişin temelinde yükseldi sadece. Oyunu bozan da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan oldu!

Sistem değerlendirmeleri, genelgeler, yasal düzenlemelerin dışında üretilen bir tane orijinal proje de olmadı.

Keşke diyoruz hep böylesi zamanlarda keşke diyor insanlar, etrafındaki insanlar da sayın Davutoğlu da çok keşke diyecek ama bizim kadar içleri yanarak demeyecekler keşkeleri. Bizim kadar anlayışın iktidarını yaşatma niyeti taşımayacak etrafınızdakiler de. Etrafındakileri suçlamak da dürüst bir sorgulama olmaz, o insanları etrafına yerleştiren de kendisi, bir suçlu varsa yine kendisi!

Biz bu değerlendirmelerimizin hepsini daha ağır cümlelerle yaşanan her neyse sıcağı sıcağına yazık zamanında, peşinden yazılmış değerlendirmeler değil hiçbiri!

Birkaç söz de Sayın Davutoğlu’na hitaben söyleyeyim; Konya milletvekilleri tercihlerinde de çok acımasız davrandınız. Sadece bir milletvekilini bırakarak hepsini çizen eliniz, şaibeli insanları yazmakta hiç tereddüt etmedi. İyi insan olduğunuzu hep söyledik ama iyi insanları tercih etmeyen bir insan olduğunuzu da gösterdiniz.

Bedel ödemeyen insanları bir yerlere getirdiğinizde hepimize bedel ödetir. Bedel ödemeyen insanlar bedel ödeyen insanları bedeller yolculuğunda yürümediği için tanımaz, bilmez, kendisi gibi insanlar ya da kendisine hayranlık duyan insanlar olur etraflarında. Birbirlerinin fikirlerinden faydalanmalarının da hiçbir anlamı kalmaz, faydalanılan fikirlerin pratik hiçbir geçerliği yoktur, hiçbir yaraya da merhem olmaz.

Atanmış bir başbakan ya da belediye başkanı kendini seçtirtene rağmen seçilmiş gibi hissetmeye başladığında, yedieminliğini mülk sahipliğine dönüştüren bir algının kurbanı olur. Bir de kayınpeder evinde kalan damadın kendini evin esas oğlu zannetmesi de zararlı çıkarır insanı, o sıfatı kullanmayacağım!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

Önceki ve Sonraki Yazılar