1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bir TEFSİR teklifi!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bir TEFSİR teklifi!

A+A-

Prof. Dr. Ahmet Cevizci’nin editörlüğünü yaptığı, Felsefe Ansiklopedisi’ni gördüğümde aklıma düştü. Felsefi kavramlar akademisyenler tarafından ayrı ayrı açıklanmış. Hepsi de sahasında uzman kişiler. 15 cilt olarak yayınlanacak olan ansiklopedinin 5. cilti yayınlandı. Ebabil Yayınlarından çıkıyor.

Aklıma düşen; aynen bir felsefe ansiklopedisi gibi, bir Kur’an tefsirinin yazılması oldu. Bugüne kadar yayınlanmış Kur’an tefsirlerinin hepsi bir kişi tarafından yazılmıştır. Oysa Kur’an’ı Kerim’deki ayetler, bir kişi tarafından açıklanamayacak kadar derin birikimler istiyor.

Kur’an’ı Kerim’de tarih, eğitim, ekonomi, aile, yardımlaşma, savaş, barış, haram, helal, dürüstlük, fitne, ibadet, kadın, erkek, aile, akrabalık ve onlarca konu var. Eğitim ayetlerinin Müslüman eğitimcilerce, ekonomi ayetlerinin Müslüman ekonomistlerce, ibadet ayetlerinin alimlerce açıklanması; ayetlerin ruhuna da, anlaşılırlığına da denk düşecektir. Kadınlarımızı bağlayan ayetlerin, sahasında bilgi sahibi bayanlar tarafından yorumlanması, bugüne kadar yapılan açıklamalardan daha derin anlamlar taşıyacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, böyle bir çalışmayı projelendirmesi, yayınevlerinin çalışmalarından daha verimli olacaktır.

İlahiyat Fakülteleri’ndeki yüzlerce akademisyen, bu heyecanlı çalışmaya sanırım gönüllü olarak katılacaktır. Sosyoloji, psikoloji ve tarih sahasındaki akademisyenlerimizin, ayetleri yorumlama farkında, tahayyüllerimizi yeniden canlandırabiliriz.

Kur’an’ı Kerim tefsirlerine baktığımızda, bir kişinin ayetleri yorumlama bilgisine mahkum olmaktayız: İslam düşüncesinin hangi ekolüne yakınlık varsa, ayetler de o kalıplar içinde şekillendirilmektedir.

Kur’an’ı Kerim tefsirinin hazırlanmasında bir editör, ona bağlı olarak bir komisyon oluşturulmalıdır. Sadece Türkiye’de yaşayan akademisyen ve alimlerle de yetinmeden, Dünya Müslümanlarının birikimi, bir tefsir olarak, takdim edilmelidir.

Kur’an ayetlerinin yorumlanmasını bile paylaşamayan bir Müslümanlık anlayışı, bizleri yakınlık duyduğumuz kişilerin tefsirleriyle besleyecektir. İslami bilimlerin bir birikim ve disipline acil ihtiyacı vardır. Arapçası olan bir çok hocaefendi, okumuş olduğu tefsir kitaplarının gölgesinde yeni tefsir kitapları yazabilecek cesareti göstermektedir.

Özellikle Türkiye’de hocaefendilerimiz de, akademisyenlerimiz de İslamî bilgilerini artırdıkça, halkımızdan uzaklaşmaktadır. İslamî bilgiler insanı daha da kullaştırması gerekirken, bilgi sahibi insanlar etraflarında surlar örmektedir. İnsandan uzaklaşan, Allah’tan uzaklaşır. İblis de bilginin en uç sınırına ulaştığında, insandan uzaklaşmıştır.

Öyle bir inanç taşıyorum ki; teklif ettiğim tefsir çalışması, hocaefendileri ve akademisyenleri birbirlerine yakınlaştırdığı gibi, halkımızla da yakınlaştıracaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı’na, bu teklifin duyurulmasında benim gayretlerim olacağı gibi, ilgililerin de gayretleri olur inşallah…

Not: 08.08.2009 tarihinde yazdığım bu yazıyı ilgililerine ulaştırdığım halde, bir açıklama yapılmamıştır; Diyanet İşleri başkanlığı'na teklifi yineliyorum!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

 

Önceki ve Sonraki Yazılar