1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Dışişleri Bakanlığına kaç personel alındı? Metin de bakanlık sitesinden!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Dışişleri Bakanlığına kaç personel alındı? Metin de bakanlık sitesinden!

A+A-

AK Parti iktidarı 15. Yılını doldurmak üzere, on beş yılda Dışişleri Bakanlığına kaç personel alındı? Dışişleri Bakanlığının personel yapılanması da askeriye gibidir, istediğinizi istediğiniz zaman hiyerarşi üzerine çekemezsiniz.

On beş yıl boyunca personel yapılanmasına dönük bütün kurumlarda reform yapıldı, bir Dışişleri Bakanlığına dokunulamadı.

AK Parti iktidarı döneminde Yaşar Yakış, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi, kısa süreli iki bürokrat da bakanlığa vekalet etti.

On beş yılda beş Dışişleri Bakanı görev yaptı, değişen bir şey olmadı. Dış politikamız ne kadar değişirse değişsin, personel yapılanması ve hiyerarşisi değişmedi, değiştirilemedi.

Başbakanımız Binali Yıldırım’ın çocukları 23 Nisan kabulünde bir öğrenci medeniyetler ittifakından bahsetti, FETÖ’nün bir mesajı olarak algılandı, haklı da bir algıydı, başlatılan soruşturma neticesinde, metni hazırlayan öğretmenin Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Komisyonu’nda görevlendirilmiş bir öğretmen olduğu anlaşıldı. Öğretmen savunmasında “Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi”nden cümleyi aldığını söyledi, teyidi de yapıldı, söylediği doğru çıktı.

Eğitim Komisyonu’nda görevlendirilen bir öğretmenin kendi iradesiyle bir metin hazırlamaktan bile aciz olduğuna mı dokunalım eğitim sorgulamasında, yoksa, o cümlelerin FETÖ çağrışımı yapacağını düşünemeyen bir eğitimci aklına mı vurgu yapalım? Bilinçli olarak, resmileştirdiği bir kaynağı dayanak gösterme niyeti de taşıyabilir!

Çocuğa bırakılsa konuşma, doğaçlama olarak bile söyleyeceği harika cümleler çıkardı. Kendi de hazırlayabilirdi metni, heyecandan okuyamasa da, konuşamasa da, en azından bir niyete kurban gitmezdi kız öğrenci. Çocukları sadece PKK kullanmıyor, bütün terör örgütleri kullanabiliyor, bilinçli olarak hazırlandığını düşündüğümüzde “Biz hâlâ varız, burnunuzun dibine kadar da sokuluruz” mesajı verilmiş anlamına gelir.

Gelelim esas sorgulamaya; on beş yılda AK Parti’nin beş Dışişleri Bakanları ne yaptı bugüne kadar?

Ahmet Davutoğlu’nun Bakanlığı döneminde toplantı odasında böcek çıktı. O dinleme bir sorgulamayı da getirmedi maalesef, hatta Başbakanlık makamına oturmasını ateşledi. Başbakanlık makamından da böcek çıktı çıkmasına ama o çok daha önceydi, Dışişleri Bakanlığında nasıl bir kuşatılmışlık var ki, on beş yıl boyunca da atananların büyük çoğunluğu FETÖcü belli ki!

Resmi kurumların bütün resmi web siteleri baştan sona taranmalıdır, FETÖ çağrışımı yapan cümleler nasıl olur da bugüne kadar temizlenmez? O cümle hangi Bakan döneminde, hangi bürokrat talimatıyla yazdırılmışsa ona da bakılmalıdır. Dışişleri Bakanlığının öyle bir hedefi de niyeti de olamaz!

Dışişleri Bakanlığı personel yapılanmasının acilen değiştirilmesi gerekiyor. Adamlar yıllarca çöreklenmiş oraya, ille de FETÖ bağlantısı olması gerekmiyor, derin bir devlet yapılanması var. Bu derin devlet yapılanmasının ucu dış ülkelere de çıkar, onların taşeron örgütlerine de!

Kısa sürede Dışişleri Bakanlığının personel yapılanması değiştirildiği gibi, vatanına, milletine bağlı, devlet aidiyeti bilincinde olan seçilmiş personel de hızlı eğitimden geçirilerek, etkin ve stratejik yerlere atanmalıdır!

Önceki ve Sonraki Yazılar