1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Devlet, Konya Şeker gibi kooperatiflere yönetim kurulu üyesi atayacak
Devlet, Konya Şeker gibi kooperatiflere yönetim kurulu üyesi atayacak

Devlet, Konya Şeker gibi kooperatiflere yönetim kurulu üyesi atayacak

Meclis’e sunulan yeni Torba Kanun Teklifi’nde, yüzbinlerce ortağı bulunan Konya Şeker gibi dev kooperatiflerin yönetimini, devletin belirlemesini sağlayacak düzenlemeler var.

A+A-

Konya Şeker gibi büyük kooperatiflerin yönetim kurulu üyeliklerine devlet ataması geliyor

Meclis’e önceki gece sunulan yeni Torba Kanun Teklifi, kooperatife üye kamu tüzel kişilerinin (bürokratları) kooperatif yönetimlerinde etkili olmasını öngörüyor. Yüzbinlerce ortağı bulunan dev kooperatifler, yönetime girecek kamu tüzel kişileri tarafından iki ay içinde toplantıya çağrılacak ve tüm yönetim kurulu üyelerinin görevleri, bu genel kurulla birlikte sona erecek. Böylece hükümetin istemediği kişilerin kooperatif yöneticisi olmasının önü büyük ölçüde kapatılabilecek.

AK Partili bir grup milletvekilinin TBMM Başkanlığı’na sunduğu torba kanun teklifinin ilk iki maddesi, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’na yapılan ek ve geçici maddelere ayrıldı.

Kooperatiflerle ilgili düzenlemelerde, devletin kooperatifleri yönetim kurulu üyeleriyle denetlemesi öngörülüyor.
 

BUNLARIN TÜMÜ HEDEFTE

Düzenleme geçen yıl en büyük 50 şirket arasında yer alan Konya Şeker’in yanısıra Fiskobirlik, Pankobirlik, Tariş, Çukobirlik, Marmarabirlik, Motorlu Taşıyıcılar Kooperafileri, Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Satış Kooperatifleri, Antbirlik gibi on binlerce üretici ortağı bulunan kooperatifleri ilgilendiriyor.
 

SİSTEMİ BÖYLE İŞLEYECEK

1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu’na eklenen düzenlemeye göre, sistem şöyle işleyecek: Kamu tüzel kişileri, ortak oldukları kooperatiflerin yönetim kurullarında üye tam sayısının çoğunluğunu geçmemek üzere üye bulundurabilecek. Kamu tüzel kişileri, yönetim kurul üyelerini seçecek genel kurula adayları önerecek. Kamu tüzel kişisinin önereceği adaylarda kooperatife ortaklık şartı aranmayacak. Bu şekilde seçilen yönetim kurulu üyeleri, genel kurul tarafından seçilen diğer üyelerin hak, yetki ve görevlerine haiz olacak. Kamu tüzel kişileri, bu üyelerin kooperatif yönetim kurulu üyesi sıfatıyla işledikleri fiillerden ve yaptıkları işlemlerden dolayı kooperatife ve onun alacaklılarıyla ortaklarına karşı sorumlu olacak.
 

İKİ AY İÇİNDE KAMU DENETİMİ KOOPERATİFLEREDE BAŞLAYACAK

Kooperatifler Kanunu’na bir de geçici madde ekleniyor. Bu geçici madde, iki aylık sürede kamunun, istediği kooperatifin yönetimine yerleşmesine imkân sağlayacak gibi görünüyor. Torba’daki geçici madde şöyle bir süreç öngörüyor:

Ortağı olduğu kooperatifin yönetim kurulunda üye bulundurmak isteyen kamu tüzel kişisinin kooperatife yazılı talebini izleyen iki ay içerisinde toplanacak şekilde genel kurul yönetimi toplantıya çağrılacak.

Bu süre içerisinde genel kurul toplanamadığı takdirde, ilgili kamu tüzel kişisince Bakanlığa yapılacak başvuru üzerine, genel kurulu çağrı yetkisi başvuru sahibine verilebilecek.

Bu toplantı gündeminde kooperatif sözleşmesinin ve ek 4. madde hükmüne (yeni eklenen madde) intibakının ve Yönetim Kurulu üye seçiminin bulunması zorunlu olacak.
 

TÜM YÖNETİCİLER ISKARTA

Daha önemlisi Mevcut yönetim kurulu üyelerinin görevi bu genel kurulun toplantı tarihinde sona erecek. Torba maddeye göre ayrıca kooperatiflerin yapacakları genel kurul, olağan genel kurulların usul ve çoğunluğuna göre toplanacak ve karar verecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum