1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan olmalıdır!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan olmalıdır!

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi sonrası Başbakan olacağı tahminleri ulusal medyada hem haber olarak hem de köşe yazarlarının öngörüleri olarak yer aldı.

Sayın Davutoğlu’nun böyle bir beklentide olması ya da bu düşünceyi kendi şahsında seslendirmesi siyasi nezaket olarak kendine yakıştıracağı bir durum olamaz. Davutoğlu siyasi nezaketini koruyan bir siyasetçi olduğu gibi, beklentilerini makamla özdeşleştirecek bir kişilik de taşımıyor. Davutoğlu, siyasette ekip çalışmasını önemseyen, kendine biçtiği rolü hangi makamda olursa olsun ister akademisyen, ister bürokrat, ister bakan olarak hepsinin hakkını veren, makamları adının önüne geçirmeyen bir kişilik sınavını kazanmanın onurunu yaşamıştır.

Siyasi teamüller de Dışişleri Bakanının Başbakan olması hakkını teslim etmektedir. Bizler kendi beklentilerimizi seslendirmekteki kararlığımızı, Davutoğlu’nun “Bunlara ne gerek var” serzenişlerine teslim edemeyiz.

AK Parti Konya İl Başkanlığı’nın bir lobi çalışması yapmasını beklemiyorum, en azından Sayın Bakan’a “Ne yapılması gerektiğini soran” bir duyarlık gösterilmesi gerekiyor. AK Parti kadrolarının içinde Başbakanlık yapacak azımsanmayacak sayıda siyasetçi var. Davutoğlu tercihimiz hemşerilik duyarlığının ötesinde hem birikim anlamında hem de yurtdışı bağlantılarını kendi kuran bir siyasetçi portresinde müktesebat bir hakkı teslim etmektedir.

Sayın Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sonrasında Başbakan olarak kimi işaret edeceği tahminden öte bir bilgi içermiyor. Tabii ki Sayın Erdoğan’ın belirleyeceği isim Başbakan olacaktır. Başbakan Erdoğan’a rağmen bir çalışmanın içinde kimse olamaz, benim söylemeye çalıştığım şey, bu süreçte Sayın Davutoğlu’nun yanında olduğumuzu göstermektir.

Paralel yapının ve dış bağlantılı lobilerin hedefinde Sayın Başbakan Erdoğan ne kadar varsa sayın Davutoğlu da o kadar vardır. Hepimizin değerlendirmelerde sıraladığımız Erdoğan, Davutoğlu ve Fidan üçlüsü üzerinde kurulan komploların temelinde şahıslar değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olmuştur.

Sayın Davutoğlu’nun dış politikada gösterdiği başarı; muhalefet partileri tarafından eleştirilse de Türkiye’nin bütünlüğünü koruyan bir inisiyatifin sonuna kadar cesurca kallanılmasının eseridir.

İsmet Özel’in Tahrir Vazifeleri’nde “Önce yap, sonra açıklarsın” dizeleri tam da Davutoğlu’nu tanımlamaktadır:

Yılmadan yap.

Fırsatı kaçıracağın için değil,

önünde yılgınlık göstereceğin

her kimsenin bir zorba veya zorba adayı olması yüzünden.

Yılma ki sıcaktan kavrulana gölgen,

suda boğulana elin erişsin.

Önce yap, Sonra açıklarsın.

Bilgece yap.

Yani koruyarak, yani için titreyerek, yani yıkılmasın diye.

Tutkuyla yap. Sana verilen yaşama gücünü kullan.

Yılmadan, bilgece ve tutkuyla.

Önce yap, sonra açıklarsın.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bilge, sorumlu, duyarlı, vicdanlı ve insanî ilişkilerini insan temeli üzerine kurmuş bir siyasetçidir. Merhametini ihanete teslim etmeyen adalet sahibi bir insan olması; paralel yapı ve bağlantıları karşısında hem yaşantısıyla hem de siyasetçi kimliğiyle sarsılmaz bir irade göstermiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bir Türkiye’nin Başbakanlık koltuğuna en fazla sayın Davutoğlu yakışmaktadır. Bizim yakıştırdığımızı sayın Erdoğan’ın da yakıştıracağını temenni ediyoruz!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar