1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Devleti yönetenlerin açıklama makamları, sosyal medya mekanları mıdır?
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Devleti yönetenlerin açıklama makamları, sosyal medya mekanları mıdır?

A+A-

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Meclis Başkanımız Binali Yıldırım’a, Bakanlardan bürokratlara, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye kadar bütün kurumların başında bulunan şahıslar, basın açıklamalarını, bilgilendirme notlarını, polemik yazışmalarını sosyal medya üzerinden paylaşmayı bir alışkanlık haline getirmiştir.

Hepsinin ortak iradesiyle resmi bir meşru mekan haline getirilen sosyal medya, herkesin kolaylıkla ulaşabildiği, basın mensuplarının dahi yapılan açıklamaları haber haline dönüştürdüğü bir platform olmuştur.

Devleti yönetenlerin meşrulaştırdığı sosyal medyayı zaman zaman askıya alması, kısıtlaması ve sosyal medya üzerinden yapılan algı operasyonlarından yakınılması baştan sona bir tutarsızlıktır.

Devleti yönetenlerin, alışkanlıklarına teslim olması ve alışkanlıkları tarafından yönetilecek duruma gelmeleri, her şeyden önce bir teslimiyet kırıntısı olmasa bile, zamanlarının salisesini dahi oralarda geçirmeleri millete hizmetten çaldıkları vakitlerdir.

Paylaşımların danışmanlar tarafından yapılıyor olması, onların beğenilere ve yorumlara bakmadıkları anlamına gelmez.

En azından devlet kurumlarının yapacakları açıklamaların kendi basın büroları ya da resmi web sitelerinden yapılması, kurumsal kimliğin korunması açısından resmiyeti koruyacaktır.

Türkiye’nin bir an önce yerli yazılım programlarının olduğu sosyal medya ve mesajlaşma programlarına geçmesi gerekiyor.

Yerli yazılım programlarını devlet kurumları meşrulaştırmadığı sürece, karşı çıkmanın da bir anlamı olmayacaktır.

Facebook ve twitter’in bir alternatifi olmayabilir ama whatsapp’ın alternatifi olduğu halde devlet kurumları kendi personelini bilgilendirme ve personeller arası haberleşmeleri BİP üzerinden yapabilecek duruma gelmemiştir.

Sosyal medya gerekli olmakla birlikte, insanların alışkanlıkları tarafından yönetilmesini sağlayan bir mecra haline dönüşmüştür.

Sosyal medya takipçisi haline dönüşen yöneticiler, kendi gündemlerini belirlemekten uzaklaşmış, sosyal medyanın belirlediği gündemlerin dümen suyunda akıntıya kapılan bir duruma gelmiştir.

Ah Amerika!

Sen ne İblis ne çalkalsın!

Devlet başkanlarından terör gruplarına kadar herkesi kendi sanal topraklarında topladın, dünyada yaptığını orada da yaptın, herkesi birbirine kırıdırdın. Kendine kafa tutturuyor, kimin kiminle bağlantısı var hepsinin bilgisini topluyor, DM'lere el koyuyorsun. Mesaj programlarınla fotoğraf paylaşımları da dahil herkesin gizli saklı ilişkilerini, yazışmalarını arşivliyorsun. Kurdurduğun mesaj gruplarıyla kimler kimin ofisinde, kimin otelinde, kimin evinde toplanıyor hepsini öğreniyorsun. Sen hepimizin cebine, evine, iş yerine, devletlerin bütün odalarına FETÖ'ye gerek kalmayacak şekilde kendi kendimizi ihbar eden alışkanlık böcekleri yerleştirmeyi başardın. Daha sayamadığımız birçok şey...

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, takipçi sayısının cazibesine kendini kaptırmadan belki şahsi ve makam hesaplarını kapatır da, sosyal medyayı meşrulaştırmayan bir devlet başkanı kararlılığı gösterir!

Önceki ve Sonraki Yazılar