1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Demokrasi, Cumhuriyet ve Tarihten rahatsızsınız; rahatsız insanlarsınız!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi, Cumhuriyet ve Tarihten rahatsızsınız; rahatsız insanlarsınız!

A+A-

AK Parti iktidarına kadar kimse iktidar partisinin aldığı oy karşısında büyüklü küçüklü muhalefet partilerinin oylarını toplayarak, iktidarın karşısında da şu kadar insan var demedi.

Kendini muhalefette gören siyasetçisi de bunu yapıyor; yazarı, tarihçisi de.

İlber Ortaylı’nın aynı gerekçeye sığınması nasıl bir akıl tutulması yaşadıklarını gösteriyor.

Tarih bilgisiyle herkese ayar vermeye kalkan adam, neredeyse herkesi aşağılama hakkını kendinde bulma rezilliğini yaşamasına rağmen, bilgi de değil devleti yönetme seçilmişliği olan insanların devleti yönetme biçimine akıl sır erdiremiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’na yaptığı yakıştırmalardaki ekabirliği, tarih bilgisinden daha çok kendisinin belirlediği % 50.5 blok siyasetinin alkışına olan inancından kaynaklanıyor.

Yüzde elli buçuk’un içinde kimler yok ki!

Bir Ülkücü, Saadetli, Halk Partili kendini HDP’li ve PKK’lılarla aynı yerde görebilir mi?

Bir CHP’li kendini MHP’liyle, bir MHP’li kendini CHP’liyle birlikte görebilir mi?

AK Parti’nin % 49.5’inde kemik oylar dışında her siyasi görüşten insanların oyu var ama bu oylar tek partide birleşmiş durumda, başka zaman başka partilere de dağılabilir, peki yüzde elli buçuk oy farklı partilerde dağıldığına göre hangi kafa bu oyları tek bir yerde toparlayabiliyor?

Türkiye’yi terketme isteğinde bulunduğu söylenen insanların sayısı kaçtır; hangi zamanla kıyaslarsanız kıyaslayın 28 Şubat döneminde yurtdışına çıkan insan sayısına erişilemeyecektir, buna 12 Eylül Darbesi de dahil.

Yaşlısı genci, zihni berrak olanı bunağı, akademisyeni yazarı, siyasetçisi sendika başkanı o kadar çok şey biliyor ki, bilmedikleri tek şey halkın kendisi.

1923’ten 2003’e kadar AK Parti’nin karşısında yer alabilecek insanlar iktidar oldu, baskıyla, darbeyle, yargı kararlarıyla iktidarlarını devam ettirdiler, halkta aranan bir cahillik varsa yine kendi eserleri.

Bunların kıyaslamaları da bu kadar cahilce, bu kadar aptalca, bu kadar zeka yoksunu!

Demokrasiyi yıllarca içlerine sindiremediler, ne zaman halkın seçtikleri halkın isteklerine uygun bir yönetim modelini uygulamaya niyetlense, yargı devreye girdi, olmadı darbeyle iktidarlar alaşağı edildi.

Bunların demokrasi dedikleri, kendileri gibi düşünen insanların hangi yolla nasıl gelirse gelsin iktidarda kalmasıdır.

O dönem bitti İlber Efendi,o dönem bitti. Sen haddini bilmesen de sana çizilen had sınırları içinde konuşacaksın, sadece sen değil hepiniz oyunuz kadar konuşmayı öğreneceksiniz bu ülkede!

Öyle kaşarlanmış ideolojilerinizle “Höttt” dediğinizde kendine çeki düzen veren siyasetçi kalmadı artık.

Sende tarih bilgisi olduğu kadar tarihi sahiplenen, tarihi yaşatan insanlara takdir duygusu olsaydı, Erdoğan’a da Davutoğlu’na da minnet duyardın.

Türkiye’nin her yerinde tarih ayağa kaldırılıyor İlber Bey!

Türkiye’nin her yerinde tarihle buluşturuluyor halkımız!

Türkiye’nin her yerinde tarihe vefa duygusu canlanıyor!

Türkiye’nin her yerinde sadece hükümet değil yerel yönetimler de tarihe susamışlığının derin kuyularını kazıyor!

Demokrasiden rahatsızsınız, Cumhuriyetten rahatsızsınız, tarihten rahatsızsınız; sizler gerçekten rahatsız insanlarsınız!

Önceki ve Sonraki Yazılar