1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Erdoğan'ın değil, etrafındakilerin kendine dikkat etmesi gerekiyor!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan'ın değil, etrafındakilerin kendine dikkat etmesi gerekiyor!

A+A-

AK Parti milletvekilleri “Başkanımız belli, başbakanın kim olacağı önemli değil” anlamına gelebilecek değerlendirmelerde bulunuyor. Konjonktürel süreçte bu tür ifadelerin kullanılması doğru olmakla birlikte anlayış birlikteliği nezaketini de korumalıdır. Değerlendirme anlamında bazen laf anlamaz insanlara karşı bizler de aynı ifadeleri kullanabiliriz, diğer yandan “Başbakanın kim olacağı” da önemlidir.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Basın Başdanışmanı Ahmet Sever’in Sayın Erdoğan’ın yaptırdığı anket sonuçlarında “AK Parti Genel Başkanı olarak % 70 Abdullah Gül’ün çıktığı” bilgisini paylaşması, % 30’u nasıl başka isimlere kaydırmış endişesi de taşıtmamış, oldu olacak % 99 deseydi daha inandırıcı olurdu herhalde, hiç değilse salladığında da oldukça bonkör olacaksın. Yalanlama gelmediği için her sarfedilen sözün doğru kabul edileceğini düşündürten algı artık iflah etmiştir. Nedenine gelince Cumhurbaşkanlığı yapmış bir insanın AK Parti Genel Başkanı yapılmamasının parti tabanında Ahmet Davutoğlu kadar bile duygusal karşılığı olmamıştır.

Güncelliği koruma altına alınan Abdullah Gül ismini hatırlatmamın nedeni, o gün kimin Başbakan olacağı önemliyse bugün de aynı endişeleri taşıtan nedenlerden dolayı önemlidir. Abdullah Gül’ün Başbakan, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduğu bir Türkiye’yi hayal etmek bile istemiyorum.

Düşük profilli başbakan tanımlaması yapan çevrenin en yüksek profilli siyasileri bile AK Parti milletvekillerinin yanında güdük kalır. Daha düne kadar Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönettiğini söyleyen insanların bugün belirlenecek başbakan üzerinden yine Erdoğan eleştirilerinin de bir tutarlığı kalmamıştır. Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetiyorsa kimin başbakan olacağının esasında o çevre için bir önemi yoktur, laftan başka bir şey üretemeyen insanlar kendilerinin malzeme olduğunu görmeyen bir malzeme arayışına girmektedir.

Esas meselemize dönebiliriz; güçlü liderler güçlü davaların içinden çıkar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliği ne darbe liderliğidir ne de savaşın getirdiği zorunlu liderliktir, şartların ortaya çıkardığı bir liderlik hiç değildir, kendi şartlarını kendi belirleyen bir liderliktir, dünyada da bunun örneği iki elin on parmağını da değil bir elin beş parmağını geçmez!

Liderle birlikte gölgeleri de güçlenmektedir, gölgelerin kendilerinde güç vehmetmesi geçici bir güç kazanımı sağlayabilir ama gölgeler liderin gözünün yana kaymasıyla bir anda kaybolacaktır. Herkesin dikkat etmesi gerekmektedir, liderden güç almak değil lidere güç katmak için liderin yanında yer almanın hesabına girilmelidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bizler için hiç beklenmedik bir anda, kendi bekleme süresini doldurduğu anda karar alabilen lider olduğunu defaaten göstermiştir. Kimse alınan kararlarda etkisi olsa dahi kendini belirleyici olacak bir güç hezeyanına kaptırmamalıdır. AK Parti’nin kim nasıl yorumlarsa yorumlasın ortak aklı hep çalışmaktadır. Herkesin kafasında olan, bir feraset zemininde yoğrulmakta; en etkili mercilere taşınmaktadır. Büyükşehirlerde yaşayan insanlar da dağdaki çoban da aynı şeyleri düşünen, aynı değerlendirmelerde bulunan bir anlayışın pratik sorgulamasını yapabilmektedir. Bir hareketin Türkiye genelinde aidiyet taşıyan müntesipleri aynı şeyleri konuşacak tekamül seviyesini birlikte yükseltebiliyorsa, siyasi hareketin kurmaylarına yüklenen sorunların teke düşürülmesi olarak değerlendirilebilir, kurmayların da lider etrafında sorunu çözümleyen yaklaşımları tek adamlık tanımlamasını yaptırsa da siyasi hareketin kurmayları da seçmen tabanı da öyle olmadığını bilmektedir.

AK Parti hareketi içinde lider Erdoğan kadar istişare eden, işini takip eden, sonuç almaya kilitlenmiş çalışma yürüten başka bir insan da yoktur. Erdoğan emirler yağdırarak iş takibi yapan değil, sonuçların nasıl olacağını hesap eden bir aklın tepesinde bulunan insandır.

Siyasette yeni bir döneme girilmiştir, genelde liderlere zaman zaman “Etrafındakilere dikkat et” uyarısı yapılır, şimdi “Etrafındakilere kendine dikkat et” uyarısı yapılacaktır!

twitter.com/ahmetsukrukilic

Önceki ve Sonraki Yazılar