1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Erbakan Üniversitesi Erbakan’ı anlatıyor!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Erbakan Üniversitesi Erbakan’ı anlatıyor!

A+A-

Erbakan Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla “90. Doğum Gününde Erbakan Sempozyumu” Mevlana Kültür Merkezi’nde başladı.

Açılışta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Erbakan Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker, Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa Şahin ve Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan birer konuşma yaptı.

Sempozyum üç gün sürecek. Pazar günü sonuç bildirgesiyle tamamlanacak.

Salon çok büyük olmamasına rağmen dolmadı. Tanıtımın iyi yapıldığını düşünüyorum. Aynı program herhangi bir sivil toplum örgütü tarafından yapılsaydı belki de daha fazla katılım olurdu. Akademik organizasyonun elit kesime hitap ettiği gibi bir algı oluyor sanırım.

Saadet Partisi’nin sempozyuma hiç ilgi duymaması şaşırttı beni. Başkan düzeyinde katılım olmadığı gibi bir çiçek gönderme zahmetinde de bulunulmamış.

Bir şey daha dikkatimi çekti. Tanıdığım katılımcılardan çoğu Milli Görüş geleneğinden gelen değil daha çok Radikal İslamcılardan oluşuyordu.

Tahir Akyürek’in konuşması etkileyici, Mustafa Şahin’in konuşması duygusaldı. Tahir Akyürek kendi hal duygusallığına kaptırdı dinleyenleri, Mustafa Şahin sesinin titrediği an hepimizi etkiledi.

Erbakan’ın “Mücahit at sırtında ölür” sözünü hatırlattı Tahir Akyürek, bu sözün başka versiyonunu söylediğini de duymuştum; “Mücahit at sırtında iyileşir!

Erbakan Sempozyumu’na Konyalıların ilgi duyması gerekiyor. Onlarca akademisyen Erbakan ve Milli Görüş yapılanmasını anlatacak.

Bir çok anekdot da aktarılacaktır.

Bir adamla bir siyasi yapının nasıl bugünlere eriştiğini dinlemek gerekiyor.

Bir çiçekle baharın nasıl geldiğini, kardelenlerin yükseklerde açtığını öğrenmek gerekiyor.

Erbakan Hoca’nın farklı yönlerini genç arkadaşların tanıması gelecek hayallerinin disipline edilmesinde faydalı olacaktır.

Ölüm döşeğinde bile bir insanın dava tutkusunun nasıl bir inanç taşıdığını tanımaları gerekiyor.

Dava adamı, hoca, proje ve model geliştiren bir ideoloğun, gaz lambaları altından yükselen sesinin nasıl Türkiye’yi aydınlatan bir ampüle dönüştüğünün hikayesini dinleyebilirsiniz!

***

Sempozyum vesilesiyle Doç.Dr. Ali Büyükaslan’la bir araya geldik. Benim üniversiteden Fransızca Hocam aynı zamanda. Dizgievinde bir çok hatıralarımız var.

Fransızcayı bize o sevdirdi. Benim aklımda Fransızcadan kalan sadece “Yes” oldu.

Yıllar sonra buluşmamızı kayıtlara geçtik. Yanında hazırol vaziyetinde durduğum tek insan diyebilirim. Bazen bu Ahmet Şükrü’nün kulağını kim çekebilir diye arayış içinde olanlar çıkıyor, işte o adam bu adamdır.

ali-buyukaslan.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar